| RAY a întrebat:

De ce vechiul testament nu este scos afara din biblie daca spun uni iisus a anulat toate legiile lui dumnezeu? tot ce scrie acolo uni spun ca e scos din context sau ca a expirat, atunci ce sens mai are vechiul testament?

17 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Isus cand a vorbit despre lege a spus ca nu a venit sa o desfiinteze, referinduse la vechiul testament, a spus am venit sa o inplinesc.

| Nitroblast a răspuns:

E scos din context daca e scos din context. E ca si cum eu ti-as spune ca "ploua de zici ca o sa cada ceru'" iar tu spui mai departe doar "o sa cada ceru'". Fara context, multe versete nu au sens/prind conotatii gresite. Biblia nu e facuta sa o iei pe fragmente de un verset, e facuta ca sa o iei ca un intreg. Apoi ar fi comentat multi ca tine ca Noul Testament e aruncat aiurea, ca nu are cadru de desfasurare...

Dar macar era scos din context. Asa l-ati fi putut lua litera cu litera sa ii gasiti toate nepotrivirile.

Stii cum, iti trebuie un backstory. VT asta este pentru NT.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Deci fragmentul sasi iubesti aproapele fragmentul e scos din context? deci cand dumnezeu omoara toti nascuti din egipt iar e scos din context, ce nu isi convine e scos din context, dar tu crezi ca asa ma convingi pe mine prin minciuni? daca eu spun ca maine ploua nu inseamna ca cade cerul, nici macar nu am exagerat asa scrie in biblie, cand au fost omorati 42 de copii de doi ursi trimisi de dumnezeu ce exagerare e acolo?

| Nitroblast a răspuns (pentru RAY):

Nu e nici o exagerare, 42 de copii au fost ucisi de ursi fiindca Dumnezeu a plecat de la ei. Arata ca inca din copilarie/adolescenta trebuie sa iti asumi faptele. Pe vremea aia nu era ca pe vremea noastra. Copii aveau respect fata de adulti, fie acela crescator de vite sau un bogat. Ei bine, cum l-au recunoscut pe Elisei profetul acei copii? Era chel. Ei bine, pe langa faptul ca stiau ca e omul cu harul de la Dumnezeu (astfel batandu-si joc si de menirea sa de profet), era si un om in varsta. Echivalentul de azi ar fi sa mergi la un pustnic in Athos si sa il iei in caterinca. Daca nu patesti ceva imediat, sa imi spui peste vreo luna cum te simti.
Zice de 42 dintre copii. Deci inseamna ca au ramas in viata cativa. Ei bine, astia au fost cei care "au trait ca sa povesteasca". E un exemplu pana azi ce se intampla daca il gonesti pe Dumnezeu de la tine prin modul asta.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Omule tu ai un gram de empatie in tine? 42 de copii au fost omorati doar pentru ca ras de un chel, cum poti gandi asa incredibil, nu ai pic de empatie in tine, omenie, deci azi daca un copil rade de cineva sa fie omorat a?

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Dar iisus ne spune ca daca cineva isi da o palma sa nu-i dai si tu inapoi, cum poti spune omule ca 42 de copii meritau omorati doar pentru ca radeau de un chel, daca ar fi copii tai printre aia ai fi spus ca e corect nu? imagineazati suferinta omule 42 de suflete tinere omorate, mancati de viu de un leu

| Nitroblast a răspuns (pentru RAY):

Am specificat clar altceva in raspunsul meu. E aceeasi chestie ca la distrugerea Sodomei si a Gomorei. Un precedent. Dupa tine o fi doar un batran chel, dar pentru mine si pentru ei era omul prin care vorbea Dumnezeu. Daca erau copii mei toti aia 42, eu la cat de pacatos sunt sigur comentam. Dar judecata Domnului care e deasupra judecatii tale sau ale mele e intotdeauna dreapta. Cine stie ce deveneau copiii respectivi, daca isi bateau joc de unul ca Elisei, iti zic eu ca nu aveau respect pentru nimeni altcineva.
Pardon, nu Dumnezeu a omorat. Dumnezeu a fost izgonit de acei copii prin batjocora lor, fiind lasati prada satanei (care tot ce vrea e moartea omului, atat sufleteste cat si trupeste).
Il stii pe Iov? Daca nu, intereseaza-te de el si reflecta asupra incercarilor lui si a statorniciei sale in credinta.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

N-am cuvinte, voi crestini mai vorbiti de iubire, erau niste copii omule poate de 6, 7 ani si nu lau batjocorit pe dumnezeu in nici un fel, repet azi daca ai fi tu presedintele romaniei ai ordona ca fiecare copil sa fie omorat daca rade de cineva?

| HLucian a răspuns:

Ma intreb oare ce sens are intrebarea ta? Cum sa fie scos vechiul testament din Biblie daca fiecare testament are o parte din istorie. Vechiul si Noul testament. Eu zic ca aberezi putin, poate doar ai chef de glume.m-as bucura sa fie asta.

| RAY explică (pentru HLucian):

Nu sunt glume, glume sunt cand scoti doar ce vrei din biblie

| sprezero a răspuns:

Biblia fiind o carte, are nevoie de un inceput. Daca nu era Vechiul Testament nu am fii inteles cum a aparut omul, de ce s-a intrupat Hristos, si nu am fii inteles planul Lui Dumnezeu cu noi oamenii si Iubirea Sa cea mare.
Iar Iisus nu a anulat nici o lege. Le-a desavarsit.

| RAY explică (pentru sprezero):

Voi crestini spuneti ca versetele din vt sunt iesite din context

| sabin89 a răspuns (pentru sprezero):

Nu am fi *
Cum le-a desavarsit? Pe la Levitic pe acolo sunt sute de legi. Le-a desavarsit pe toate, una cate una?

| doctorandus a răspuns (pentru sprezero):

Corect, d-aia sunt crestinii taiati imprejur a opta zi de la nastere.

| sprezero a răspuns (pentru doctorandus):

Tu auzi ce spui?
Pune mana pe carte...
Citeste la Sinodul tinut la Ierusalim, cel apostolic si vezi acolo cum s-a pus problema circumciziei la crestini.

| doctorandus a răspuns (pentru sprezero):

Ma temeam eu ca e ceva in neregula cu "Iar Iisus nu a anulat nici o lege." Am inteles: n-a anulat-o el, a anulat-o sinodul tinut in numele lui.

| Georgiana8 a răspuns:

Vechiul Testament nu trebuie "scos afară din Biblie" pentru că împreună cu Noul Testament formează Sfânta Scriptură sau Biblia și are aceeași importanță ca Noul Testament.
Dacă vei citi Noul Testament, vei vedea ca însuși Mântuitorul Iisus Hristos spune ca nu a venit să schimbe legea(Vechiul Testament) ci să o împlinească: "Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc."(Ev. dupa Matei, cap.5, versetul 17).
Și am să îți ofer un exemplu: În Vechiul Testament stă scris: "Să iubesti pe aproapele tău ca pe tine însuți" (Mt. 22, 39)." dar atunci iudeii, se raportau doar la rude și prieteni, însă Mântuitorul spune că aproapele nostru este orice om pe care îl întâlnim în cale și are nevoie de ajutorul nostru și nu numai asta.
Aproapele nostru este chiar și vrăjmașul nostru, cel care ne face rău: "Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc"(Ev. Matei, cap.5, vers.44).Dacă toți am face acest lucru....cred că în lume nu ar mai fi atât de mult rău.
Vechiul Testament nu a expirat nicidecum, pentru că și până în zilele noastre ne raportam foarte mult la el, învățăm și încercăm să respectăm cele 10 porunci(scrise în Vechiul Testament), în Biserica Ortodoxă citim psalmii lui David(tot din Vechiul Testament) și foarte multe rugaciuni(Rugaciunea regelui Manase), cinstim proorocii și oameni care ne-au dat exemplu de o viață frumoasă și trăită pentru binele celor din jurul lor(dreptul Iov care era foarte răbdător și puternic în suferințe, Daniel ce a stat în groapa cu lei și mulți alții).
Citirea Bibliei necesită o atenție deosebită. Problema este că în timpul comunismului, erau râspândite numeroase învățături greșite(spre exemplu mulți spun că Dumnezeu ne învață așa:Crede și nu cerceta.
Dar NU este adevărat....nicăieri în Biblie nu este scris asta. Dimpotrivă Mântuitorul ne îndeamnă: "Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide."(Matei, 7-7, 8).
Au fost răspândite multe alte lucruri greșite(și nu doar pe domeniul religiei), care din păcate au intrat în concepția oamenilor ca fiind adevărate.Cred că este datoria noastră, a tinerilor, să schimbam ceea ce este greșit, nu doar în politică, mass-media sau educație(atât timp cât cunoaștem și suntem pregătiți pe acest domeniu) și să urmăm îndemnul Mântuitorului:căutaţi şi veţi afla.
Am rătăcit puțin de la subiect...dar sper că ți-am fost de ajutor, ca să înțelegi de ce Vechiul Testament nu este scos din Biblie.
Numai bine îți doresc.