| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii se pregătesc de războaie? Se incarca cu armament, își fac rachete nucleare etc.
Deci chiar nu a înțeles nimeni mesajul lui Iisus Hristos despre promovarea păcii, iubirii și a întrajutorării?
Chiar tarile nu au înțeles nimic din cele 2 războaie mondiale? Miile de morți și pagube
Acum cu o bomba nucleara distrugi aproape tot.Se vrea sa fie Terra o epava radioactiva? Doamne ferește.
Toate religiile mari ale lumii promovează iubirea,unii politicieni foarte importanți se duc la slujbe și se dau mari credincioși(Puțin,Biden).Dar in realitate nu știu cum să caute fiecare conflicte și să se înarmeze mai bine.
Țările pentru ce se mai înarmează? Pentru ce atâția bani dați pentru arme?
Ne-am silit la cap de tot?
Nu ne place pacea și viața vrem moarte și o planetă distrusa radioactiva?
Sunt unii conștienți că printr-o racheta nucleară distrugi și făcu pagube uriașe și ireversibile?
De ce vrem pacea dar ne înarmăm pentru război?
Al treilea război mondial nu are voie sa se întâmple
Noi trebuie să vindecam planeta,sa o salvăm nu sa o distrugem.
Ce papuci verzi fac ăștia cu atâtea arme?
Eu am crezut că am trecut de perioada trecutului când se duceau războaie de cucerire in fiecare an.
Iisus Hristos,chiar nu le pasa de ce a zis El? Mă refer că majoritatea politicienilor participa la ceremonii religioase dar când e să facă politică se înarmează in continuare și au loc conflicte,verbale și apoi fizice din păcate.
Se vorbește de Ucraina. ăștia chiar vor sa atace Ucraina? Mă refer la ruși?
Va ieși prăpăd poate și pe teritoriul României daca lucrurile escaladează Doamne ferește.
Chiar nu învățăm din greșeli?
Chiar degeaba zicem că țara x este o tara creștină?
De la musulmani poate nu am pretenții prea mari dar Iisus a propovăduit intens iubirea,pacea și întrajutorarea și majoritatea țărilor din Occident plus America și Rusia sunt creștine.
Dar pare se că nu contează religia și ce a zis Iisus pentru ei?
Dar ce contează? Rachete nucleare? Bombe? Moarte? Război,vieți pierdute,bombe și apoi să fie numai gaze radioactive și deloc viața?
Banii care se duc pe arme ar putea hrăni populația Africii și a câtorva locuri din Asia.
De ce se vrea război?
Omenirea nu a evoluat deloc?
Ne-am modernizat in tehnologie dar în personalitate, caracter și comportament deloc.
In conștiința, umanitatea cand evoluează?
Cum speri sa fie pace când oamenii se înarmează și violența este promovată în filme, jocuri etc? Cand țările se amenință una pe alta?

Se mai vrea război în secolul 21? Daca e așa înseamnă că s-a dus naibii toată evoluția și procesul tehnologic, evoluția umană mă refer la nivel de societăți, De tari.Revenim în secolul 15 când războaiele de cucerire erau ceva obișnuit?
Trist.
Dar sa ne amintim de ce a zis Iisus Hristos, simbolul culturii Occidentale și figura cea mai influentă din umanitate, reperul după care s-a făcut numerotarea anilor de 2000 încoace (de la nașterea lui sunt 2022 ani)și care tot cu ajutorul nașterii lui se face și delimitarea a doua mari ere, inainte de Hristos și după Hristos.Și până la urmă omul care a fost mai mult decât un simplu om.:

Fericiți făcătorii de pace, că aceia fii lui Dumnezeu se vor chema și aceia vor moșteni Împărăția Cerurilor.

(Iisus Hristos)

Chiar nu ne mai facem bine sa punem războiul la lada de gunoi a istoriei și să trăim în pace?

https://youtu.be/BWf-eARnf6U

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Povestile sunt pentru naivii creduli si nestiutori. Vietuitoarele asta vor face intotdeauna: vor supravietui, vor strange resurse si se vor inmulti si vor face lucrul asta prin orice mijloace. Totul e permis. Un lup mananca o caprioara de nevoie si pentru ca poate. Asa face si omul. Comportamentul vietuitoarelor e inscris in codul genetic de milioane de ani de evolutie prin selectie naturala si nu poate fi schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta:

"Ştim că suntem din Dumnezeu şi că toată lumea zace în cel rău." - 1 Ioan 5-19

| AVAAVA a răspuns:

Aceste orori umane au fost proorocit de apostolul Ioan, în cartea Apocalipsei. În vremurile de pe urma nenorocirile se vor înmulți.
Omul se va îndepărta de Dumnezeu. Doar câțiva vor mai fi statornici în credință, si pentru acestia Dumnezeu va interveni, oprind timpul pentru ca pământul sa nu ardă în totalitate. Lumea moderna, urbanismul, tehnologia, toate îndepărtează omul de sacralitate, rupe ușor legătura cu Dumnezeu.Devenim ușor conduci de instinctele plăcerii oferite de tehnologie, uitând ca adevărata plăcere sta în credință în Isus. Restul sunt iluzii.
Degeaba ai un job bine plătit, îți permiți mașini de lux, aur, telefoane, dar nu ai timp pentru tine și Dumnezeu. Acestea sunt doar iluzii ale sclavagism ului modern. Suntem niște vaci fericite. Vaca fericita are un tip în stomac, o membrana artificiala, iar când nu mai mananca este hrănită artificial prin tub, pentru a da lapte continuu. Ea nici nu moare nici nu trăiește. În bula ei ea este "fericita" ca da lapte, atât. La fel se întâmplă și cu sclavagism ul modern. Mulți sunteți doar niște "vaci fericite", sau "boi", ca să nu fiu acuzat de partea feminina ca as favoriza bărbații în ecuația asta?