| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zic crestinii ca Sarpele din gradina era Satana? Zice clar: "Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?".Si uite cum Satana nu a avut nici o treaba.Si de ce l-a facut pe Sarpe siret? Parca totul era bun, nu? Se pare ca doar Sarpele putea sa vorbeasca.Dar de ce nu mai poate sa vorbeasca si in ziua de azi? Ca nu avem probleme de logica https://dexonline.ro/intrare/%C8%99iret/52503

36 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

O intrebare te rog, nu e mai simplu sa traiesti fara problema asta si sa ii lasi pe altii sa traiasca cu ea?

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

Religia e o unealta de prostire in masa.Atentie, nu dumnezeu! ci religia, dumnezeu poate fi ca si zana maseluta, iepurasu de paste, si zeii astia cu care mai ma cunosc eu (si marlanu de la trazniti in nato)revenind la subiect, ideea in sine e ca omu de rand doreste sa fie cineva care sa il ocroteasca, si blabla.Problema e ca prin biserici se spala bani, se ascund pedofili, gay(nu am nimic cu gay e un exemplu!) cutia milei? Sa fim seriosi, lucrez la patiserie, si nu mananc o prajitura? Cu botezu la fel? sa fim seriosi.Acum vine intrebarea, biserica e una dintre acele 'institutii' care nu plateste impozit pe incasare, deci? sa numai aducem in vorba faptul ca anumiti popi, refuza sa ingroape mortu daca nu ai bani.Esti tu vinovat,si mortu, pentru faptul ca nu ai o situatie materiala intr-o lume plina de serpi, care mai si vorbesc, scuipa venin, si mananca ce nu trebuie, chipurile duc numele domnului si invataturile sale mai departe.Actualmente,sunt pedofili, santajisti,"Daca nu imi dai bani, nu iti ingrop mortu, si se impute " si lista poate continua.Respect foart mult adevarati preoti, chiar daca is ateu.Care isi fac treaba, ajuta saraci, si raman si ei saraci, nu in fir de aur ca prea tristu, sadicul, daniel!

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta, ce? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut prietenaș!
Poți să crezi sau nu, dar "șarpele" este un simbol așa cum e "pomul din grădină"... Așa preferă Dumnezeu să se exprime, să ne facă mai curioși, mai receptivi și de ce nu, să ne facă cunoscut o altfel de exprimare.
"Șarpele" este un înlocuitor perfect pentru "gândul rău" care este viclean, șiret, vine când nu te aștepți.
Sunt versete și versete care ne înclină spre acest mare adevăr, numai noi să interpretăm corect acest lucru.
Eu n-am auzit pe niciunul să afirme ce afirm eu dar poate vei fi tu unul.
Uite argumentele.
Ioan Botezătorul i-a mustrat pe niște fanatici religioși cu următoarele cuvinte "pui de năpărci" adică pui de șerpi.
Ei bine, ei nu erau șerpi dar gândurile lor erau moștenite de la primul șarpe, care a fost "gândul rau al Evei"
De fapt, Eva nu a stat de vorbă cu un șarpe, ci chiar cu gândurile ei.

Iată ce îi spune Dumnezeu lui Cain imediat după ce își omorâse fratele :
"Nu-i așa? Dacă faci bine, vei fi bine primit, dar, dacă faci rău, păcatul pândește la ușă; dorinţa lui se ţine după tine, dar tu să-l stăpânești."

Iată ce avea să spună Isus despre aceste mainfestări dinăuntru nostru:

Când duhul necurat iese dintr‑un om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, dar n‑o găsește. Atunci își spune: „Mă voi întoarce în casa mea, de unde am ieșit!" Și când vine, o găsește goală, măturată și împodobită. Atunci se duce și mai ia cu el alte șapte duhuri, mai rele decât el, și intrând, locuiesc acolo, iar starea din urmă a acelui om ajunge mai rea decât cea dintâi. Tot așa se va întâmpla și cu această generație rea.

Prin urmare, avem de-a face cu mai multe entități(Dorință, păcat, șarpe, duhul rău, Diavolul) care sunt una și aceeași persoană manifestată în același fel prin "gândul rău)

Nu te mira de faptul acesta, însuși Dumnezeu este rezultatul a două lucruri din natura Lui când afirmă: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce numești tu viclean? Misterios, da, este, dar viclean nici pe de parte

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum dar a ispit-o pe Eva? Prin pomul cunoștinței vrei să zici? Sau că i-a lăsat libertatea unui pom interzis care este "păcatul"?
Dacă nu ar fi existat pomul(dorința asta rea din om prin gândurile lui rele), nu ar fi existat nici el ca ființă, ci ar fi precum un dobitoc (au mai rămas câteva primate pe aici neevoluate, dar asta e partea a doua)

| alex598 a răspuns:

Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit diavolul și Satana, acela care înșală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ și împreună cu el au fost aruncaţi și îngerii lui.
Apocalipsa 12:9 VDC

| CataCatalin994 a răspuns:

Doamne ce plictisitor sunt ateii care intra gratis in dezbateri cu oamenii religiosi. Bai taticule, orice om cu creier in loc de graunte, si care nu este spalat pe creier, stie ca 'teoria' creationismului si toate religiile existente pe planeta Pamant sunt inventate de oameni, dar nu vei putea niciodata sa-i schimbi parerea unui om care crede asta, deci de ce incerci?

Pe langa asta, societatea actuala nu este inca pregatita sa traiasca fara un ghid moral imaginar, si fara speranta vietii de apoi, foarte multi oameni ar fi distrusi daca ar constata ca toate credintele lor de o viata erau de fapt false.

Lasa oamenii sa creada ce vor, ca nu fac rau nimanui.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru CataCatalin994):

Noi oamenii avem nevoie de ghizi -din copilărie și până la sfârșitul vieții.

Cât despre amăgirea din gradina Eden, dacă Eva ar fi fost lângă Adam nu ar mai fi putut să fie amăgită.
Avem deci ce învăța din Biblie, chiar și dacă lucrurile din ea ar fi fost doar povești.
Dacă știm cum să demascăm răul, atunci nu vom putea fi înșelați. Dumnezeu a lăsat aceste scrieri pentru ca noi să știm să ne ferim de rău. Și nu putem spune că răul nu există. El poate fi cultivat in inimile noastre, și de asemenea poate fi desțelenit.
Uite cum a luat naștere înșelătoria în univers:
https://m.egwwritings.org/ro/book/2674.54#54
Următoarele capitole ne arată cum a ajuns și pe pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intră pe link-ul respectiv și citește primele 3 capitole.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De dimineata incepi?
a fost amara cafeaua?

Răspuns utilizator avertizat
| CataCatalin994 a răspuns (pentru anonimg):

Vezi ca ai raspuns persoanei gresite, eu m-am oprit din a citi basme undeva pe la 13 ani, cam atunci am trecut la romane de dragoste. Am avut dupa aia o perioada in care eram obsedat de romane fantastice, oarecum asemanatoare celor care-ti plac tie, dar mult mai bune!

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru CataCatalin994):

De data aceasta nu am mai încurcat userii. happy
Ție ți-am răspuns pentru că ai zis printre altele că "societatea actuala nu este inca pregatita sa traiasca fara un ghid".

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

"societatea actuala nu este inca pregatita sa traiasca fara un ghid".
cred ca am ai dreptate in chestia asta

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Mai bine mancau sarpele, are proteina. Si toata lumea era fericita.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu, in curand o sa mananc si eu, cand o sa fac o excursie in India happy
E pe lista big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si Indienii mananca. Si egiptenii (am un prieten care a mancat la un restaurant din Egipt).

Dar si in Bucuresti mai gasesti ciudatenii, spre exemplu am mancat crocodil la un restaurant.

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

"Mai bine mancau sarpele, are proteina. Si toata lumea era fericita."
Nume, că poate are vreun virus. happy
Râdem, glumim, dar chiar nu ar trebui să mâncăm toate târâtoarele pământului. (Așa le zic eu la toate viețuitoarele care nu trebuiesc mâncate).

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Era mai usoara distantarea sociala, ca erau doar 2 oameni laughing

| TomBerron24 a răspuns:

Salut! Ideea ca sarpele este Satana a pornit de la urmatoarele pasaje din biblie. "El a pus mâna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani." – Apocalipsa 20:2. "Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui." – Apocalipsa 12:9.

Răspuns utilizator avertizat