| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp numai rău îmi merge începând de la faptul că nu m-am putut bucura de nimic, de viață până la sănătatea pe care nu o mai am! Nu înțeleg cu ce am greșit de sunt așa de lovit de soartă? ☹️ Îmi vine să plâng întruna. Nu știu ce să mai fac, stau și tot îndur, rău după rău ce mi se întâmplă. Am 22 de ani și sunt crestin-ortodox. Nu înțeleg ce rău am făcut să merit toate acestea. ☹️ Simt că nu mai pot să le duc

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Tu spui că nu înţelegi cu ce ai gresit. Cu atât mai puţin putem înţelege noi, care nu stim nimic despre trecutul tău.

| RAY a răspuns:

Dar ce ai patit?

| RAY a răspuns:

| SilentRain psiholog

| anonimg a răspuns:

"Aduceti-va aminte de mai marii vostri, care v-au vestit Cuvantul lui Dumnezeu; uitati-va cu bagare de seama la sfarsitul felului lor de vietuire si urmati-le credinta!" (Evrei.13:7)
Ma gandesc acum la un om despre care Biblia spune: "In toate acestea, Iov n-a pacatuit deloc cu buzele lui." (Iov.2:10)
Chiar daca nu intelegem prin ce trecem, trebuie sa le acceptam. Dincolo de suferinta nu este doar o lauda de la Dumnezeu, ci este cerul intreg pentru vesnicie pe care Dumnezeu l-a pregatit pentru toti cei ce se lasa pregatiti de Dumnezeu pentru el.
Noi niciodata nu trebuie sa ne ducem poverile singuri. Adu-le inaintea lui Dumnezeu in rugaciune, si lasa-le acolo. El Se va ocupa de ele. Datoria noastra este sa nu lasam nimic din toate acestea sa ne desparta de Dumnezeu, care este sprijinul si ajutorul nostru, speranta si nadejdea noastra.
Toata omenirea este in suferinta. Este timpul sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu ca sa iti pui increderea in El.
Te va ajuta mult cartea "Calea catre Hristos": https://intercer.net/blogs/caleacatrehristos/cartea

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Bullshit!
Te ajuti singur! Apoi te ajuta cei dragi! Apoi te ajuti iar singur! Nu vine nimeni din ceruri sa-ti rezolve problemele.
Iar daca ai probleme de sanatate te ajuta propria mentalitate si doctorii. Atat! Restul sunt aberatii spirituale fara sens!

| SilentRain a răspuns:

Vizitează un psihiatru, viața ta de rahat nu are de-a face cu religia

| xerxes1 a răspuns:

Fii optimist, se poate si mai rau.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

E deja prea rău, mai mult de atât m-ar doborî

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Lupta pana la ultima suflare. Alege credinta in Dumnezeul adevarat si el te va readuce la viata aici pe Pamant pentru o viata mai buna in timp ce cei de acum care nu cred si au parte de bucurii vor ramane in pamant pentru totdeauna.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai rau decat o malformatie sau alte dizabilitati?

| Steregoi a răspuns:

Am impresia ca intrebarea e pusa la misto.

Oamenii credinciosi sufera si chiar mor spre a fi apoi inviati pentru ca cei ce aleg sa fie necredinciosi sa nu vada calea salvarii si sa nu se caiasca si sa moara vesnic si sa nu fie inviati niciodata.

| Nilsson a răspuns:

Ti-am mai spus, trebuie sa privesti viata intr-o nuanta mai optimista, sunt si perioade mai grele si perioade mai fericite, important e sa rezisti pana la capat si sa nu iti pierzi credinta.

| 6684464 a răspuns:

Stai linistit ca sunt altii care au patit azi mult mai rau decat ai patit tu intr-un an.
Si altii cu povesti de viata care nici nu pot fi scrise aici.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Toata lumea crede asta intr-un moment sau altul din viata. Eu am patit-o, prietenii mei, toti cei pe care ii cunosc!
Nu-ti face griji, nu are relevanta si nu tine de religie.
Este important sa ai un sistem de sprijin - prietena, prieteni, familie etc. Si sa incerci sa iti construiesti, pentru tine, propriul sistem de valori.
Religia este efemera. Nu te poate ajuta decat temporar!

| IoanTPU a răspuns:

Frate Nicu, mergi si spovedeste-te la un preot ortodox! Acum cand nu mai ai nicio spranță! Te vei usura mult! Insa trebuie sa spui exact ce ai pe suflet! Iartă-mă!

| Octavian199 a răspuns (pentru IoanTPU):

Sa te spovedesti, ca sa ce? rolling on the floor

| IoanTPU a răspuns (pentru Octavian199):

Spovedania este o Taină, unde lucrează Dumnezeu (se iartă păcatele). Dacă ai încredere în El toate problemele acestea se vor rezolva.

| Octavian199 a răspuns (pentru IoanTPU):

Deci.Nu mai mori? rolling on the floorStiind ca, credinciosii o tin pe aia 'Adam si Eva au pacatuit si de aceea murim '