| Dani_David_2001 a întrebat:

De ce unii oameni țin duminica ziua de odihna dacă in Biblie scrie ca însuși Iisus s-a închinat in sabat, adică sâmbăta. Și unde in Biblie nu altundeva scrie ca trebuie sa ținem duminica?

Dați răspunsuri trebuie sa știu care e ziua adevarata!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ziua corecta de odihna este sambata.
Iisus a fost evreu si daca ar fi avut de gand sa-si schimbe religia sau ziua de odihna ar fi facut-o de mult.
A spus destul de clar ca a venit sa implineasca legea nu sa o schimbe.
Matei 5:17: "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. "
18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, şi va învăţa aşa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăţia cerurilor; iar cel ce va face şi va învăţa, acesta mare se va chema în împărăţia cerurilor.
În ce zi obişnuia Isus să Se închine?
"A venit în Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogă şi S-a sculat să citească." Luca 4:16
Deci obiceiul Domnului Isus era să Se închine în Sabat.
Cine şi când a făcut Sabatul?
"La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul." "În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse. Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse." Geneza 1:1; 2:2, 3.

Deci Dumnezeu a făcut Sabatul în timpul Creaţiei când a făcut toată lumea. El S-a odihnit în Sabat, l-a binecuvântat şi l-a sfinţit (adică l-a pus deoparte pentru o folosinţă sfântă).
Chiar si Saul inventatorul crestinismului tot sambata o tinea.
"Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi." Fapte 17:2. "Pavel şi tovarăşii lui... au intrat în ziua Sabatului în sinagogă şi au şezut jos." Fapte 13:13, 14. "În ziua Sabatului am ieşit afară pe poarta cetăţii, lângă un râu, unde credeam că se află un loc de rugăciune. Am şezut jos, şi am vorbit femeilor, cari erau adunate laolaltă." Fapte 16:13. "Pavel vorbea în sinagogă în fiecare zi de Sabat, şi îndupleca pe Iudei şi pe Greci." Faptele 18:4.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

De cate ori citim din Biblie, dedicăm timp pentru lucrurile spirituale, e ca și cum ne odihnim.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Sa inteleg ca isi vine sa dormi cand citesti biblia?

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Sambata e sabatul de fapt

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Evreii,intr-adevăr țineau sabatul sâmbăta, nu duminica. A se odihni de lucrările sale, nu se referă la a dormi, ci se referă la faptul ca Dumnezeu nu mai creează. Cât despre Biblie, pe mine nu ma adoarme.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Tu ai spus ca cand citesti biblia e ca cand te odihnesti, in fine stiu ca are mai multe intelesuri raspunsul tau, next time ai grija cum afirmi ceva legat de odihna

| 4b a răspuns:

Salutare...
Singura zi care in Scriptura este numita ''Ziua Domnului'' este Sabatul zilei a saptea. In timpurile NT, in primul secol crestin, numai ziua a saptea se numea Sabat, in timp ce ziua invierii lui Isus era numita de toti, ziua intai a saptamanii de lucru, fara nici o aluzie la comemorarea saptamanala a invierii.
Ziua a saptea este punctul culminant al Creatiei, el oferind timp si spatiu pentru sfintire si comuniune. Dumnezeu nu se odihneste pentru ca este obosit, ci pentru ca pretuieste partasia. Dintre toate zilele, El a binecuvantat si a sfintit in mod unic ziua a saptea, dar ce sa vezi? cineva si-a bagat picioarele in tot ce a fost sfant, curat si drept.
hai Sanatatewinking

| ania a răspuns:

Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face, cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face (Romani 14). Sabatul a fost poruncit evreilor prin lege și e singura din cele 10 porunci care nu se reia în Noul Testament, care e destinat tuturor națiunilor.Și în Vechiul testament Dumnezeu în calitate de Creator, condamnă și consideră vinovate alte națiuni de încălcare altor norme morale dar nu că ar fi fost și ele datoare să țină Sabatul.Eu din ce spune apostolul Pavel în Romani 14 înțeleg că avem libertatea de a alege ce zile sărbătorim. Oricum în Noul Testament, creștinul e chemat să dăruiască fiecare zi a lui lui Hristos-Căci Hristos pentru aceasta a murit și a înviat, ca să aibă stăpânire și peste cei morți și peste cei vii(Romani 14-8)

| milan9 a răspuns:

@Bogdan vrea sa spuna ca cerinta legata de sabat era strict pentru poporul evreu (Vechiul Testament).
Noul Testament explica motivele pentru care valabilitatea Vechiului Testament a cazut odata cu venirea Fiului, odata cu ziua Invierii - DUMINICA.
"Să păzească deci fiii lui Israel ziua odihnei, prăznuind ziua odihnei din neam în neam, ca legământ veșnic. Acesta este semn veșnic între Mine și fiii lui Israel, pentru că în șase zile a făcut Domnul cerul și pământul, iar în ziua a șaptea a încetat și s-a odihnit". (Ieșirea 31, 13-17)."

| minrest a răspuns:

Nu e nici un secret, crestinii au schimbat sambata cu duminica ca sa se diferentieze de evrei, si probabil pentru ca era deja sarbatoare. Si ce e cu asta? Nu ziua de odihna e una din problemele omenirii. Oricum ambele sunt libere acum.

| Dani_David_2001 explică (pentru minrest):

Ba nu e adevarat! contraza foarte mult ziua, asta corupe creatini si o iau pe o cale diferita!

| Nilsson a răspuns:

Fara indoiala, Sabatul este ziua de odihna, oamenii fac abrogari de legi, dar legea Lui Dumnezeu este vesnica, de aceea a scris-o pe table de piatra, care simbolizeaza statornicia, iar Isus a venit sa implineasca legea.
Tranzitia de la Sabat la Duminica s-a realizat in timpul imparatului Constantin, culmea cand au incetat si persecutiile impotriva crestinilor. Este una dintre cele mai evidente dovezi ale luptei raului impotriva crestinismului de-a lungul istoriei, caci atunci cand diavolul a vazut ca prigoana martirilor nu face decat sa intareasca si mai mult credinta, atunci a permis ca persecutiile sa inceteze dar in acelasi timp sa adauge crestinismului elemente pagane, pana cand religia a ajuns in situatia de astazi.
Oamenii s-au obisnuit cu astfel traditii si de aceea nici nu isi pun intrebarea de ce fac anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ziua de odihnă adevărată este când vrei tu. Nu există nimeni să-ți dicteze ție când să te odihnești și când nu. Asta cu duminica nu se face treabă este spălare pe creier.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Să păzească deci fiii lui Israel ziua odihnei, prăznuind ziua odihnei din neam în neam, ca legământ veșnic. Acesta este semn veșnic între Mine și fiii lui Israel, pentru că în șase zile a făcut Domnul cerul și pământul, iar în ziua a șaptea a încetat și s-a odihnit". (Ieșirea 31, 13-17)."

| SuNaM a răspuns:

Deoarece noi suntem crestini, nu evrei sau eretici. În Noul Testament, Mântuitorul Hristos „dezlega sâmbăta" (Ioan 5:18) şi se considera pe sine „Domn al sâmbetei" (Matei 12:8), făcând intenţionat cele mai multe minuni în ziua sâmbetei (vezi toate cele 4 Evanghelii). Domnul Hristos insuflă o atitudine similară şi celor care-l ascultau, spunându-le că „sâmbăta a fost făcută pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă" (Marcu 2:27). Toate acestea marcau sfârşitul „legii sâmbetei" şi instituirea unei doi zile de odihnă pentru creştini, diferită de cea ţinută de Moise, Iosua şi toţi evreii de până atunci. Iată ce spune Sf. Pavel în acest sens: „Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu" (Evrei 4:8-9). Oare ce înseamnă aceste cuvinte dacă nu abolirea sâmbetei şi instituirea unei alte zile de odihnă, în condiţiile în care multe ale prescripţii ale Legii Vechi nu mai erau obligatorii pentru creştini (cf. Fapte cap. 15 ş.a.)? După Învierea Sa din morţi în zi de duminică (cf. Ioan 20:1), Hristos S-a arătat în seara aceleiaşi zile ucenicilor Săi (cf. Ioan 20:19), când nu era Toma cu ei, apoi a doua oară exact peste o săptămână (expresia „după opt zile" are de fapt sensul „în a opta zi", adică tot duminica), când era „şi Toma împreună cu ei" (cf. Ioan 20:26). Prin aceasta Hristos nu doar că sfinţeşte ziua duminicii, ci marchează şi intervalul unei noi săptămâni (ciclu de 7 zile), aşa cum era să fie ţinută ea mai departe de către creştini. Din Noul Testament ştim că Duhul Sfânt s-a pogorât peste Apostoli în zi de duminică (Fapte 2:1) şi tot atunci s-au botezat primii creştini şi s-a făcut frângerea pâinii (Fapte, cap.2). Mai târziu, în toată Biserica „frângerea pâinii" (Euharistia / Liturghia) era făcută duminica (Fapte 20:7) şi tot duminica se făceau colectele pentru săraci (cf. I Corintheni 16:2), acestea fiind probabil făcute înainte sau după Liturghie, odată cu Agapele (mesele frăţeşti ale dragostei). Tot în zi de duminică Dumnezeu i-a descoperit Evanghelistului Ioan Apocalipsa (Apoc. 1:10). Din toate aceste texte se vede clar că Hristos, ucenicii Săi şi în general primii creştini şi cei de după ei ţineau exclusiv ziua duminicii, şi nu avem nici un text precum că aceştia ar fi ţinut sâmbăta. Mai mult decât atât, Sf. Pavel le cere creştinilor să nu-i bage în seamă pe cei care-i judecă „cu privire la sâmbătă" (Col. 2:16), arătând abolirea acesteia. De multe ori „Adventiştii de ziua a şaptea" aduc textul de la Fapte – cap.13 în sprijinul ideii că apostolii ar fi ţinut sâmbăta şi chiar ar fi mers în fiecare sâmbătă la sinagogă pentru a-şi onora obligaţiile religioase iudaice. Dacă însă analizăm mai atent acel capitol precum şi toate celelalte, vedem că apostolii mergeau sâmbăta la sinagogă şi chiar la templu doar pentru că acolo se aduna multă lume şi acesta era un bun prilej pentru propovăduirea Evangheliei şi nimic mai mult (cf. Fapte 5:20-21). Deci acest argument al adventiştilor nu ţine, iar altele nici nu există.

| Dani_David_2001 explică (pentru SuNaM):

Tu nu poti sa imi spui ceva concret, tu spui numai ce crezi, opini! Nu ai un text din biblie care dovedeste asta! Isus a venit pe pamant sa inplineasca legea! Nu sa dicteze alta! Daca vroia Dumnezeu sa schimbe ziua de odihna ne spunea mura in gura cum o face in geneza! AA si mai am o intrebare tu de ce crezi ca masoni vor sa aplice Noua Ordine Mondiala? Masoni daca nu sti crad in Satan sau cum mai zic ei Baphomet! Cand acea Ordine Mondiala va fi in lume toti vor tine DUMINICA! Sambata va fi interzisa! DE CE? De ce Satan vrea sa tina adevarul interzis? De ce va fi duminca si nu Sabatul? Aici prietene intervi tu. Tu iti alegi calea! Doar ceva sa stii, ca atunci cand va fi lansata Noa Ordine Moniala in lume sa stii ca sfirsitul e aproape si o sa mai ai o sansa mica. Fi pe faza ce se intampla in LUME, Ca atunci cand Nou Ordine va fi in lume sfirsitul si venirea lui Dumnezeu este inevitabila!

| SuNaM a răspuns (pentru Dani_David_2001):

Vrei concret, i'm trigered:

În Noul Testament, Mântuitorul Hristos „dezlega sâmbăta" (Ioan 5:18) şi se considera pe sine „Domn al sâmbetei" (Matei 12:8), făcând intenţionat cele mai multe minuni în ziua sâmbetei (vezi toate cele 4 Evanghelii).
Din textul de la Ieşire 20:10 şi mai ales Deuteronom 5:15 constatăm că această zi a fost instituită de Dumnezeu, ca evreii să-şi amintească de ieşirea din robia egipteană. Până la Moise nu există nici o poruncă cu privire la şabat, iar faptul că Dumnezeu, după crearea lumii, „S-a odihnit în ziua a şaptea" (cf. Facere 2:2), nu înseamnă că aceea a fost anume sâmbăta. Oricum, putem admite că acea zi era sâmbăta, că nici acest lucru nu schimbă prea mult datele problemei, căci în Noul Testament, odată cu „recrearea lumii" prin întruparea, dar mai ales învierea lui Hristos, multe s-au schimbat sau cel puţin au fost îndreptăţite să se schimbe, din moment ce însăşi Legea s-a schimbat (cf. Evrei 7:12 ş.a.).
După Învierea Sa din morţi în zi de duminică (cf. Ioan 20:1), Hristos S-a arătat în seara aceleiaşi zile ucenicilor Săi (cf. Ioan 20:19), când nu era Toma cu ei, apoi a doua oară exact peste o săptămână (expresia „după opt zile" are de fapt sensul „în a opta zi", adică tot duminica), când era „şi Toma împreună cu ei" (cf. Ioan 20:26). Prin aceasta Hristos nu doar că sfinţeşte ziua duminicii, ci marchează şi intervalul unei noi săptămâni (ciclu de 7 zile), aşa cum era să fie ţinută ea mai departe de către creştini. Din Noul Testament ştim că Duhul Sfânt s-a pogorât peste Apostoli în zi de duminică (Fapte 2:1) şi tot atunci s-au botezat primii creştini şi s-a făcut frângerea pâinii (Fapte, cap.2). Mai târziu, în toată Biserica „frângerea pâinii" (Euharistia / Liturghia) era făcută duminica (Fapte 20:7) şi tot duminica se făceau colectele pentru săraci (cf. I Corintheni 16:2),

Si sa nu mai spun si despre Traditie, ca sa arat ca duminica a fost instituita si tinuta de crestinii de pana la Constantin(cum spun unele secte ca el a hotarat asta)

| Dani_David_2001 explică (pentru SuNaM):

Ei bine s-au intamplat multe duminica, dar respecta ce vrei tu. Pana la urma omul a fost creat sa poata face proprile decizii. Dar mai am o intrebare de ce noua ordine mondiala alege duminica? pentru ca toti stim ca masoni sunt cei care vor lansa aceasta ordine in lume!

| SuNaM a răspuns (pentru Dani_David_2001):

Noua ordine mondiala e in principal creata din evrei...