| Meme10Memu a întrebat:

De la cine are putere diavolul?

Răspuns Câştigător
| Helper07 a răspuns:

De la Dumnezeu.

| Helper07 a răspuns (pentru Helper07):

Nu vreau sa intelegi gresit lucrurile datorita raspunsului meu. Dumnezeu permite ca Satan sa aiba aceasta putere pe care o avea dinainte dar nimic nu se intampla fara voia Lui.

21 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Strămoșii tăi de unde au avut-o?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Dupa biblie diavolul are putere de la dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

Bai frate, mai cititi și voi o carte, un articol de specialitate, mai lasa-ți jocurile și filmele xxx ca de aia habar nu aveți de nimic și va conduc ciobanii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Diavolul era al treilea in cer după Dumnezeu Tatăl si după Fiul lui Dumnezeu. Așa a fost creat, ca si inger si așa a rămas numai ca din înger bun a devenit înger rău, adică Satan.

| EduardEdyP a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Satan nu era al treilea. Să nu mai spui așa ceva! Biblia spune că a fost doar un înger, frumos, ce a vrut să fie că Dumnezeu, de aceea Dumnezeu l-a decăzut, l-a sortit morții și l-a aruncat din cer. Diavolul nu are putere! El, pentru că a pierdut ceea ce avea și pentru că nu mai are cale de întoarcere, încearcă să elimine și să omoare cea mai minunată creație făcută de Dumnezeu, Omul. El nu are putere de aceea el doar a ispitit-o pe Eva, aceasta căzând din slava lui Dumnezeu fiind amăgită de diavol, și i-a dat să mănânce și lui Adam, păcătuind amândoi, diavolul reușind să-i tragă pe cei doi după el la moarte. Dar Dumnezeu pentru că ne-a iubit, a făcut un plan pentru a salva omul din păcat, "căci plata păcatului este moartea", L-a trimis pe Isus Hristos sa moara în locul nostru. Noi trebuie doar sa credem în Isus și în ceea ce a făcut El pentru noi pe cruce, intorcandu-ne astfel, datorită lui Isus și jertfei ispășitoare, la Dumnezeu. Mai multe în privat!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru EduardEdyP):

Atunci de ce Biblia spune ca Satan va face minuni, va face sa cada foc din cer, pe pământ.
Lucifer, a fost un inger intr-adevar, iar Ellen White a scris despre el ca a fost al treilea după Tatăl si Fiul. Duhul Sfânt este duhul lui Dumnezeu, nu o persoana aparte.Eu nu cred in trinitate așa cum cred alte denominațiuni. Exista un singur Dumnezeu, numit in Biblie si de Isus ca Dumnezeu Tatăl, exista Fiul lui Dumnezeu in persoana Domnului Isus Hristos si exista Duhul Sfânt care este duhul lui Dumnezeu Tatăl si al lui Isus Hristos.

| EduardEdyP a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nimeni nu are punere nici în cer nici pe pământ înafara de Singurul Dumnezeu Isus Hristos. El a spus asta. Într-adevăr, vor veni vremuri grele în care Antihristul va face ravagii, dar noi trebuie să avem o credință vie pentru Dumnezeu și Împărăția Lui. Citește Biblia, căci nimic nu e mai important decât voia lui Dumnezeu. Toate vor pierii, dar Cuvântul lui Dumnezeu nu va pierii in veac!

| Irinel15123532 a răspuns:

Are putere din pricina pacaului, altfel nu ar avea nici cea mai mica putere, ar fi ramas vesnic in iad si doar atat. Dar biblia spune '' Si prin pacat, a intrat moartea''
Dar i-a fost luata puterea la cruce, Hristos i-a luat tot, acum tu ai oportunitatea sa fii mantuit, sa fii nascut din nou, sa fii copilul Lui Dumnezue prin Hristos, prin har, nu prin fapte, satana nu se poate impotrivi, doar incearca sa te faca sa nu ajungi la mantuire pentru ca daca esti mantuit, satana te-a pierdut pentru vesnicie si nu te mai poate distruge, Dumnezeu te cheama si te asteapta cu bratele deschise. Hristos te iubeste, citeste noul testament.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

De unde are puterea vietii diavolul?

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

De unde are puterea vietii Greuceanu?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu cred ca inteleg intrebarea, cum adica puterea vietii?

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Tu te-ai referit la puterea imorala a diavolului. Eu m-am referit la puterea fizica sau imateriala a diavolului.

Mai simplu spus diavolul are viata sau este in viata datorita lui dumnezeu. Diavolul are viata de la dumnezeu.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Multmesc mult, acum inteleg perfect. Desigur diavolul este in viata si are o oarecare putere. Dumnezeu i-a dat deja sentinta diavolului la cruce, Apocalipsa 20 :10 '' Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde sunt fiara şi prorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor.''
Diavolul a fost deja judecat si i-a fost luata aproape toata puterea, dar mai are inca o oarecare putere, dar Hristos ne-a dat noua privilegii, acum nici un crestin nu poate fi posedat de diavol, nu poate fi doborat si asuprit de puterile lui, biblia spune ''cel ce este in noi (Duhul Sfant) este mai mare decat cel ce este in lume (satana)''
Dumnezeu i-a dat viata, ca si noua, El stia ca si noi vom cadea in pacat, dar ne-a ingaduit sa alegem, si lui i-a dat posibilitatea sa aleaga, este mult mai mult de povestit si foarte multe lucruri de spus. Daca doresti, iti pot arata un video in care se prezinta toate intrebarile legate de acest subiect.

https://www.youtube.com/watch?v=0WOS8N-5bd8&t=914s

Se dau exemple biblice, versete si se bazeaza pe firul biblic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nu are putere

| TriceleRon a răspuns:

Doar de la omul ce crede in el

| Meme10Memu explică (pentru TriceleRon):

Din ce spui tu inseamna ca personajele imaginare prind viata sau putere sau devin mai existente sau mai prezente cu cat tot mai multi oameni si le imagineaza. rolling on the floor

| TriceleRon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, exact asta spun. se numeste proces de materializare. documenteaza-te putin, sunt sigur ca vei gasi ceva interesant

| Meme10Memu explică (pentru TriceleRon):

Adica daca eu imi imaginez pe Ileana Cosanzeana ea va prinde forma in cele din urma? happy
O sa ma documentez despre ce ai zis aici.

| TriceleRon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Va prinde forma pentru tine, da. chiar fa un test. sa ramanem cu exemplul dat de tine, Ileana Cozanzeana. din moment ce ai dat acest exemplu stii macar ceva despre ea. acum pur si simplu inchide ochii si incearca sa creeezi o imagine in mintea ta. o imagine in care sa apara ea si concentreaza-te pe detaliile ei.

| Meme10Memu explică (pentru TriceleRon):

"documenteaza-te putin, sunt sigur ca vei gasi ceva interesant" - nu merita. happy