| Vernusio a întrebat:

De ce viata este asa vulnerabila si fragila? Cum va obisnuiti cu gandul ca putem muri oricand sau ca putem sa incepem sa suferim oricand. Daca ne-am nascut atunci trebuie sa si murim dar moartea aduce de multe ori inaintea ei si durere.Cum va simtiti cand va ganditi la lucrurile astea triste? Viata pe Pamant nu e deloc perfecta ci mai degraba imperfecta,scurta, fragila, vulnerabila si de multe ori dureroasa.De ce Dumnezeu permite asta si a lasat lucrurile sa fie asa? Cum va impacati cu gandurile astea si cu cel cu privire la moarte?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza primilor părinți, Adam si Eva totul e imperfect, cu durere și suferința. Romani5:12. Dar, speranța că în curând Dumnezeu va pune capăt acestor lucruri, ma ajuta sa nu disper și să știu că există o soluție în viitorul foarte apropiat.Proverbe2:21,22. Iacov1:13arata ca Dumnezeu nu încearcă pe nimeni și că permite aceste lucruri din cauza controversei din Eden, în care Satan a susținut că omul poate trăi independent de Dumnezeu. A trecut suficient timp în care s-a văzut clar ca conducerea lui Satan a provocat numai haos și suferința și că omul nu e capabil să conduca. 1Ioan5:19.De aceea curând va pune capăt.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Dar daca ne gandim rational viata asta asa cum e ia buna sau rea este o minune a naturi,sunt multi care nu s-au nascut vreodata,multi au bolii,sunt handicapati,orbi,redardati crezi ca se plang toata ziua,de multe ori singuri ne sapam groapa apoi cadem in ia dar ne plangem.,viata e minunata parerea mea,daca inveti din greseli e ok, indiferenta ajuta si simtul umorului dar si iubirea dar tot ia iubirea te si ucide, chiar daca ar exista un creator nu cred ca aprecieaza plangaciosi, scopul vieti este sa ai mici scopuri nu unul mare si atat, sa stii ca a te plange nu te evolueaza ca persoana., o viata ai asta e ultima daca universul a pornit de la zero tu de ce nu ai putea? lenea e boala grava.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-as raspunde cu o CONTRAINTREBARE:
cum ti s-ar parea Viata, daca ar fi infinita, traita printre atatia cretini?
Ti s-ar parea linistitoare?
Dumnezeu a facut PERFECT asa cum a facut!

| Cannibal a răspuns:

Important e să îți atingi obiectivele și sa trăiești in prezent.
Nu privi moartea ca pe ceva rău. "Somnul e cea mai bună meditație".
Ai primit viața ca pe un dar, fără să fi întrebat dacă îl vrei, așa ți se și ia.

| AtIr a răspuns:

Am 21 de ani. Recunosc ca si eu ma gandesc la aceste intrebari si chiar la posibilitatea de a nu fi nimic dincolo de moarte ...Ideea e sa iti traiesti viata pe care o ai, sa iti urmaresti obiectivele, sa fi fericit si sa traiesti prezentul.Carpe diem! Asta inseamna viata.