| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

De ce unora li se pare existența lui Dumnezeu imposibilă dar teoria care spune că universul a apărut dintr-o explozie la nimereală (înainte să fi existat ceva) extrem de plauzibilă?

62 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Sutch is life

| RAY a răspuns:

Este clar ca habar nu ai despre ce inseamna big bang, este grav ca un elev ca spuna asta, la ora de chimie, fizica ce faceti?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Atunci explică-mi și de ce zici că nu am habar despre ce înseamnă big bang, pentru că nu mă ajuți cu nimic dacă faci doar afirmații. Este ceva greșit în ce am zis? dacă da, spune-mi ce.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Cum sa fie o explozie la nimereala, tu crezi ca asa lucra stiinta? tu acum nu te folosesti de stiinta? tu ce crezi ca e stiinta? o joaca de copii? macar ai cautat sa vezi daca exista dovezii pentru acel big bang care nu a fost o explozie si o expansiune de energie, la fizica ai invatat ce e energia? stii ce e materia?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Sunt la filologie dacă vrei să știi, așa că nu am învățat prea multă fizică.
uite ce spune wikipedia: (cu surse științifice)
Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13, 7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă ---------------->EXPLOZIE

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Da,energia aia sa extins, asa e, dar exista dovezii destule care dovedesc asta, el degeaba spunea daca nu erau dovezii, vezi si de ce a spus asta, ce a descoperit el?
http://www.descopera.ro/......eput-totul
Expansiunea universului
Abundenta heliului si prezenta deuteriului in univers
Radiatia cosmica de fond
https://destepti.ro/dovezi-care-sustin-big-bang-ul
asta e stiinta, tu acum folosesti stiinta, tu ai impresia ca fiecare poate afirma ce are chef? daca asa ar fi tehnologia nu functiona, gps care il folosesti are ca baza relativitatea generala a lui einstein
desi nu a fost o explozie la nimereala si o expansiune, traducerea e proasta
ideea unui dumnezeu nu aduce dovezii pur simplu da un raspuns pe fuga incurcand mai mult raspunsul, creatorul fiind creat de?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Ok. deci... cum a început expansiunea? Cum expansionezi nimicul?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu stim asta, cum a aparut energia aia? ce a facut o sa se extinde? dar daca spui ca dumnezeu e creat big bang rezolvi ceva?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Eu nu am spus că Dumnezeu ar fi creat big bangul. Eu am întrebat de ce sunt oamenii care sunt extrem de sceptici cu privire la Dumnezeu deloc sceptici atunci când ceva este etichetat cu „științific". Chiar acum tu ai zis că nu știi cum a apărut energia aia, și este o teorie care încearcă să explice apariția universului. Deci cum o explici atunci?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Sa nu uiti sa pui si virgule ok, normal ca exista si oamenii sceptici in stiinta,la inceput un preot catolic a afirmat ca a existat un inceput,nimeni nu la crezut dar dupa ce sau adunat mai mult,oamenii de stiinta au realizat ca are dreptate,normal ca exista spectisism in stiinta,tu nu intelegi stiinta,stiinta nu o dogma,credinta,religie,stiinta nu are legatura cu dumnezeu si religia,nu exista nimic etichetat stiintific,nici darwin nu a fost acceptat si doar mai tarziu pana sa descoperit tot mai multe, o teorie nu e o dogma,credinta ia e mereu imbunatita dar asta nu inseamna ca e desfintata,ca in tehnologie,nu inseamna ca tv alb negru erau proaste si pur simplu tehnologia a evoluat,asa si stiinta, in stiinta a fi sceptic e baza,daca tu maine afli cauza si o poti dovedi nu o va respinge nimeni, se fac teste mereu sa se afle daca e ceva real sau nu, nu confunda stiinta cu dogma, credinta, religia, daca se gaseste un iepure de azi in substraturile pamantului alaturi de stramosi lor de acum 1 milion de anii sa spun teoria evolutiei cade, dar nu a cazut, multi nu inteleg ce inseamna stiinta, uni spun ca cica darwin sa inselat ca sa descoperit adn si am mai descoprit ceva, stiinta evolueaza nu sta pe loc

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sau adunat mai multe dovezii

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Pai nu a fost vid complet, in acel punct denumit singularitate a fost prezent o sursa de energie puternic condensata, mai scurt stim ca Big-Bang a avut loc pentru ca a lasat urme, la fel cum o masina lasa urme pe pamant, iar daca urmaresti acele urme poti afla punctul de pornire. Problema nu Big-bang-ul in sine si cauza lui, nu se stie cea fost dincolo de singularitate, sau ce a provocat-o.

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Pai nimeni stie, Big-bang a fost efect, nu cauza.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Corect asa e seby, acel big bang a fost un efect a ceva care la cauzat, posibil un univers cuantic care sa extins si care se tot extinde, energia aia cum a aparut e de fapt intrebarea pentru ca energia nu se poate crea sau distruge

| NGheorghe a răspuns (pentru SG1995):

Faptul ca de pe Terra, cu telescoapele din dotare, avem un anumit "orizont" al Universului ...asta nu înseamnă ca suntem in Centrul Universului (cam exagerat!), sau ca suntem la o distanță vizibila de acel Centru ( cam prea optimiști!), la fel de bine putem sa ne aflam intr-un "colț" unde avem acces la 0, 0000...1% din Univers.
Deci nici cei mai "barosani" oameni "de știința" nu au niciun fel de motiv ca sa pretindă ca ei știu unde in Univers s-ar afla. Darămite tu.
De-altfel exista si un film simulare pe YouTube despre cât de aiurea se deplasează galaxiile: se aduna in Virgo cluster si apoi merg in Centauri. O deplasare ce ii lasă muți pe Big-Bang-iști.
Semăna cu acest film de la min 16:
https://m.youtube.com/watch?v=NrMubFvV-VU

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Ce dovezi, Ray? Care om (in viața ) a călătorit vreodată prin univers? Și a văzut Big Bang.ul? NIMENI! Nici eu nu l.am vazut pe Dumnezeu creând lumea și nu aș avea cum să zic că am vreo dovadă în acest sens(eu) pentru că știința care te interesează atât a găsit dovezi despre ziua lipsa din Biblie, potop, mormântul lui Iisus, minunea cu lumina sfântă etc...cu toate ca zici tu ca știința poate da exista in orice nu poate explica(,) chiar orice:nu pot spune cum funcționează gravitația,nu știu cum ia naștere o stea, de ce dormim, cum a apărut viata, cum migrează animalele, sunetele din adâncuri...nu este chiar asa, in spatele științei tot oameni de află nu se afla zei, oamenii de știință ascund o grămadă de lucruri omenirii, cei de la NASA ne ascund multe lucruri și noi mâncăm"pâinea"cum ne.o servesc ei!

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Elide):

Nu cred că oamenii de știință ascund ceva oamenilor. De fapt, toți oamenii care au pus bazele științei, au făcut-o ca o formă de iubire pentru Dumnezeu. Dar în ziua de azi, oamenii de știință mint și spun că „religia i-a persecutat pe cei care făceau dovezi științifice", dar nu este deloc adevărat. Nicolaus Copernic, cel care a descoperit că Pământul se învârte în jurul soarelui, a studiat acest lucru crezând că noi suntem formați după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, așa că îi putem înțelege creația. Ateiștii care azi au ideea că știința este supremă citesc descoperiri făcute de oameni care credeau opusul.

| Elide a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Mda,într.o zi vom ajunge ge sa nu ne mai înțelegem între noi,"războiul religiei cu știința" eu voi zice că e alba tu vei zice că e neagra...

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Miha azi te-ai intrecut in a scrie aiureli mari cat universul, duci lipsa de ratiune, logica, tu l-ai vazut pe dumnezeu cand a creat totul?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

De ce nu scrii adevaraul
Doctrina sa heliocentrică a fost completată și dezvoltată de Johannes Kepler și apoi de Isaac Newton, care i-a dat forma definitivă și explicația fizică. De asemenea, susținători ai lui Copernic precum Thomas Digges și Giordano Bruno ajung la ideea universului nesfârșit.

Clerul a cerut condamnarea lui Copernic, iar scrierile sale au fost interzise de Biserica Catolică.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_Copernic

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Un dialog cu tine este inutil, altceva n.am ce să zic...ce scriu eu și ce înțelegi tu, normal că înțelegi exact invers când eu am zis că nu am nici o dovada...

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Atunci de ce imi dai reply daca e inutil,nu mai imi raspunde omule, nu te oblig, si eu recunosc ca e pierdere de timp, inutil, nu doar cu tine si orice crestin pe teme religioase ma refer

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Nu am spus că Biserica n-ar fi avut nimic împotrivă, eu vorbeam de cel care a dezvoltat teoria (+era preot)

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Fi sincera cand vb cu mine crestino

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Wow dupa ce am pierdut timpul aiurea cu tine asa imi spui, ce sens are sa faci propaganda intr o tara crestini cu doar 20 de mii de persoane atee, sa numai dai reply, numai am timp de pierdut, pa

| Crackman a răspuns:

Dumnezeu a fost explozia... nimeni nu intelege nimic.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Crackman):

Deci nici tu nu înțelegi, ceea ce face afirmația ta greșită.
acum serios, de ce spui că dumnezeu a fost explozia?

| drutzix a răspuns:

Pentru ca exista dovezi pentru 'explozia la nimereala'.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru drutzix):

Nu cred că s-a dovedit că ar putea exploda ceva din nimic

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Tu inca nu ai inteles nimic, ce varsta ai?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Iar faci afirmații fără o bază. Și nu contează ce vârstă am. Aș putea să scriu orice aici, tu tot asta ai spune. ceva de genul „iar nu înțelegi nimic". Tu vrei să ajungem undeva sau glumești?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Imi pierd timpul cu tine asta fac, tu faci misto de noi

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

De ce spui asta mă omule eu asta de întreb. explicație- ai auzit de așa ceva?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu cred că s-a dovedit că ar putea exploda ceva din nimic
dupa ce eu ti-am dovedit tu continui sa afirmi acel lucru, propaganda religioasa, intrebare care e raspuns, ai vrut sa afirmi ca stiinta minte si ca dumnezeu exista, sincer tu crezi ca intorci un om la credinta prin minciuni?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Nu vreau să fac nimic nimănui (și faptul că sunt minciuni este discutabil, de asta se numește credință). Uită-te ce am întrebat principal, întrebarea este centrată pe acei oameni care sunt convinși prin dovezi că universul a fost creat prin big bang dar teoria nu poate dovedi nimic (pentru că nu te poți duce la originile acelei explozii sau expansiuni) dar refuză cu pasiune să creadă în Dumnezeu. Faptul că eu vreau să „întorc un om la credință" este ceea ce crezi tu, pentru că eu adresez problema, tu faci ce vrei. Mereu îți răspund pe baza a ce vorbim aici și e relevant. am dreptate?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Omule toata comunitatea stiintifica cunoaste faptul ca universul a inceput prin big bang inclusiv biserica catolica accepta asta, tu nu ai vazut ca exista dovezii care sutin ideea unui big bang, te folosesti de stiinta dar o ataci bravo

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Crezi că-mi pasă de biserica catolică? sau de ce crede comunitatea științifică?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Apelul_la_autoritate

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Clar imi pierd timpul cu tine, concluzia e dumnezeu exista si gata, raspunsul e deja in intrebare

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Știu deja că Dumnezeu există, dar nu întrebasem asta.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Atunci ce rost are intrebarea? daca tu deja stii ca exista dumnezeu intrebarea e fara sens,e ca daca eu afirm stiu ca nu exista dumnezeu dar biblia e ceva non stiintific, nu implica stiinta in chesti religioase, nu ai inteles ce e stiinta, o intrebare porneste fara un anumit raspuns, gen exista viata pe marte? intrebarea ta se numeste una inchisa, raspunsul e in intrebare

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Am întrebat de ce unii acceptă ceva care nu poate fi dovedit științific mai mult decât altceva care nu poate fi dovedit științific. Cum poți să spui că nu are rost întrebarea?

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Ai intrebat de fapt nimic, in realitate ai afirmat eu cred ca exista dumnezeu deci afirmatia voastra e falsa si gata, o minte inchisa, dogmatica, fixista care nu poate accepta ceva nou, intrebarea e propaganda religioasa, fii calma ca nici un ateu nu va deveni crestin

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Dar nu sunt fată măi omule. îmi spui tu ce este realitatea, fără să dai vreo explicație. știi doar să arunci cuvinte fără nicio bază. tu ești închis la minte, omule. Nu poți afirma că niciun ateu nu va deveni creștin. Nu mai are rost să mai discut cu tine, o să îți susții ironic partea cu „știința este supremă" cum ai făcut până acum, așa cred. Mă duc să mă culc că e târziu. Și cum să fie propagandă religioasă? tu ai intrat în discuție, faptul că eu sunt creștin ortodox și cred în Dumnezeu a fost adus în discuție de tine, nu de mine.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Omule dovezii ti am oferit tu degeaba,ai si afirmat ca deja crezi in dumnezeu,intrebarea e una inchisa, cum sa fiu eu dogmatic daca nu am afirmat nimic? da nici un ateu nu va deveni crestin vazand asemenea propgande mincinoase, nu ma intereseaza ca nu crezi in big bang dar nu minti ca e o minciuna si ca dumnezeu are mai multe dovezii, existenta lui dumnezeu are zero dovezii asa ca dovedeste tu ca exista apoi mai vorbim, nb

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

De fapt e dovedit, extinderea universului e o dovada circumstantiala, la fel cum sangele afla la locul unei crime e o dovada pentru crima.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru SG1995):

Https://armoniamagazineusa.com/......-stiintei/
Aici scrie că teoria big bang contrazice prima lege a termodinamicii.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Big bang nu contrazice nici o lege, ala e site cu propaganda religioasa

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Https://armoniamagazineusa.com/......t-nicolae/

site ul nu are legatura cu stiinta

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

1). Varsta celor mai batrane stele este de 12-15 miliarde de ani.
2). Analiza luminii emise de galaxii indica faptul ca ele se departeaza unele de altele.
3). In toate regiunile din univers exista o radiatie slaba (un fel de fosila), un ecou al torentelor de caldura si lumina din momentul exploziei.

Se afirma de asemenea ca universul este in continua expansiune, ca galaxiile se departeaza unele de altele, astfel incat dupa fiecare miliard de ani, universul este mai mare cu 5-10 %.

| SG1995 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Asta inseamna ca extinderea Universului e un paradox, prima lege a termodinamici se refera la distributia energiei intr-un sistem izolat, dar dat fiind ca universul se exinde rezulta ca universul nu e un sisyem inchis, iar pamantul are deschidere dpre sistemul solar, deci iarasi nu e un sistem inchis, de aici rezulta ca baieti aia abereaza.

| drutzix a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

NU a fost explozie in sensul in care te gandesti tu.
Nu zice nimic de 'nimic'
Nu stim ce s-a intamplat in perioada cand universul a fost opac.
Exista dovezi ca universul si-a inceput expansiunea acum 14 miliarde de ani. Si ca era foarte mic in perioada aia.
Dar e greu sa citesti si sa te informezi...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ramon2473):

Alte aiureli mari cat 10 universuri la un loc, pe bune voi macar ati citit ce ati scris, chiar asa ganditi?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ramon2473):

Numai am timp de pierdut, adio

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru RAY):

Nu cred că îți voi mai răspunde, este a 3-a oară când îmi zici că-s fată, când eu ți-am zis dățile trecute că nu sunt fată. Mă faci să cred că nu ești prea serios.

| RAY a răspuns (pentru ramon2473):

Am un codou pentru tine

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Am un cadou pentru tine

| NGheorghe a răspuns:

Pentru ca oamenii nu pot sa priceapă cum poate exista ceva sau cineva ce nu are început. Pentru atei era perfect dacă nu ar fi existat nimic, nici viața, nici reguli morale, nici planete, nici atomi... nimic. Faptul ca existam, pentru atei, este de fapt cea mai mare problema si ei își storc neancetat creierii sa o rezolve, nicidecum pentru ca ar avea vreo șansa sau vreo importanță ci doar pentru a distrage atenția de la măgăriile si abuzurile pe care ei le fac. Cel mai simplu sa scapi de atei si de cretinitatile lor este sa-i intrebi la nesfârșit:
- Ce a fost la început?
- Big Bang-ul.
-Si ce anume a generat Big Bang-ul?
- O condensare.
-Si ce anume a provocat acea condensare?
Si o ți tot așa cu: " Si ce a fost înainte si de aia? "... si ii lași iar sa își mai stoarcă creierii...

Răspuns utilizator avertizat
| 393Dan a răspuns:

De multe ori cred ca-i din cauza credintei ca fiintele umane sunt in punctul culminant al inteligentei si ca exista putine lucruri care nu le intelegem sau nu avem potentialul sa le intelegem. Ei pur si simplu nu realizeaza faptul ca nu putem sti totul. Asa-s fixati ei.