| WhatheWow a întrebat:

De cind e religia Ortodoxa majoritara in Romania?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

De cand era invadata de goti prin anii 300-400. Sf Sava Gotul era un taran got, de prin Muntii Buzaului si era crestin. A fost ucis la o alta invazie a gotilor necrestini. Toate populatiile invadatoare au fost asimilate de localnici.

| milan9 a răspuns:

Nu se poate spune ca "partea estica a devenit ortodoxa", deoarece "partea estica" a ramas asa cum era! A pastrat in mod neschimbat ceea ce "mostenise" pana atunci. Diferentele care au dus la schisma au aparut in apus, in biserica catolica

| TheTigerX a răspuns:

Din totdeauna