| anonim_4396 a întrebat:

De mult de cand eram mic am pacatuit prima data a fost cu fumatul de la 6 sau 7 ani apoi i-am spus bunicului ca nu este binevenit la noi in familie si sa plece apoi i-am aruncat pisica pe geam de la etajul 10 si mau certat parintii si fratele meu si i-am spus ca bunicul m-a pus sa fac asta, mai tarziu fratele meu murise batut de politie niciodata nu ne-a spus ce s-a intamplat el muncea la o taraba in piata si consuma alcool mereu si lua si pastile de dureri de cap si ficat la autopsie la spital au spus ca el mai traia cand a venit salvarea dar cei de la salvare nu au facut nimic iau facut niste injectii se vedea pe scintograma ca se misca apoi a stat si nu a mai raspuns cred ca era in moarte clinica au spus la spital ca avea alcool etilic in sange... unchiul meu a murit de diabet ultima data imi spunea sa cumpar o cafea si o pizza dar l-am refuzat... regret foarte mult toate cele intamplate credeti ca voi fi vreodata iertat de Dumnezeu? inca si in ziua de astazi ma enervez din orice plus ca nu imi gasesc servici aici in Galati tot caut din 2014 nu stiu ce sa mai fac

Răspuns Câştigător
| Georgianaaa11 a răspuns:

Bineînțeles, dacă are cineva abilitatea de a ierta indiferent de cât greșești, Dumnezeu e acela. Dar nu poți sa stai sa aștepți iertare, începe sa te rogi, sa iti oprești pornirile nervoase și sa te spovedești. Se spune ca iertarea pe deplin o primești după ce te spovedești. Desigur ca vor veni și vremuri mai bune, dar trebuie sa încerci sa te îndrepți și sa iti para rău pentru cele făcute, nu sa stai în canapea la televizor și la câteva zile sa te mai întrebi "oare m-a iertat Dumnezeu?"
Mult succes, ce sa zic! Orice e posibil dacă ai vointa!

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,Dumnezeu te iarta, dar dorește să vadă schimbări în bine în comportamentul tau. Încearcă să învingi răul prin bine.

| xerxes1 a răspuns:

Eu in clasa a treia m-am lasat de fumat a doua oara.
Pisicile au 9 vieti.
Bolnavii de diabet nu au voie pizza.
Deci care este problema?

| gratargratar a răspuns:

Spovedanie. Asta e solutia. Aveti acolo preoti destui in Moldova. Alegeti unul.
Locuri de munca gasesti o gramada in Ardeal. Poate si in Bucuresti...

| Ionut_Fronea_1995 a răspuns:

Nu stiu cum sa ma rog

| Georgianaaa11 a răspuns (pentru Ionut_Fronea_1995):

Poți cauta pe internet diverse rugăciuni, fie ca te rogi pentru iertare, pentru mulțumire, scrii acolo ce rugăciune vrei sa citești și găsești sute. Ți-aș recomanda sa cauți psalmul 50 și psalmul 142, mi se pare ca sunt mai de suflet pentru cei aflați în suferință. Mai apoi îți poți alege un sfânt, poate fi și cel căruia ii porți numele și sa te rogi lui, nimeni nu poate explica cum sa te rogi exact, poți chiar sa ai o conversație, poți sa te descarci și te vei simți mai bine. Cred mult în chestiile astea pentru ca acum o luna fratele meu a avut un accident grav și nimeni nu ii mai dădea șanse, am crezut în Dumnezeu și uite ca el trăiești și din contra, se zicea ca nu va mai merge, iar acum are toate șansele. Dacă crezi cu adevărat si ție ți se pot întâmpla lucruri frumoase!