| RAY a întrebat:

De ce viata de apoi nu este optionala? poate uni nu vor sa traiasca o vesnicie de plictiseala si vor sa numai existe dupa ce mor,de ce acest dumnezeu nu a lasat omul sa aleaga ce vrea,apropo ce o sa faceti miliarde de ani fara necazuri,suferinta,stres,pe bune cum ar fi viata fara aceste lucruri, ce scop/sens ar avea existenta umana fara suferinta?

Răspuns Câştigător
| BucurCristina a răspuns:

Sincereu eu nu cred ca va exista o viata de apoi, a fost cineva acolo care sa invie si sa spuna ca exista cu adevarat viata de apoi? Nu aveam absolut nicio dovada ca aceasta ar putea exista.
Si acel concept de rai mie nu mi se pare bun pentru ca viata fara suferinta ar fi ca omul fara suflet.Ar fi pur si simplu plictisitoare si monotona asa o viata.

| RAY explică (pentru BucurCristina):

Logic ca ar fi o plictiseala totala,nu vezi ca uni ti au luat viata ca o duceau prea bine,omul fara un scop nu poate trai,are nevoie de ceva, de suferinta, stres, necazuri, asta ne da putere sa mergem mai departe

| cristi202 a răspuns (pentru BucurCristina):

Daca tu nu crezi ca exista un tren ce pleaca din Bucuresti spre Timisoara la ora 10 fix, asta nu inseamna ca el nu exista, ci doar ca tu nu stii despre el, ca tu nu l-ai vazut.
Ei, dar in legatura cu suferinta, daca ai citi Biblia, ai vedea acolo ca se cere sa nu te dai inapoi de la ea cand vine la tine. Si asa te formezi pentru cer. Suferi acum, ca sa intelegi mai apoi binele ce da peste tine. Si te asigur ca odata ce ai suferit, mai apoi stii sa apreciezi si cel mai mic bine ce ti se face. Dar cum in societatea moderna omul face orice ca sa scape de suferinta, incepind cu aspirina pentru mica durere de cap, nevrind sa o accepta ca parte din realitate, e normal ca mai apoi binele sa i se pare monoton si plictisitor.
Si totusi, a fost cineva acolo si a inviat. Nu degeaba se cinta la Pasti "Hristos a inviat!" Desigur, va trebui sa ii crezi pe aceia care zic ca El li s-a aratat viu dupa moartea Lui. Si in doua mii de ani de cand a murit, s-a aratat la suficient de multa lume incit sa fie credibila chestia cu raiul.

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind spui suflet de om, spui vesnicie, si cele doua nu pot fi separate una de cealalta, asa cum matematica nu poate exista fara +infinit

| RAY explică (pentru cristi202):

Fara propaganda religioaaa

| RAY explică (pentru cristi202):

Cand dovedesti tu stiintific ca exista asa ceva mai vorbim

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Unde e propaganda religioasa aici?
Si cand imi vei dovedi stiintific, cu vreun aparat de masura, cit de mult o iubesc pe sotia mea, atunci iti voi dovedi si eu stiintifica exista asa ceva. happy Hai, RAY, stii si tu prea bine ca sunt lucruri in lumea asta pe care stiinta nu le va putea masura si dovedi niciodata. Si totusi credem in ele. Altfel nu am mai avea idealuri, nu ne-am mai lupta pentru ele, nu am mai iubi, nu ne-am mai invidia, si nu am mai face rau.

| RAY explică (pentru cristi202):

Esti amuzant

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

De ce sunt amuzant?

| RAY explică (pentru cristi202):

Cristi vrei ignor?

| RAY explică (pentru cristi202):

Nu imi place propganda religioasa

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu e o problema cu ignor, doar am mai primit de la tine din cand in cand, asa mai simt si eu ca traiesc, ca sunt bagat in seama, ca, pentru a da ignor, iti trebuie un motiv serios, nu? Si de la tine daca primesc, chiar nu ma supar, esti om dintr-o bucata, si imi place asta. Chiar daca nu mai pot comenta la replicile tale. happy
Dar unde-i propaganda religioasa? Ca ti-am zis ca dragostea dintre mine si sotia mea nu poate fi masurata? Sau ca sufletul omului e vesnic, ceea ce e adevarat, nu putem demonstra, dar vom vedea dupa moarte? Dar ti-am zis, multe altele nu le putem demonstra, si le acceptam. Deci unde e propaganda? Hai sa ai o noapte buna!

| RAY explică (pentru cristi202):

Eu ignor omul daca e fanatic religios, ma jigneste,atac la persoana sau daca ma contrazice cu aiureli, tu ai un limbaj civilizat apreciez asta cristi, iubirea sa descoperit in creier, iubirea este doar o descarcare de chimicale atat, da sunt multe de descoperit asa e, nu am spus vreodata ca nu e asa cristi

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Bun, daca iubirea e doar o descarcare de chimicale, atunci ea poate fi dovedita, poate fi masurata, nu? Asa e logic. Si, poate ca acum nu, dar in viitor ar trebui ca oamenii sa poata masura cit de mult sunt iubiti. Ar fi cool, asta ar insemna 100% casnicii reusite. Mai mult, ar putea fi influentata, adica marita, si atunci cea mai mare parte din raul care si-l fac oamenii ar fi dat la o parte. Tu crezi asta? Eu cred ca e o utopie, ceva de neatins, omul intotdeauna te va surprinde, chiar daca actioneaza si el dupa legi bine definite ale psihologiei, si intr-adevar anumite substante chimice influenteaza creierul, insa tocmai asta te invata psihologia in una din primele ei lectii, ca de la un om te poti astepta oricind la orice. Si atunci inseamna ca e ceva mai mult decat simple chimicale. Oricum, noi vorbim de dragoste, dar un ideal, un scop de atins in viata, cum poti sa faci o legatura intre el si stiinta, substante chimice? Si sunt multe altele care nu tin de lumea materiala de care se ocupa stiinta.
Multumesc ca nu mi-ai dat ignor, ca mai putem comunica. Intotdeauna am apreciat asta la tine, ca pana la un punct, esti deschis pentru comunicare.

| RAY explică (pentru cristi202):

Chesti gen?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Adica? Nu inteleg...

| RAY explică (pentru cristi202):

Si sunt multe altele care nu tin de lumea materiala de care se ocupa stiinta.

| Freya1 a răspuns:

Pai este obtionala adica tu crezi daca vrei ca exista daca nu nu apoi ce o sa fie o sa vezi.Credema eu as avea ce face miliarde de ani fara suferinta, stres, necaz laughing

| RAY explică (pentru Freya1):

O spui acum dar daca numai ai avea nici un scop/sens nu ar avea sens existenta ta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ray poate dar eu viata fara stres, nervi, suferinta o vad cam asa.Scopul de ati face o familie este de a face copii de a munci tot ce fac acum doar ca fara sa ma stresez enervez sufar sa fie pentru orce o rezolvare

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty daca nu ai avea nici un scop te ai plictisi la infinit, vrei o familie, copii ai un scop

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pai scopuri ai dar nu suferinta si stres

| RAY explică (pentru Freya1):

Pana ajungi la ele poti avea suferinta, stres, pana le dobandesti, sa te vad pe tine cand vei naste

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Daaa stiu uite vezi inca un motiv sa nu vrei suferinta laughing se zice ca la unele femei durerile sunt echivalente cu durerea a nu stiu cate oase rupte wtf

| mentholinks a răspuns:

Pai este optionala. In Biblie nu scrie ca toti vor trai vesnic. Eu unul stiu ce am de facut mai ales ca voi avea numeroase femei ca Solomon. Tu vei dormi vesnic in pamant, adica mort in timp ce noi o sa ne distram toata ziua.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Poate alea sunt infectate cu hiv, vezi ca totul duce spre suferinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vai! e imoral sa te sinucizi si chestii

| unprietenaproape a răspuns:

Interesant ce spui dar cautam fericirea si nu prea o gasim in lumea asta, in lumea de dincolo e a noastra, vom fi fii ai lui dumnezeu, daca EL e acolo, in rai vreau si eu

Răspuns utilizator avertizat
| fictivpeozi a răspuns:

Este opțională. nu ți-o impune nimeni!
Dacă tu nu te plictisești doar atunci cînd ai parte de necazuri și suferințe din cauza bolilor, a bătrîneții, a unor persoane corupte, a hoților, violatorilor și ucigașilor, doar cînd în jurul tău mor în războaie oameni nevinovați ș.a.m.d. - mii milă de tine!