| Teodor168 a întrebat:

De ce unii oameni sunt predispuși suferinței având acnee, urâțenie, grăsime etc. Iar alții sunt predispuși fericirii fiind frumoși fizic si cu tenul curat, etc.?

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pur și simplu din cauza imperfecțiunii moștenite, a lui Satan și a evenimentelor neprevăzute, cu toții suferim sub o forma sau alta. Acneea se tratează, dar sunt boli incurabile care nu au nici un tratament.Cat despre fericirea autentică aceasta depinde doar de noi dacă dorim sa o avem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Ce legatura are Satan cu tot ce ai zis? Toate inperfectiunile astea si bolile au fost create de oameni.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Satan e conducătorul acestei lumi, iar multe suferințe sunt cauzate de el. Iar imperfecțiunea moștenită, ma refer la primii părinți din cauza cărora ne îmbolnăvim, îmbătrânim și murim. Dar asa cum ai zis sunt boli care au fost făcute și de oameni, din nefericire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca Satan este conducatorul acestei lumi si ca multe suferinte au avut loc din cauza lui.
De fapt stiu, ai citit in biblie si ai crezut fara vreun pic de documentatie in plus sau vreo urma de dubiu pentru ca asta inseamna sa fii crestin.

Se vede si de pe alta planeta ca *evreii* sunt conducatorii acestei lumi si ca toata suferinta care exista si care a existat in ultimele mii de ani este doar din vina lor. De ei au fost inventate in laborator majoritatea bolilor incurabile. Adica aceeasi rasa de oameni care a inventat si crestinismul sa spele oameni pe creier. Coincidenta nu?

Acum vreau niste dovezi de la tine despre raul pe care l-a creat Satan in lume, in afara de cel creat deja de evrei.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Satan e doar un inger care testeaza credinta oamenilor atat, lumea asta nu o conduce nici un satanel

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Încă din Eden, când a inselat-o pe Eva și i-a spus ca se poate guverna singura, exista suferința, boala, bătrânețe și moarte. Totul pentru ca el a vrut ca oamenii sa asculte de el și nu de Dumnezeu. De atunci e haos în lume pe toate planurile. Lumea de astăzi reflectă personalitatea lui.Satan este plin de ură, mincinos şi crud. Aşa este şi lumea aflată sub controlul său. Deci, uita-te în jurul tău și vezi răul produs de Satan.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred în ceea ce zice Biblia, deoarece tot ce a spus s-a împlinit în totalitate în cele mai mici detalii. Deci, ea arata clar ca Satan conduce lumea. 1Ioan5:19.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Acesta afirmatie nu este adevarata din moment ce nu a venit apocalipsa

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Tot ce a zis Biblia pana în acest moment s-a împlinit în totalitate, ce mai urmează este puțin de împlinit.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Nimic nu s-a intamplat de fapt doar in mintea voastra s-a intamplat ca aia cu nostradamus

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Aceste lucruri îl spun multi oameni care nu fac un studiu aprofundat al profețiilor împlinite și cercetări amănunțite legat de istorie, arheologice, geografie.Dar e treaba ta.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Interpretarea unor evenimente prin supranatural sta fix in ideea ca totul are un scop sau sens

| RAY a răspuns:

Aspectul fizic conteaza extrem de mult in viata cei care spun ca nu mint si ei, asta e uni sunt frumosi alti urati, normal ca fericirea depinde aspectul fizic si lui dumnezeu i plac oamenii frumosi, ai de ales accepti realitatea sau minciuna? ce alegi?

| T0T a răspuns:

Grăsimea o poți înlătura prin dietă și mișcare, acneea o poți înlătura cu ajutorul dermatologului. Deci depinde de tine acea frumusețe într-o mare măsură. Ce e drept unii au mai mult de muncă pentru ea decât alții dar nu e nici normal să te plângi dacă poți schimba ceva, în timp ce îți pui fundul ăla gras pe scaun și stai toată ziua pe calculator.

| J0B0MAT a răspuns:

Suferinţa înseamnă acnee, grăsime şi urâţenie, iar fericirea ten curat şi frumuseţe fizică? laughing

| AC4S4 a răspuns:

Fericirea nu tine de frumusete. Viata in Hristos aduce pacea si fericirea adevarata. El nu clasifica oamenii dupa frumusete, ci dupa sufletul lor.
Poate vei spune ca cei frumosi fizic pot sa se apropie mai usor de Dumnezeu, ca viata lor e mai usoara si nu au necazuri. Toata lumea are probleme, dar nu toti avem aceleasi probleme.
Societatea noastra este superficiala. In viziunea societatii, toti trebuie sa arate bine, sa nu fie prea slabi, prea grasi, sa nu aiba cosuri. Insa, Hristos ii iubeste pe toti, indiferent de fizicul lor.

| Nilsson a răspuns:

Frumusetea fizica nu garanteaza fericirea. Multe vedete de la Hollywood aveau tot ce-si putea dori si totusi au cazut in depresie si in unele cazuri au ajuns sa isi puna capat zilelor.
La fel, sunt si persoane pe care cei mai multi le considera neatragatoare, dar au iubiti/iubite care arata foarte bine.
E relativa chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai zice ca tu esti fericit mancand ambalajul unei prajituri, nu prajitura.

Fericirea nu este in aparente, este in noi. Tine doar de noi si reprezinta o stare de echilibru. Ce vine din exterior doar ne intensifica aceasta pace sufleteasca.

Acneea se trateaza, grasimea se duce cu sport si o alimentatie echilibrata, iar uratenia din punctul meu de vedere nu exista. Toti avem ceva frumos, dar unii nu mai vad asta pentru ca preiau un anumit tipar de frumusete pe care mass-media il promoveaza pentru a creste profitul caselor de moda, saloanelor de cosmetica, saloanelor de estetica etc.

| Ben00 a răspuns:

I-as recomanda unui astfel de om sportul, nu de performanta, dar regulat. Care ar ajuta si la latura fizica, dar si la cea psihica. Doar contemplarea sau intrebarile, nu doar ca nu ajuta, dar pot face si rau (in cazul asta). Un om puternic poate avea o familie frumoasa, un resemnat nu.

| HDeNiSaR a răspuns:

Crema nivea face minuni

| Nitroblast a răspuns:

Ce fericire man? Daca in asta cautifericirea atunci efectiv ti-ai irosit viata. Nu confunda placerea si bucuriile de moment cu fericirea.

Frumusetea exterioara e trecatoare, doar frumusetea sufletului se pastreaza. De aia acolo trebuie sa cauti fericirea.

| RAY a răspuns (pentru Nitroblast):

Uratenia nu e trecatoare