| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu permite continuarea pacatului? Pai daca nu ar mai vrea sa fie pacat, nu v-ar ma da copii. Chiar in Biblie zice ca nasterea e pacat.

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Unde scrie ca nasterea e un pacat? Eu am citit ca e o porunca: cresteti, inmultiti- va si umpleti pamantul!

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns:

Nu știu dacă Biblia spune că nașterea este un păcat, dar știu că lui Adam și Evei le era rușine de zonele lor intime după păcat, ceea ce indică faptul că cei doi au avut contact sexual.
Eva poate să fi practicat masturbarea pentru prima dată.
Se știe că șarpele a fost descris drept gândul omului, pentru că este viclean și ne ademenește la rău.
Nașterea nu ar putea exista înaintea păcatului pentru că:
1. Nu exista durere de nastere
2. Adam si Eva nu au facut copii inainte de pacat.
3. Eva a fost creata lui Adam nu pentru inmultire speciei lui, ci pentru ca Adam se "simtea singur".
Mai rămâne partea cu „creșteți și înmulțiți-va" care apare în Geneza cap.1 și nu în cap. 2 când oamenii au căzut în păcat, dar poate fi demontată cu ușurință deoarece Geneza cap. 1 este considerat un rezumat al Genezei capitolul 2, deci putem spune că acele cuvinte au fost rostite după căderea în păcat.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns:

"Sa vedem daca zice. Cate zile sta femeia ''necurata'' daca naste un baiat, dar o fata?"

Ce legatura are necuratia femeii cu ce am afirmat eu?

"Si ce faci cu fraza: Cresteti si inmultiti-va?"

O dau dupa caderea in pacat, pentru ca Gen.1 e un rezumat pentru Gen.2.
Ar fi trebuit să știi asta ca ateu.

"Deci tu vrei sa zici ca datorita lui Satana voi existati? Pentru ca zici: ''3. Eva a fost creata lui Adam nu pentru inmultire speciei lui, ci pentru ca''

Da. De fapt, scopul lui Dumnezeu nu era să perpetueze specia umană, ci să se bucure pe deplin de Adam și Eva în grădina Sa, unde nu era nevoie nici de udare, nici de săpat, pentru că era o grădină a plăcerilor.
Apoi a urmat blestemul în sămânța femeii, cea cu „truda de a lucra pământul", care a răsturnat planul lui Dumnezeu.
De ce cu truda?
Ei bine, pentru că grădina nu era suficient de mare pentru a încăpea toți copiii care aveau să se nasca din Eva și sămânța ei.
In plus, de ce și-a făcut Dumnezeu bagajele imediat după păcat?
Nu avea rost, decat daca s-ar fi temut de specia umana.

"Uite ca mai vine ceva interesant. Cu cine s-a casatorit Cain? Ca se stie ca primul copil a fost Cain Apoi Abel, apoi Set si multi fii si multe fiice."

Nu schimba subiectul!

"Nu exista durere? Pai pe unde iesea copilul? Sau Eva avea vaginul cat galeata? "

Amuzant, dar nu exista durere in sensul ca nu s-a facut sex pana la caderea in pacat.

"Ce e rusinea de zonele intime? Din ce cauza se intampla asta? Ia sa te duci tu in triburile din Amazon, ca sa vezi femei dezbracate complet."

https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/2TI.2.23.VDC

Răspuns utilizator avertizat
| Grigore31 a răspuns:

Ai cam ramas in pana de idei.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat