| Loyd06 a întrebat:

De la un timp imi pun tot felul de intrebari. "De ce sunt asa sigura ca exista Dumnezeu?" "De unde stiu ca totul nu e o minciuna?" si multe alte intrebari de genul asta. Astazi nu stiu de ce, am plans in hohote la gandul ca imi pun intrebarile astea. Nu stiu ce sa mai fac, ma tot incearca gandurile astea si simt ca daca nu gasesc raspuns la ele o sa ma pierd sufleteste. AJUTOR!

24 răspunsuri:
| Ducman_Catalyn_1992 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa stai cu o persoana apropriata de vorba pentru lucrul asta.am patit-o si eu dar am incercat sa caut alte intrebari si timpul le-a vindecat pe toate

| EmaS a răspuns:

Draga mea, credinta vine in urma auzirii Cuvantului.Este imperios necesar ca tu sa citesti din Biblie sa frecventezi o biserica sa te rogi, daca vrei sa nu iti pierzi sufletul.

| jmenaru a răspuns:

Cum zicea si ema,pentru a-ti da raspunsul la intrebarile tale trebuie sa cercetezi, sa citesti, sa cauti, sa intrebi. Daca vei ramane singura cu gandurile tale, nu iti vei putea raspunde niciodata la intrebarile care acum par fara raspuns.Intelepcinea vine prin credinta si cunoastere.

| Loyd06 explică (pentru EmaS):

Citesc din biblie si merg si la biserica. Totusi intrebarile astea ma invadeaza! As intreba pastorul de la biserica dar imi este rusine, iar in aprilie urmeaza sa ma botez.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu exista.Crezi ca eu nu am trecut prin asa ceva?
Pana El mi-a dovedit ca exista,si chiar, chiar exista!
Crede-ma, exista, si spun asta pentru ca mi-a dovedit asta prin multe, multe lucruri.
O zi buna Gorto.

| OOOLEOOO a răspuns:

Vrei sa gandesti, gandeste! ...Lupta pentru raspunsul pe care il cauti si cand il gasesti indoiestete de el cautand tot mai departe.

| EmaS a răspuns (pentru Loyd06):

Stii ca este o lupta puternica spirituala.Satan racneste ca un leu care cauta sa ighita pe cei nascuti din apa si Duh Sfant pentru ca acestia vor mosteni in Cerul din care el a fost aruncat, un loc mai bun, decat cel pe care l-a avut el. Hai sa iti marturisesc ca si eu m-am confruntat cu aceeasi problema.Desi am vazut minuni,mama mea era sa moara si Dumnezeu a salvat-o,avea vise care se implineau, noaptea visa si ziua se adevereau.Eu m-am rugat ani de zile ca Domnul sa lucreze si la inima sotului meu ca sa intram amandoi impreuna in apa botezului, pentru ca el era foarte impotriva acestei cai.Ar fi facut orice i-as fi cerut eu, singurul lucru pe care mi-l refuza era sa vina si el o data la adunare doar sa vada cum este acolo.Si,dupa ani de zile de rugaciune,cand sotul meu a intrat pentru prima data in Biserica,a fost cercetat intr-un mod deosebit de Duhul Sfant, a fost vindecat de inima si a lasat totul.Nu la mult timp, a fost botezat cu Duhul Sfant.Vazand satan ca el a avut o intoarcere cu 180 de grade,a venit la mine si imi spunea:cum sa te pocaiesti asa de tanara,tu inca nu te-ai distrat suficient de mult,nu poti sa lasi totul sa nu mai porti biijuterii,sa te machiezi,sa umbli imbracata cum iti place tie? Am avut niste lupte spirituale,insa,slavit sa fie Domnul ca nu am dat inapoi,si am intrat amandoi in apa botezului si nu am regretat niciodata alegerea facuta, din contra am regretat ca nu m-am intors mai de mult la Domnul.

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca n-ai liniste sufleteasca pentru ca simti ca pacatuiesti indoindu-te, de ce te intereseaza daca e minciuna? Si daca e, nu pierzi nimic din ce conteaza acum pentru tine, "sufletul" si linistea lui.

| andreiush25 a răspuns:

Buna.
Multi trec prin faza asta. Singura solutie este sa cercetezi si sa inveti.
Daca o sa ii intrebi pe altii o sa ai 3 tipuri de raspunsuri :
1. Dumnezeu exista CREZI IN EL!
2. Dumnezeu nu exista
3. Invata si documenteaza-te...gandeste liber
Eu sunt ateu si m-am documentat de unde am apucat..am intrebat si pe altii.dar singur am gasit raspunsurile. big grin Si acum ma simt perfect.
Eu as putea simplu sa iti zic ca Dumnezeu nu exista, doar sunt atatea dovezi care neaga existenta lui...dar asta inseamna ca iti voi fixa niste idei in cap si asta nu e bine.
Si nu trebuie sa te pierzi sufleteste..gandeste rational si totul va fi bine.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sugestia mea este să-ţi faci timp să studiezi personal Biblia şi să meditezi la cele citite. Credinţa autentică are la bază o cunoştinţă exactă (Romani 10:17).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai plans ca e sambata mortilor

| Omega233 a răspuns:

You'll go to hell anyway.

| Raniia a răspuns (pentru Loyd06):

Totul este o lupta.Tu crezi in Dumnezeu vrei sa-ti faci botezul,dar trebuie sa-ti pui intrebarea,cine te stapaneste?
Daca nu esti statornica in Cuvant si sa-l ai in inima ta, diavolul pune stapanire pe tine si te indeamna sa te indepartezi de aceste lucruri bune, el este un mincinos, vrea sa te departeze sa te duca in cele mai urate locuri si nu numai atat, ci sa te razvratesti sa nu te mai supui la nici un fel de autoritate care Dumnezeu o pune peste tine, si in final sa te desparta sa te distruga sa te tina departe de Dumnezeu.Este o lupta corp la corp cu duhurile rele si trebuie sa nu cedezi.Citeste Cuvantul nu te indeparta de El si atunci cand Dumnezeu este stapan vei face fata la aceasta lupta spirituala.Tu trebuie sa te antrenezi sa auzi vocea Lui, bazandu-te pe Duhul Lui nu pe minte ta.Te antrenezi prin rugaciune, trebuie sa inveti cum sa-ti pazesti inima pentru ca din inima pleaca izvoarele vietii.
Stii cine este inamicul-fii un soldat antrenat si mentine identitatea ta de a te naste din nou prin lupta cea buna a credintei.Imbraca-te cu toata armatura de Dumnezeu si nici o sageata a celui rau nu te va atinge. Dumnezeu sa te binecuvinteze si voia Lui buna placuta si desavarsita sa fie in viata ta!

| Thunderstruck a răspuns:

Nu-ti dai seama ca esti atat de manipulata si indoctrinata incat doar gandul ca nu ar putea exista Dumnezeu te face sa plangi? Ai ajuns in ultimul hal din cauza religiei, a Bibliei, a preotilor. Invata sa gandesti singura daca vrei sa scapi de boala asta numita religie.

| RAY a răspuns:

De ce ti frica sasi pui intrebari?

| doctorandus a răspuns:

N-ai cum sa fii sigura ca exista Dumnezeu, de-aia se numeste credinta si nu stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| cosmin1211 a răspuns (pentru andreiush25):

Si tu i-ai dat raspunsul numarul 3laughing

| cosmin1211 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Logic, nu?

| andreiush25 a răspuns (pentru cosmin1211):

Ce i-am dat o.o?

| cosmin1211 a răspuns (pentru andreiush25):

Daca o sa ii intrebi pe altii o sa ai 3 tipuri de raspunsuri :
1. Dumnezeu exista CREZI IN EL!
2. Dumnezeu nu exista
3. Invata si documenteaza-te...gandeste liber

| andreiush25 a răspuns (pentru cosmin1211):

Mi se pare cel mai corect :/...din punctul meu de vedere.

| Lizzu a răspuns (pentru jmenaru):

Bravo

| Lizzu a răspuns:

Gorto
Buna

Uite. Omul este dator si e total natural sa-si puna tot felul de intrebari despre tot si toate, despre Univers si tot ce e in el, despre Dumnezeu mai ales. Asta e intrebarea care ne bantuie. Daca exista Dumnezeu sau nu. Crezi ca preotii sau cei mai mari popi nu-si pun niciodata intrebari de genul acesta? sunt oameni, isi pun sa stii. Toti ne punem la un moment dat.

Eu nu stiu cati ani ai tu, dar vine o perioada in viata in care trebuie sa ne intrebam despre cum stau lucrurile in viata si lume. E vital sa trecem totul prin prisma noastra si nu sa credem ce ne spun altii ca e bine si ce nu.
Nu mai asculta ce -ti spun toti, ca e pacat de moarte sa te intrebi daca exista sau nu. Nu e pacat! Nu este. Pacat este sa mergi inainte cu ochii inchisi pe un drum care ti s-a ales de altii si nu de catre tine pentru tine insati. Asta e pacat capital. Si nu sa te intrebi de Dumnezeu.
El vrea sa-l cunoastem, cei care vor sa creada in El. Vrea sa-l descoperim, si stii unde il descoperim? in noi, in suflet adanc, in fiinta noastra, el se naste din gandurile noastre despre el, nu ne este separat, nu este in afara noastra, e in noi, sa nu gandim vreodata ca e razbunator, Gorto. Asta e un pacat, sa-l faci si sa-l crezi pe El razbunator. Nu te mai lua dupa toate prostiile spuse de altii.

Continua sa cauti raspunsuri si sa intrebi. Dumnezeu e iubitor cu toti cei care cred in el si cu cei care nu cred. Sufletul ramane cu noi indiferent ce se va intampla. El suntem noi insine. Suntem spirite libere si frumoase. Destepte, inteligente si asa trebuie sa fim mereu. happy

Te pup si ai grija de tine. Nu mai plange pentru ca nu sunt motive. Motivele ti le dau iar alti oameni, nu vin din tine. Din tine vine doar setea de cunoastere si orice apare din senin in noi ne sperie, dar nu e deloc infricosator, te vei obisnui cu ea pentru ca de acum va face mereu parte din tine happy