| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce unii spun că e păcat să mesteci gumă?

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De fanatici dubiosi ce sunt.

| GicaGigekGica a răspuns:

Ce ma? laughing

| Florin9Florin9 a răspuns:

Mai bine ștergi întrebarea big grin Dacă voiai cu adevărat să știi îi întrebai pe cei care zic, nu pe noi care majoritatea auzim pentru prima oară de asta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am mai auzit asta...
Dar în unele situații nu e frumos să mesteci gumă. Gen la slujbă la biserică. Și să mai faci și balonașe pe deasupra. big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa nu mesteci guma in biserica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Din respect față de Dumnezeu în primul rând...dar și față de cel care predică. Cum nici la școală în timpul orelor nu se cuvine să mesteci.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca eu in conceptia mea il respect pe Dumnezeu si mestecand guma, atunci mai este gresit? Si asta inseamna lipsa de respect fata de cel care predica? Cum sa fie lipsa de respect, scrie undeva? Ce are daca in timpul orelor mesteci guma, este ceva incorect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Uite, eu m-aș simți nerespectată ca profă să zicem ca elevii să mestece la ora mea.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca profesoara imi spune mie sa arunc guma, ma simt eu cel nerespectat. Deci, ce este de facut in acest caz? Sunt curios de raspuns.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca nu este sanatoasa. Conține E-uri si pe deasupra este chimicala, ori ceea ce introducem in organism ar trebui sa fie natural (bio).

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si ce daca contine E-uri, de parca nu exista atatea alimente care contin asa ceva.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiam ca la scoala nu te lasa sa mesteci guma pentru ca se stie ca poti sa mori asfixiat cu ea si nu vrea scoala sa-si asume asta.

| RKBlue a răspuns (pentru Ineys):

Asta-i varianta oficiala.
Cea neoficiala(si adevarata) e ca pe profi ii scoate din sarite cand copiii mesteca guma din cauza ca le e pofta si lor dar nu pot mesteca fiindca vorbesc toata ora.Trist,dar adevarat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Initiam am fost ceva in gen wtf, dar dupa mi-am dat seama despre ce poate fi vorba. Probabil ca persoana de la care ai auzit asta se referea la faptul ca nu ai voie sa scuipi dupa ce iei Sfanta Împartasanie. Nu mai stiu cat timp, cred ca o zi sau trei zile. In fine, mestecatul gumei implica inevitabil si scuipat fiindca dai saliva afara impreuna cu guma. De asta e pacat. Dar cand nu ai luat Sfanta Impartasanie atunci evident nu e niciun pacat

| marinaru777 a răspuns:

Unii duc la extrem nu inseamna ca au dreptate.