| AndreeeexD a întrebat:

De ce unii oameni nu cred in Dumnezeu? Fac un lucru rau sau bun?

Răspuns Câştigător
| AndreeeexD explică:

Categoria lui Lucifer laughing

31 răspunsuri:
| Robieski a răspuns:

Nu cred pentru ca asa au fost invatati sau ca de mai multe ori nu au fost ajutati de El si au zis ca nu exista! Funda?

| Kyrie a răspuns:

Deoarece fiecare om are un clinch psihologic asupra ce-l inconjoara

Oamenii care nu cred in ceea ce nu vad (asa ca mine) sunt oameni care vad realitatea si care observa cat de plictisitori si comuni sunt oamenii de zi cu zi
Cum dracu sa crezi in Dumnezeu? cand ai citit pacatele "alea" si vezi 99% de crestini si ortodoxi ca le INCALCA! in special pacatul cu prada tentatiilor, oamenii sunt doar niste animale de rand si au tupeul sa confirme religia dupa ce isi bat joc de ea

DE AIA NU CRED IN ASA CEVA PENTRU CA OAMENII isi bat joc de ceea ce cred, asa ca mai bine nu cred nici macar 1% decat sa ma asimilez cu oameni ca aia

happy

| spookydrums a răspuns:

Sunt multi oameni religiosi care fac rau si multi atei care prezinta un comportament adecvat societatii. Ateii in general sunt oameni educati. Acuma tu decizi.

| ChRoM a răspuns:

Pai sunt mai multe motive pentru care nu cred (ex:au fost invatati de mici asa sau nu cred pentru ca nu vad, nu li s-au intamplat nimic "miraculos" sau sunt persoane care iau totul logic etc. ). Daca fac un lucru bun sau rau? Nu pot sa iti raspund, un adevarat crestin sau un preot ti-ar spune ca "nu", Dumnezeu ne-a dat fiecaruia libertatea de a alege asa ca eu sunt de parere ca fiecare crede in ce vrea nu mi se pare un lucru bun sau rau e doar ceva diferit. Sper ca te-am ajutat. tongue

| ℬaby a răspuns:

Nu este un lucru deloc bun. La Judecata de apoi, Dumnezeu ii va imparti pe oameni in 2 categorii : cei care cred, si cei care nu cred. Va fi o mare pierdere sa nu crezi in Crestinism, in Iisus Hristos, care si-a dat viata pentru omenire, pentru noi!

| InvisibleTouch a răspuns:

Pai uite... persoanele care cred in Dumnezeu ii au ca stramosi pe Adam si Eva, ceilalti au evoluat din maimuta big grin In ce categorie crezi ca e ok sa fii? happy

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca isi dau seama ca toata treaba cu Dumnezeu si crestinismul e cusuta cu ata alba, si pute de la o mila a scornire a unor evrei.Si pentru ca isi dau seama ca doar un om ce nu gandeste poate crede in orice zeu de pe lumea asta. Fac un lucru bun, pentru ca se trezesc la realitate si refuza sa traiasca in ignoranta si delasare.

| Disstrict a răspuns:

Fiindca credinta o fost creata sa sperie oameni pe timpuri cand nu era politie si toate prostiile pur si simplu trebuia sa aiba si ei frica de ceva. Eu unu nu cred in asa ceva mi se pare o himera inventata de oameni nimic specila plus ca mai nou biserica ii manipulare in masa. Preotul cel mai mare hot legalhappy

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Este ilogic.
mai ales ca acei credinciosi, care merg la diferite slujbe sau sa atinga nu stiu ce sfant, chiar in acele "locuri de cult" se injura, se batjocoresc, fiindca cel de langa a atins respectiva icoana (spre exemplu)cu 2 min mai mult.am remarcat ca acesti "credinciosi"sunt f revoltati din pricina ateilor, si ii roade foarte tare ce se va intampla cu sufletul acestuia blabla.nu te obliga nimeni sa crezi (sau nu )in ceea ce nu este si nu a fost vreodata palpabil si concret.

| InvisibleTouch a răspuns (pentru AndreeeexD):

Lol big grin

| unbaiatanonim a răspuns (pentru ℬaby):

Ce-i cu balaria asta?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Teoria evolutionista este mai plauzibila decat cea creationistawinking

| Mn0 a răspuns (pentru spookydrums):

Sunt oameni religiosi care fac rau si atei care fac rau ..fiecare tabara cu poamele lor.....si oamenii religiosi sun in general oameni educati...cunosc oameni credinciosi care ajuta pe cei saraci si atei care se imbata toata ziua
Nu ma lua cu din astea ca sunt putini atei care le pasa de cei din jur

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sa fii crestin e ceva la moda nu ca ar avea cineva habar de religia lui ca de paste cine stie uni stiu de iepuras ca inviat si atat, eu unu nu cred lipsa dovezilor care sai confirme existenta

| spookydrums a răspuns (pentru ℬaby):

Foarte bine. Crezi de frica. Prefer sa sufar o eternitate in viata de apoi decat sa fiu un ipocrit aici.

| Allrc24 a răspuns:

Oribil

| Allrc24 a răspuns (pentru Kyrie):

Nu te opreste nimeni sa nu respecti Biblia in totalitate. fiecare va plati pentru pacatele sale si daca e crestin si daca e ateu. daca esti crestin nu inseamna ca te mantuiesti automat

| Allrc24 a răspuns (pentru spookydrums):

Nu stii ce spui

| DragosConstantin a răspuns:

De ce as crede pana la urma in Dumnezeu? sa luam lucruriile pe rand de exemplu de ce in alte state sau tari se crede in mai multi zei de exemplu in India se crede in zeul Silva, Brahma, Agni si altii, iar la noi numai in unu nu e cam dubios? daca tot era vorba sa existe un zeu pai atuncea orice tara credea numai in unu nu era ca si acum cand sunt diferite religii si fiecare are un zeu sau mai multi.
Alta intrebare e de ce se considera ca vine la noi Apocalipsa crestina si Antichrist? de ce nu vine la budisti AntiBuddha si Apocalipsa budista?
Vezi tu eu am ajuns la concluzia ca totul e numai o minciuna ca sa tina omu in frau ca sa ii fie teama de Dumnezeu sau de iad sau altii vin cu ideea ca sa-l iubeasca pe Dumnezeu ca El e milostiv, bun la suflet si alte caracteristici pozitive, dar daca tot e asa de milostiv si iubitor de ce copii si oamenii mari din Africa rabda foame? de ce nu se indura Dumnezeu de ei? sau alta idee de ce anul trecut a fost Japonia lovita de tsunami si au murit atatia oameni? de ce nu s-a indurat Dumnezeu si de ei? sau cand au avut loc razboaiele mondiale? unde a fost bunul Dumnezeu? acum crestinii o sa spuna ca Dumnezeu a vrut sa ne arate ce se intampla, daca El nu intervine...eh prostii...chiar daca o exista Dumnezeu ei bine e mai mult un criminal decat un mare iubitor happy desii ma indoiesc ca exista.

bafta

| Kyrie a răspuns (pentru DragosConstantin):

Bravo
Vroiam s-o zic inaintea ta dar nu mai m-a interesat sa postez deoarece oamenii de rand nu o sa inteleaga, in special aia care stau pe "net" happy

| niku93 a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Si sarpele vorbitor care i-a prostit pe amandoi?
iti dai seama ce putea sa le faca o maimuta?

| ℬaby a răspuns:

Mie mi-e mila de tine. Fiecare cu parerea lui, tu poti crede sau nu in Ii.Hr., ceea ce nu rezulta nimic in tara asta. Daca pentru tine "cartea de baseme proasta" inseamna biblia, din asta rezulta ca nu ai nimic bun in creierul ala.

| SilentJoker a răspuns:

Ceea ce stiu sigur este ca nu poti sa fii un ateu complet, Pastele si Craciunul fiecare dintre noi il sarbatorim. Si religia asta, si nu ma refer doar la crestinism are multe lacune si multe erori. Eu nu sunt de acord cu nimic ce scrie in Vechiul Testament, inclusiv Geneza si pot sa desfiintez fiecare idee. De exemplu, in a patra zi, este mentionat ca Dumneze a creat luminatorii de pe bolta, unul pentru zi ( Soarele ) si altul pentru noapte ( Luna ). Dar s-a dovedit datorita stiintei actuale ca acum circa 5 miliarde de ani, cand a aparut sistemul nostru solar existau deja stelele din galaxia noastra, plus ca Luna nu are cum sa fie " luminator " pentru ca este satelitul natural al Pamantului si nu are lumina proprie, ci doar reflecta lumina emisa de Soare.
Un alt exemplu ar fi ca in a sasea zi, este mentionat ca a creat barbatul si din carnea lui a creat femeia, deci daca sa zicem prin absurd ca ar fi fost asa, trebuiau sa aiba aceeasi rasa, daca din carnea barbatului a creat femeia, trebuiau sa aiba aceeasi grupa sanguina deci dintr-o rasa de albi nu are cum sa iasa o rasa galbena sau neagra, si atunci acum nu ar mai fi existat negri, chinezi, japonezi etc. Eu sunt de acord cu faptul ca sunt oameni care cred si care nu cred, pana la urma avem dreptul la propriile conceptii, macar atat dar urasc faptul ca unii se tem de acest Dumnezeu, ca daca nu fac asta cine stie ce imi va face. Lucrul esta e atat de gresit! Exista, nu exista asta e... dar nu ar trebui sa fie privit in felul asta, asemeni unui dictator mai mult. Dar biserica profita de acest lucru, inca de mici ni se impune ideea ca daca faci asta, Dumnezeu te va pedepsi si nu stiu ce fac parintii dar nu-i bine sa procedezi asa cu un copil.

| ZK a răspuns:

laughing.

| InvisibleTouch a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Plauzibil nu inseamna si adevaratwinking

| unbaiatanonim a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Poate ca asa e. Dar atata timp cat teoria creationista nu e rationala deloc si abilitatile lui dumnezeu sunt contradictorii, ba mai mult, se considera fara pacat (da, el nu pacatuieste cand lasa copii care au cancer sa moara).

| ℬaby a răspuns:

Prietene, unii se apara atacand, iar altii rad de ei, explicand. Eu sunt din categoria "altora", deci cum sa-ti explic? Unu la mana, nu am lipsit de la scoala. Doi la mana, creierul meu exceleaza pe zi ce trece, in comparatie cu al tau care ramane gol in exces. Apropo, care ar fi celalalt cap? P. S : Nu fi nesimtit, in primul rand ti-am vorbit destul de acceptabil; nu te-am facut redus, cocalar(pitzi) sau ti-am spus ca ai lipsit de la scoala, deci nu iti permit sa ma etichetezi nici tu asa, din moment ce nu ma cunosti. Iti doresc numai bine in viata ta. Incheiem aici pentru ca nu mai au rost niste fraze inutile. Daca ai inteles mesajul meu, esti liber sa vorbesti civilizat, in primul rand eu mi-am spus parerea in comparatie cu intrebarea acestui individ. Dar, daca tu nu crezi in Dumnezeu, nu te obliga nimeni, dar nickul tau este destul de sugestiv. O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Serios? Nu cred ca a fost prost proful meu de biologie cand mi-a spus ca omul NU evolueaza din maimuta ci omul si maimuta au acelasi stramos comun, lucru ce dovedeste asemanarile dintre cele doua fiinte...

| ioanaonutza a răspuns:

Daca nu te ajuta Dumnezeu, atunci cine te ajuta in viata? trebuie sa avem credinta ca altfek suntem un nmc... faci un lucru rau ca te iei dupa toti. trebuie sa crezi

| Dinamovistul101 a răspuns:

Doamne ce oameni.Ati mers macar o singura data la BISERICA? DUMNEZEU nu este neaparat cum ni se descrie in BISERICA dar el este partea noastra buna care ne arata sa facem fapte bune sa ajutam pe cei de langa noi, si eu am fost ateu dar am avut foarte multe experiente de viata in care puteam sa si mor inca de la o varsta frageda si am realizat cat de MARE si de BUN este DUMNEZEU, unii sunt asa nenorociti incat neaga existenta LUI asa ca le recomanda sa se duca la o BISERICA mai indepartata de zona in care locuiesc sau in care isi au asazisi "prieteni" ca sa nu cumva sa rada de ei ca se duc la BISERICA si sa stea la o slujba fie ea Sf. Liturghie sau alta. Si o sa simta pe pielea lor starea de spirit pe care o vor avea la final. Eu merg la BISERICA in fiecare Duminica si ma simt mult mai bine parca am scapat de o piatra de pe inima, am invatat sa imi ajut aproapele sa ajut un sarman sa fac fapte bune pentru ca fie ca exista sau nu rai sau iad te simti mult mai curat sufleteste cand traiesti o viata in care ai incercat sa faci cat de multe fapte bune ai putut. Deci in concluzie DUMNEZEU exista, DUMNEZEU e parte noastra buna iar cei care spun ca nu exista mai devreme sau mai tarziu cand vor da de greu tot la EL se vor ruga sa ii ajute.