| Parakeets a întrebat:

De ce unii oameni suferă de ipohondrie și le e frică de orice le-ar aduce moartea, pe când alții suferă că nu pot muri mai repede?
Nu-mi dați răspunsuri că suferă, că cunosc că ambele tabere sunt bolnave și suferinde de ceva psihic.

Eu întreb la nivel de creație, mai aproape de Dumnezeu dacă e să credeți în El și în creația Lui, de ce permite așa discrepanțe mari între oameni și cazuri?
Adică de ce pe unii îi chinui cu frici de moarte, iar pe alții cu trăitul a ceva ce nu-și doresc?

De fapt întrebarea care mă macină cel mai mult, de ce El, Dumnezeu, nu le dă ceea ce cer? Ipohondrilor încredere și sănătate ca să nu o dea în boli și "sinucigașilor" moartea sau dispariția, fără a comite actul de sinucidere? Funny e că oamenii ăștia primesc de cele mai multe ori chiar reversul, ăia cu frici de boli, boli și chiar moartea (și tot funny, de cele mai multe ori se întâmplă ca aceștia să fie cei mai valoroși oameni ai societății noastre), iar ăia care-și detestă viața, parcă-s chinuiți cu viață lungă și de multe ori nici bună. De ce nu ar face God invers? Să dea fiecăruia ceea ce-și dorește?

Și mai m-ar măcina o întrebare. Nu ar salva El așa mai mulți oameni de la infern, oprindu-i să nu mai comită actul sinuciderii?

59 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este indiferent și nepăsător, daca in al doilea razboi mondial când evrei lui erau arși de viu și nu a facut nimic e clar,nu e nici un dumnezeu activ, faza cu liberul arbitru nu exista, dumnezeu a predestinat absolut totul la creație, totul e un joc predestinat, el stie totul dinainte, el insati a creat pe hitler și la determinat sa fie asa cum era, asa si acei oameni sunt predestinati, iisus știa totul de dinainte, știa că petru îl va trăda, ce liber arbitru a avut petru? El a facut ce era predestinat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu e nici indiferent, nici nepăsător. Și nu e totul predestinat, Dumnezeu cunoaște viitorul, nu ne controlează El viata, ci ne lasă să alegem.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Petru a avut de ales? Daca nu făcea ce a spus iisus insemna ca a mințit iisus, fecioara maria ce liber arbitru a avut, nici unu, sunt multe profeți =predestinari

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus nu a avut liberul arbitru, el era predestinat, el știa totul dinainte iar cei din jurul lui erau predestinati

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule daca el stie viitorul cum noi mai avem liberul arbitru gândește logic, eu stiu cum va fi viitorul, stiu ce vor face oameni logic, de la nastere pana la moarte stiu totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da, Petru a avut de ales. Putea sa nu se lepede. Domnul Isus i-a zis ca o sa se lepede de El ptc cunoștea viitorul. Dacă Petru ar fi ales sa nu se lepede, nici Domnul Isus nu i ar fi zis dinainte ca asta urma sa se întâmple. E foarte logic, dar tu nu înțelegi cam nimic. Și Maria când a aflat ca Îl va naște pe Domnul Isus ti se pare ca a fost trista sau ca ar fi vrut sa refuze și n a făcut o? Ea păstra cuvintele în inima ei și nu s-a împotrivit. Deci n a fost obligata, și ea a vrut, dat fiind faptul ca nu a fost împotrivă

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

PAI ȘTIE TOTUL DAR NU EL CONTROLEAZĂ ABSOLUT TOT. Ce e atât de greu de înțeles? E logic. Dacă El știe viitorul știe ca eu urma sa scriu acest mesaj, dar eu am făcut o ptc asa am vrut, nu ptc asa mi-a fost predestinat. Chiar nu înțelegi?

| Parakeets explică (pentru RAY):

Măi Ray, asta ar însemna să trăim ca în Matrix ăla (auzisem că asta e ceva repetat la infinit cu precizie) sau că noi suntem doar păpușicile lui God, marele păpușar care a scris de la creație o carte în care prevede totul și noi acum manipulați jucăm rolul nostru predestinat. Tu te auzi?! happy

Mai bine e cu ateismul, sincer. Măcar acolo ești oiță rătăcită pe câmpie ce zburdă de capul ei ori frunză în vânt. laughing)

Nu cred în asta. Cred însă că da, avem un destin, că există ceva pecetluit acolo for us de la nașterea noastră. Dinainte chiar. Însă totul este lăsat cu libertate și acea libertate ne face în continuare jocul și ne influențează destinul. Poate ne-a fost pecetluită muzica, dar dacă ne-a fost pecetluită și sărăcia sau delăsarea în copilărie, nu von ajunge mari cântăreți, dar vom cocheta toată viața cu asta, deoarece asta ne era dat. happy Însă îndoctrinații complet ar susține chiar că până și asta este tot decizia lui God din moment ce noi nu am ajuns cântăreți e că nu a vrut El, că știe El mai bine ce e pentru noi. Asta o cred și nu prea. Cred că totuși noi suntem răspunzători de viața noastră și da, că avem și liberul arbitru, dar și că totuși uneori în viață unele lucruri, gena sau destinul nostru ne influențează viața. Iar dacă nu crezi din ceea ce spun eu aici, doar uită-te în jur să vezi de ce viața, în loc să fie simplă și banală, în alb și negru, totul să fie introdus într-o categorie, de ce există mereu acel 1% care e format din nuanțe, necunoscut și de ce oamenii deși sunt incluși în cateogrii, niciodată nu se aseamănă unii cu alții? happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule asta e vrajeala, iisus a știut ce va face nu a ghicit, iar iudaismul imi da dreptate, în iudausm dumnezeu a predestinat totul, în catolicism vrajeala cu dz nu stie ce va face intr-un final, sunt 35000 de demonatiuni creștine, repet numai vb in numele tuturor acelor demonatiuni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Profeții legate de iisus sau împlinit voi o spuneti deci era predestinat

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Dumnezeu stie totul, a predestinat totul la creație, nu exista ca nu stie, atunci numai e atotștiutor, liberul arbitru nu exista doar dumnezeu a avut la început apoi la pierdut, numai poate interveni nici el in prezent sau viitor, repet asta credeau evrei și primi creștini, creștini cred in predestinare, daca asa a fost sa fie sau perechea suflete și multe alte chestii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu vorbesc în numele acelor denominatiuni, spun adevărul lui Dumnezeu. El cunoaște totul și evident ca Domnul a știut ce va face, dar nu înseamnă că a fost predestinat. Omul e lăsat sa aleagă dacă vrea sa facă binele sau raul. Dacă totul ar fi fost predestinat, de ce mai exista Biblia? Ca oricum nu putem sa o împlinim dacă ne e predestinat sa nu o împlinim, și invers, o putem împlini și fără ca ea sa existe deoarece asa ne-a fost predestinat. Dacă totul ar fi fost predestinat, de ce am fi trași la finalul vieții la judecată ca nu am împlinit Biblia dacă nu ne-a fost dat sa o împlinim?
N are nicio logică, mai încearcă

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou minciună, profetiile ce sunt, iti repet ca crestini cred in predestinare, degeaba minti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Profețiile nu sunt niște mărturisiri a ceva ce deja e predestinat. Sunt niște descoperiri (nu toate, dar alea de care zici tu, da). Adică Dumnezeu, care cunoaște totul (inclusiv viitorul) ne descoperă ce urmează să se întâmple ptc El știe dinainte aceste lucruri, nu i predestinat viitorul nostru. Dacă ar fi fost predestinat, nu mai avea sens sa existam ptc la finalul vieții vom fi trași la răspundere pentru tot ce am făcut, dar ce vina am avea noi ca nu am putut împlini toată Biblia dacă nu ne-a fost predestinat sa o împlinim? N ar fi deloc corect din partea lui Dumnezeu ptc am arde veșnic în iad din cauza Lui, practic. Și în Biblie scrie ca Dumnezeu e drept, deci e total fals ceea ce spui tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Minciuna? Mai încearcă

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce descoperi omule daca e predestinat, viata lui iisus a fost predestinare, ce descoperire sa faca, iti repet petru nu a avut nici un liber arbitru, iisus putea sa spuna, petru poate ma vei trăda, el a spus exact ce se va întâmpla, la fel și cu iuda, de unde știa că la trădat iuda și ce va face

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Minti non stop, ca e descoperire o profeție, o profeție e o predestinare

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Rămășiță conform alegerii harului. Și dacă prin har, atunci nu mai sunt lucrări: altfel harul nu mai este * har. Dar dacă este vorba de fapte, atunci nu mai este * har: altfel munca nu mai este muncă. Ce atunci? Israel nu a obținut ceea ce caută; dar alegerea a obținut-o, iar restul au fost orbiți
1 Corinteni 2: 7
Dar vorbim înțelepciunea lui Dumnezeu într-un mister, chiar înțelepciunea ascunsă, pe care Dumnezeu a rânduit-o înaintea lumii spre slava noastră
Efeseni 1: 5
După ce ne-am predestinat spre adoptarea copiilor de către Isus Hristos pentru sine, după bunul plac al voinței Sale
Efeseni 1:11
În cine am obținut și o moștenire, fiind predestinate conform scopului celui care lucrează toate lucrurile după sfatul propriei sale voințe
1 Tesaloniceni 1: 4
Știind, fraților iubiți, alegerea voastră a lui Dumnezeu.
2 Tesaloniceni 2:13
Dar suntem obligați să mulțumim în permanență lui Dumnezeu pentru voi, frați iubiți de Domnul, pentru că Dumnezeu v-a ales de la început mântuirea prin sfințirea Duhului și credința adevărului
Tit 1: 1
Pavel, slujitor al lui Dumnezeu și apostol al lui Isus Hristos, conform credinței aleșilor lui Dumnezeu și recunoașterii adevărului care este după evlavie
1 Petru 1: 2
Alegeti conform cunoasterii dinainte a lui Dumnezeu Tatal, prin sfintirea Duhului, pentru ascultare si stropirea cu sange a lui Iisus Hristos: Har voua si pace, inmultiti-va.
Apocalipsa 13: 8
Și toți cei care locuiesc pe pământ se vor închina Lui, ale cărui nume nu sunt scrise în cartea vieții Mielului ucis de la întemeierea lumii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacă ai rațiune, înțelegi.
Dacă Dumnezeu cunoaște viitorul, cum sa nu fi știut ca Petru se va lepăda de El? Parca ai avea 5 ani, e atât de greu de înțeles?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

laughing) mai încearcă

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce e cu acele versete?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Romani 8:28-30, Pavel scrie,

„Fraților, știm că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce-L iubesc, celor care sunt chemați după voia Lui; căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, pe aceia mai înainte i-a și hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi-născut între frați. Iar pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceștia i-a și chemat; și pe care i-a chemat, pe aceia i-a și îndreptat, iar pe care i-a îndreptat, pe aceia i-a și mărit.[2]"

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunoaște viitorul și nu e predestinare )))))

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea decăzută total făcând din ea lumea originară pe care Dumnezeu a gândit-o la început. Prin urmare, cu toate că timpul salvării poate fi diferit, tuturor oamenilor decăzuţi le este predestinată salvarea. Însă, asemenea procesului de creare a lumii, providenţa lui Dumnezeu pentru salvare – lucrarea de recreare – nu poate fi realizată într-o clipă. Ea începe dintr-un anumit punct şi treptat se extinde până când acoperă totul. Astfel, în providenţa de salvare, Dumnezeu mai întâi predestinează o persoană pentru a fi figură centrală şi apoi o cheamă la o anumită misiune.
Ce calificări trebuie să posede omul pentru a merita o astfel de chemare? Înainte de toate, figura centrală trebuie să se nască din rândul poporului ales. Apoi, chiar şi în rândul poporului ales, el trebuie să provină dintr-o descendenţă cu multe realizări bune. Printre urmaşii acestui neam deosebit, el trebuie să fie înzestrat cu caracterul necesar. Printre acei cu caracterul necesar, el trebuie să-şi dezvolte calităţile corespunzătoare de la o vârstă fragedă. În final, din rândul celor care corespund acestor calităţi, Dumnezeu îl alege mai întâi pe acel care trăieşte în timpul şi în locul cel mai potrivit pentru îndeplinirea planului Său.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da, și? De aici de unde reiese ca e predestinat totul? Dumnezeu a ales niște oameni și i-a chemat la El, ei au acceptat și acum sunt/ au fost copiii Lui. A fost decizia lor. Scrie în Biblie ca mulți sunt chemați, puțini aleși. Mulți refuza ceea ce li se pune in față

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce dai copy paste la articole? Crezi ca o sa stau sa citesc ceea ce ai copiat, în loc sa îți prezinți argumentele?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule cu tine e pierdere de timp, sunt versete din biblie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de mincinos esti, cum au fost alegerea lor daca scrie dinainte sa se nască, când au ales ei asta Romani 8:28-30, Pavel scrie,

„Fraților, știm că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce-L iubesc, celor care sunt chemați după voia Lui; căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, pe aceia mai înainte i-a și hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi-născut între frați. Iar pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceștia i-a și chemat; și pe care i-a chemat, pe aceia i-a și îndreptat, iar pe care i-a îndreptat, pe aceia i-a și mărit.[2]"

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu le înțelegi, nu e problema mea. Nu toți înțeleg Biblia, sa știi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E mai greu de explicat versetul ăsta și nu înțelegi, cum n ai înțeles nici măcar ce am zis pana acum, deși am spus lucruri ușoare de înțeles.

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salutare baieti va las si eu parerea mea.

Arbitrarietatea (o alta forma de expresie a virtutii JUSTITIEI) o avem.

De exemplu un árbitru are o judecata jurídica intr-un meci de fotbal. El gandeste in termeni de corect sau incorect, vede limitele naturale ale jocului si face sa domine dreptatea. Insa arbitrul/juridicul/dreptul vine pe fondul CUNOASTERII TEORICE AL LIMBAJULUI (nu a-l realismului fotbalistic/lumea faptica). El face legea pe fondul CUNOASTERII MORALE (bine, rau) si ordinea pe fondul LEGII (corect, incorect). Insa legea consista in argumentaré. Deci DREPTUL/LEGEA se fundamenteaza pe LIMBAJ (limbaj versus realitate). Insa ADEVARUL exista doar in limbaj, discurs, argumentare, rezonare, diálog. In lumea sensibila/faptica nu se gaseste adevarul pentru ca nu vorbeste. Dreptul este necesar fundamentat pe LIMBAJ. Legile lui vin pe fondul argumentarii.

Fotbalul este compus din jurídici, comentatatori, spctatori. Nu putem spune ca vedem doar fotbalul fara judecati de valoare si jurídica. Pentru ca astea sunt una. Comentatorul traieste in fotbal, insa daca nu are un árbitru in spatiu poate sa vada un meci de box.

Realismul fotbalistic este o realitate compusa din lumina (fapte), moralitate (nu trebuie sa loveasca, fure) si jurídica (árbitru corect sau incorect).

Fara árbitru (corect, incorect) spectatorii traiesc in fotbal si au judecati subiective (tin cu echipa lor). Se dezordoneaza daca eliminam morala si justitia.

CUNOASTEREA este ca o lumina iar Morala ne arata sensul, calea. Iar justitia(parte din morala) este ca o piatra pentru ca ea tot timpul este la putere si comandeaza ceea ce este corect.

Este un verset care nu am timp sa il caut care spune ca omul mediteaza la calea lui insa Dumnezeu ii conduce pasii. Deci pana la urma suntem condusi de (se cheama anima mundi) care coboara de la primul motor divin(cauza miscatoare). De aceea política si toate astea (inconstientul colectiv) regii au puterea. Asa cum este natural sa ne conducta ratiunea pentru ca nu ne pierde controlul asa este natural sa ne conduca si anima mundi (politicul, domnul, regele, arbitrul) pentru a nu se desorganiza polisul (cetatea, orasul).

Pomul cunoasterii binelui si raului se afla si pe terenul de fotbal. Acolo nu se traieste doar fotbalul ci si morala (bine, rau). Iar arbitrul imi da si rosu daca ies din normele/limitele jocului.

Dumnezeu vrea sa fie la putere. De multe ori afirma ca vrea sa fie Dumnezeul nostru. Deci vine pe fondul campaniei politice are o dorinta sa conducta. Asa cum si Ray este condus prin dezinformatie si norme de guvernul lui. Legea vine pe fondul cunoasterii, comunicarii. Sfintii ca sa cunoasca legea a trebuit mai intai sa comunice (cunoastere) cu Dumnezeu. Cunoasterea (este mana-n mana) cu calea (vointa). O arata si o mandeaza. Deci nu putem fugii de virtutea justitiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu înțeleg foarte bine la ce ai vrut sa te referi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E pe dracu greu de inteles, dumnezeu a predestinat înainte cum la predestinat și pe iisus, care iisus a spus apoi tata, tata de ce mai parasit sau rugăciunea din grădină, era mort de frica dar nu avea de ales

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca aia sunt predestinati sa ne conduca, asta a spus, ca trebuie sa fie asa ca moralitatea și justiția necesita asta, biblia confirmă asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu era mort de frica, cum zici tu. Ce sens ar avea unui Dumnezeu sa Ii fie frica? Mai ales ca atâția oameni au murit martiri, pentru Dumnezeu, si tocmai El sa Se teamă de moarte? N are sens. Tu nu înțelegi partea elementara a Bibliei, ce sa mai zic de studiu biblic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Unde confirma Biblia asta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avea pe dracu )))) de asta lacrima cu sânge și spune că sa ia paharul (suferinta) de la el., ce tot minti, e clar ca era fricos

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca trimite profeți predestinati

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu ți am zis ca nu înțelegi Biblia. Nu are rost sa discutam dacă nu înțelegi nimic/ aproape nimic din ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt predestinati, înțelege

| Parakeets explică (pentru RAY):

Nu mă prea bag în discuțiile altora, dar sper că asta nu afirmi despre al nostru Mântuitor? Te credeam chiar fain și smart măi Ray.

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Ce sa afirm ca i-a fost frica? Plângea cu sânge și spune tata ia paharul acesta de la mine, normal ca i-a fost frica doar era om nu divinitate tocmai asta era și scopul sa sufere, nu ioan spune că dumnezeu ti a trimis fiul sa moara pentru noi, tie nu ti ar frica sa stii ca vei muri și încă pe cruce

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are rost cu tine sa vorbesc, esti fanatic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu sunt.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mă scoate din minți când scrieți un text în română dar scrieti Dumnezeu în engleză. Aș prefera sa scrieti tot textul în engleză decât așa.

Dar în orice caz Dumnezeu nu e de vină pentru patimile și păcatele noastre. Sinucigașilor nu le dă moarte fiindcă Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa traiasca si sa vina la viata vesnica. El nu vrea moarte pentru nimeni ci sa fie viu. Iar viu ești cu adevărat doar atunci când iubești viața. Cine își urăște viața și vrea să moară deja e în iad. Și tot în iad va fi după ce moare.

Iar in ceea ce priveste ipohondria aici vorbim de o frică. Și frica e păcat, iar de păcate trebuie să vrei tu să scapi. Nu poate Dummezeu să te controleze ca pe un robot si sa-ti stearga frica din softwere la următorul update, decat daca si tu vrei asta.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu este pro viata, virtute. Desigur ca te avertizeaza de existenta raului si a pacatului. Insa El nu poate actua contranatural, doar noi putem merge contra. Normal este sa incepi cu A, B, C, D. Insa daca tu vrei alta ordine B, C, A, D nu mai este voia Lui (emanatia) ci voia creatiei.

Iar omul prin natura are o judecata valorativa. Nu doar ca are putere sa inteleaga ci si sa valoreze. Daca ma uit la o fata frumoasa nu doar cunosc ceva (intelectual speculativ) ci si sesizez binele, fumosul. Plus ca si actiunea mea práctica se orienteaza spre acel frumos (tendinta de apropiere de bine si departare de rau). Deci nu exista arbitralitate sau incapacitantea de a distinge albul de negru ci doar sindéresis (exista miscare catastemastica care iti oferta o margine mai ampla de libertate si miscare cinética care te conditioneaza/determina necesitar absolut).Si in lume exista un duh miscator care lucreaza in cei care nu asculta de adevar.

Lumina ratiunii arata virtutea, binele iar puterea de actiune (tendinta spre miscare) decide, prefera, delibereaza. Legea care guverneaza/ordoneaza are substratul vointei, deciziei si puterii de a decide. Iar in ea se gaseste aceasta moarala de bine, nu doar norma/regula de a comanda/ordina. Deci legea care guverneaza si sa gaseste extrínsec este de fapt vointa care se gaseste intrínsec in noi spre bine (inainte Moarala si Dreptul in care se gaseste legea erau acelasi lucru, adica una(legea nu se vedea in exterior ci in sine/interior/inima). Plus Etica care inseamna tendinta/vointa sau actiunea spre bine). Deci dreptul in care se gaseste legea inainte se gasea in noi prin unirea cu moralitatea iar vointa trebuia sa impereze, domine (virtutea de stapanire sau enkrateia care intareste spiritul).

Noi cand mergem cu masina ne miscam conform unor norme (vedem intentionalitati si tendinte catre ceva). Nu stim doar teoría ci trebuie sa determinam comportamentul conform sensului (vointei/intentiei structurii traficului). Deci exista o dirijare, directie la care eu trebuie sa imi adaptez actiunea práctica. Nu am o libertate de alegre ci trebuie sa ma decíd si sa actionez conform planului natural.

Nu am capacitate de electivitate ci trebuie sa ma decid sa nu fac accident. Imi regulez intelegere práctica conform binelui care mi-o arata integerea speculativa. Deci nu exista orbire si indiferenta.

Ca daca nu imi exersez intelegera práctica(vointa, energía, forta) nu o sa pot sa tin directia. Vointa ca structura fara obiectul ei se exerseaza. Sau capacitatea de a vedea, discerne fara a intra in cunoastere ci ca structura se exercita.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le luam pe rând.

1. "De ce unii oameni suferă de ipohondrie și le e frică de orice le-ar aduce moartea, pe când alții suferă că nu pot muri mai repede? "
Pai atunci când un om știe că e cu adevărat copilul lui Dumnezeu și ca e mântuit abia așteaptă sa moara ca să poată sa stea o veșnicie cu Dumnezeu. Oamenii care nu sunt siguri de viitorul lor în veșnicie sau care chiar știu ca merita sa ajunga în iad se tem ptc se știe ca odată ajuns în iad, nu mai scapi de acolo. Toți își doresc ce e mai bun pentru ei, dar când vine vorba de suflet dau înapoi ptc prefera sa "își trăiască viata" decât sa Îl caute pe Dumnezeu (ceea ce e mult mai frumos și mai minunat decât sa îți trăiești viata în desfrâu și plăceri, dar mna, fiecare alege cum vrea sa trăiască).

2. "Adică de ce pe unii îi chinui cu frici de moarte, iar pe alții cu trăitul a ceva ce nu-și doresc?"
În cazul în care nu știai, exista și satana, nu numai Dumnezeu, deci de ce aruncă toți vina la Dumnezeu? Și omul atrage o asa zisa "rasplata" pentru faptele sale. În plus, dacă un om ar fi apropiat de Dumnezeu nu ar mai avea aceste temeri ptc un credincios știe ca fricoșii vor ajunge în iad (scrie în Biblie) și un credincios de ce s ar teme de boala când știe ca Dumnezeul care l a creat îl poate vindeca oricând? De ce un credincios s ar panica când știe ca Îl are pe singurul Dumnezeu adevărat de partea lui și ca nimeni nu îl va lua din mana lui Dumnezeu? Asta e cea mai mare bucurie, sa știi ca ești copilul Lui. Dacă oamenii Îl resping pe Dumnezeu, nu au parte de aceste bucurii și apar fricile care sunt de la satana, ptc nu Dumnezeu îți dă frica, frica vine de la diavol.

3."De fapt întrebarea care mă macină cel mai mult, de ce El, Dumnezeu, nu le dă ceea ce cer? Ipohondrilor încredere și sănătate ca să nu o dea în boli și "sinucigașilor" moartea sau dispariția, fără a comite actul de sinucidere? "
Pai Dumnezeu ii asculta pe cei cu inima curată și pe cei ce Îl cauta din toată inima (" Domnul este lângă toți cei ce-L cheamă, lângă cei ce-L cheamă cu toată inima. El împlinește dorințele celor ce se tem de El, le aude strigătul și-i scapă. Domnul păzește pe toți cei ce-L iubesc și nimicește pe toți cei răi. Gura mea să vestească lauda Domnului și orice făptură să binecuvânteze Numele Lui cel sfânt în veci de veci! " - Psalmul 145:18-21). Scrie în Biblie ca păcatele noastre fac un zid de despărțire între noi și Dumnezeu și Îl împedică sa ne asculte rugăciunile. Deci, dacă niște păcătoși Ii cer ceva lui Dumnezeu, cum sa ii asculte?
Și sa știi ca Dumnezeu nu le da sinucigașilor ceea ce cer (adică moartea) ptc Dumnezeu așteaptă sa se întoarcă la El, adică asta așteaptă de la fiecare om. Dacă l ar omorî, l ar duce direct în iad ptc nu ar putea un sinucigaș sa vadă raiul (decât dacă s ar pocai de faptele lui) deoarece în rai nu intra nimic intinat și spurcat (cel puțin eu ăsta cred ca e motivul pentru care Dumnezeu alege sa nu le ia viața acelor sinucigași).

*de menționat faptul că eu am răspuns după cum cred eu și bazat pe Biblie, dacă am făcut vreo greșeală îmi cer scuze*