| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce unii sustin ca crestinii nu respecta Crezul?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca cei care TIN crezul NU POT ACEPTA Traditia sau Aceasta nu este in armonie cu cele scrise in CREZ. Adica CREZUL contrazice Traditia.

| doctorandus a răspuns:

Crezul este o compilatie de raspunsuri teologice complicate, trebuie sa intelegi istoria crestinismului (ereziologie) pentru a intelege Crezul. Altfel doar il repeti mecanic.

Cei care au compus Crezul au definit crestinismul prin a specifica ce nu este el (adica erezie). Practic, fiecare rand combate una sau mai multe erezii.

| DeyCj a răspuns:

Că așa se comportă. Aruncă un ochi în jurul tău.
Crezul... Definiția doctrinei creștine, în care sunt enunțațe doxele drepte și creștine cu scop ritualic.

| mentholinks a răspuns:

Pai nici nu trebuie ca este o aberatie. Incepe cu cred intr-unul singur Dumnezeu, Tata atotputernic iar dupa cateva randuri cred intr-unul domn Isus Cristos, Dumnezeu din Dumnezeu. Clar nu e ceva in regula.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca asa e. Sunt tot mai multi "crestini" cu numele. Adica lupi in blana de miel. Lupii astia sunt tot mai multi ca in filmele sf horror cand strigoii lupi se inmultesc si oamenii precum crestinii devin necredinciosi transformandu-se in lupi. Cand se supara sau fac un gest imoral blana de miel sau de oaie de pe ei se crapa si iese ditamai dihania de lup din interior. E ca un virus informational. Sau ca zombie imbracati in blana de miel.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pentru ca se intampla ca unii sa fie crestini doar cu numele.

| Qasim a răspuns:

Pai multi crestini (ortodoxi ma refer) nu stiu ce cred de fapt. Cand le spui ca ei cred ca Isus = Dumnezeu = fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu = fiul lui Dumnezeu = Isus, ei spun ca nu cred asta si ca Isus nu este Dumnezeu dar totusi sunt ortodoxi cu numele. Eu le spun ca nu sunt ortodoxo daca resping divinitatea lui Isus. Asta e marea problema.

- Acestia sunt precum dobitoacele, ba ei sunt chiar si mai rataciti - al A'raf:179

| AndreyNow a răspuns:

Buna ziua. Crestini sunt niste inventii ...Cum iti explici ca Bisericile au aur si masini de lux iar noi murim de foame? De ce in Romania sunt peste 19 000 de biserici si scoli nu avem. Aici vezi cu adevarat cati bani au bisericile de isi permit sa ridice atatea lacasuri. Nu l-ati vazut pe asa zisul Dumnezeu din Biblie dar totusi voi credeti in el iar in schimb Satan mereu raspunde la rugaciuni si totusi chiar daca nu l-ati vazut il considerati hidos, rau si diabolic doar pentru ca asa spun infectii aia de preoti care ne fura pe toti. Ganditiva putin si veti realiza ca suntem mintiti si furati iar daca veti deschide ochii o sa vedeti ca Satan nu a facut rau si nici nu sunt dovezi care sa ateste ca Satan este rau. Hail Satan!

| doctorandus a răspuns (pentru AndreyNow):

Corect, nici dovezi ca Greuceanu a facut rau n-ai cum sa gasesti.