| Zgorobete_Dragos-Marius_1974 a întrebat:

De cine a fost scrisa Biblia?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toată Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire.Ea a fost scrisa de Moise, de proorocii mici si proorocii mari, Matei, Luca, Ioan, Pavel, David, Solomon.Ei au fost martori oculari, au fost inspirati de Duhul Sfant. Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Liviu a răspuns:

De un ateu, a vrut sa scoata o carte cu bancuri, si uite ce a esit... yawn

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Inparatul Constantin

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

2 Timotei 3:16 - "Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate".
Dumnezeu s-a folosit de aproximativ 40 de bărbaţi pentru a redacta diferite părţi ale Bibliei aşa cum un director s-ar putea folosi de un secretar pentru a scrie o scrisoare. Întrucât scrisoarea conţine gândurile şi ideile directorului, este a lui nu a secretarului ce a scris-o.

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Apreciez intrebarea ta cu atat mai mult pentru ca raspunsul la ea sa fie o marturie temeinica pentru cei ce iau in deradere lucrurile lui Dumnezeu, deoarece Satan cu succes le-a orbit mintea si inima, dar acesti oameni nu realizeaza ca viata lor depinde de D-zeu si nu de ei insisi, nu-si pot indrepta pasii fara el, vai de zilele lor ca Satan ii foloseste cu succes,.Dar sa-ti raspund : Biblia este cuvantul scris a lui Dumnezeu pentru omenire. Pentru scrierea ei Dumnezeu a folosit circa patruzeci de secretari umani, pe o perioada de saisprezece secole, dar el insusi a calauzit in mod activ redactarea ei prin spiritul sau. Biblia este deci inspirata de Dumnezeu.In mare parte ea contine cuvintele lui Dumnezeu si detalii despre invataturile si activitatea lui Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu.Din paginile ei aflam care sunt cerintele lui Dumnezeu pentru slujitorii sai si ce va face el pentru a duce la indeplinire scopul sau maret referitor la pamant. Pentru a ne ajuta sa intelegem mai bine aceste lucruri, Dumnezeu a permis sa fie incluse in Biblie si unele relatari care arata ce se intampla oamenii si natiunile ascilta de Dumnezeu si actioneaza in armonie cu scopul sau si la cerezultat ajung cand isi urmeaza propriiie cai. Prin intermediul acestor relatari istorice demne de incredere, Dumnezeu ne dezvaluie modul in careactioneaza in relatiile cu oamenii, precum si minunata sa personalitate.Biblia insasi spune ca este opera lui Dumnezeu, creatorul omului in 2 Timotei 3:16, 17 Este logic sa ne asteptam ca mesajul lui Dumnezeu adresat intregii omeniri sa fie disponibil pe tot globul.Si doar Biblia ne ajuta sa intelegem care este scopul vietii, profetiile ei ne explica semnificatia starilor din lume Daca doresti mai discutam pe acest subiect, sau pe alte subiecte biblice.

| Buresbista123 a răspuns:

De un evreu de prin secolul 4, care s-a gandit sa unifice tot zeii sub unul singur sa dea alta infatisare superstitiilor umane, cred ca stii de zei din antichitate...
Vezi la minutul 6-30 sec adevarul
http://www.youtube.com/watch?v=S7-MuqpPOSM

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

Am observat ca deja s-a dat raspunsul la aceasta intrebare, si nu cred ca mai are rost sa repet si eu.

Insa iti pot spune sigur ca nu Mihai Eminescu a scris-o. :D

https://www.youtube.com/watch?v=aHN3qI0uo7s

| andri22 a răspuns:

Biblia este o colectie de carti sfinte scrisa de catre oameni alesi sub inspiratia Duhului Sfant!

| codrut a răspuns:

Hm... De oameni cu probleme psihice grave...

| Strikey a răspuns:

Biblia a fost scrisa de cei 4 avanghelisti prin Duhul Sfant.

| ghitza97 a răspuns:

De Dumnezeu