| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu sau alt zeu nu le da case la cei de pe strada? Desi aia sunt super credinciosi. Nu poate?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce (2 Tesaloniceni 3/10) darămite să aibă pretenție la o casă. Poate, dar vrea ca oamenii să muncească. Cunosc o fată care a crescut la orfelinat, la 18 ani a fost pusă în stradă, a dormit la adăpostul de noapte o vreme dar a muncit, s=a angajat și apoi a mai găsit un băiat ca ea și au reușit să plătească chirie.

| halogen001 a răspuns:

Daca era un zeu real, care "l-a facut pe" Adam, normal ca putea sa le dea casa, dar fiind doar un personaj invizibil si inexistent de poveste pentru prostit naivii creduli si nestiutori, e normal sa nu dea la nimeni nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta e parerea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Cine nu vrea sa muncească nici sa nu mănânce".
Cat despre creștini, Dumnezeu a spus ca sunt "cap" si nu "coada".
Nu exista creștini care sa rămână fara case sau fara serviciu si sa nu fie ajutați de biserică din care face parte. ADRA spre exemplu ajuta si oameni care nu fac parte din Biserica Adventista, macar ca unii după ce au primit cheile casei au vandut-o si au baut-o. Dar ADRA nu cunoaște toate cazurile si pana la urma ar trebui ca si Ortodocși si Catolicii sa procedeze precum ADRA cu enoriașii lor.

| iurii75 a răspuns:

"De fapt, când eram la voi, vă dădeam această poruncă: „Dacă cineva nu vrea să muncească, nici să nu mănânce".
"Am fost tânăr şi am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel drept părăsit, nici pe urmaşii lui cerşindu-şi pâinea.".

| NotNamed a răspuns:

Religia e ucigasul intelectului si logicii. Exista si o vorba buna de la straini: "too stupid to underdstand science, try religion!", care nu degeaba a fost enuntata si adoptata de oameni. Se preconizeaza ca in cativa zeci de ani, pe masura ce pogresul si tehnologia creste, religia pierde teren. Datorita faptului ca acum avem mai multe surse de informare si putem compara pareri si auzi sau citi mai multe opinii, putem digera avand logica la indemana, ca toate povestile despre zei inventati si minuni, au fost scrise din proasta interpretare a civilizatiilor antice si folosita pentru a manipula populatia. Din fericire se nasc din ce in ce mai multi oameni inteligenti. Din nefericire, oameni potential inteligenti sunt indoctrinati de mici cu mizerii, de aceea e bine ca religia nu mai e obligatorie. Sper sa dispara religia, sa faca loc stiintei empirice, sa progresam si sa nu ne mai uram si omoram pentru un petec de pamant. Daca religia nu pierdea teren, ciuma si holera ar fi persistat, vezi India, o tara total religioasa si mizerabila. Sa lasam medicinei si progresului sa ne vindece, nu rugaciunile si vindecarea prin credinta, asteptand de la un zeu invizibil, in loc sa luam noi masuri. Trist.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Sunt ei săraci material dar nu spiritual
Viața nu se rezuma in bani, case, mașini. Totul e cu un scop
Nu toți oamenii sunt egali precum nici unul nu avem credința la fel