| StrongHeart a întrebat:

De nu foarte mult timp pot spune ca mi-am regasit credinta,eram aproape pierdut.Dupa mai multe lucruri ce s-au intamplat in viata mea si dupa multe argumente pe care le aveam cu mine insumi ca exista sau nu exista Dumnezeu,la un moment dat chiar uram orice legat de biserica,dar energia aia nu mi-a adus nimic bun.
Pe scurt,am ajuns in punctul in care e practic imposibil sa ma convinga cineva ca nu exista Dumnezeu si viata dupa moarte,etc. Orice argumente logice ar aduce,Dumnezeu este mai presus de gandirea umana si trebuie sa traiesti viata si sa vrei sa te indrepti si ajungi, chiar si ca pacatos sa vezi lucruri pe care inainte nu le vedeai si sa dezlegi unele mistere.
Problema si intrebarea pe care vreau s-o pun este legata de clerici.Stiu ca gresesc, insa sunt sceptic.Cunosc un preot extraordinar,foarte linistit,cu o voce calma si care studiaza foarte mult si isi masoara fiecare cuvant si chiar traieste viata dupa modelul lui Hristos.
Acum el mi se pare o exceptie,pentru ca sunt multi de care ma indoiesc,de sinceritatea lor,de loialitatea lor fata de credinciosi. Exista si preoti sau calugari care nu traiesc ce predica si stiu ca nu sunt in masura sa-i judec dar pe aia nu-i suport.
Problema e ca mult timp am generalizat si am crezut ca toti sunt la fel, dar e gresit.
Un aspect care ma deranjeaza la biserica mai sunt si unele din picturi si icoane.Sunt unele picturi ce-l infatiseaza pe Hristos cu un chip foarte manios si nu doar pe el si pe sfinti cateodata.Pai Hristos era un om evlavios,sfant,bun cu toti,de ce e pictat ca fiind un om rau sa zic asa?
Pe langa asta ma deranjeaza oamenii care cred ca prezenta la biserica ii face mai sfinti,dar vin acolo sa vorbeasca,sa barfeasca si sa deranjeze pe ceilalti.
Pe de o parte sunt foarte credincios,din punct de vedere al credintei,pot spune ca absolut nimic nu ma poate convinge sa ma intorc de la credinta,chiar daca nu sunt cel mai riguros crestin,am ajuns la concluzia ca El chiar exista,dar sunt multe lucruri care ne indeparteaza de la a crede, adica capcanele diavolului care sunt foarte raspandite.Cine nu ma crede,e problema lui,respect credintele altora,atei,agnostici.
Stim cu totii ca biserica Lui Hristos sunt de fapt oamenii,bisericile fizice sunt doar niste constructii omenesti,dar cred ca si biserica e corupta si diavolul si-a facut loc si in biserica, de fapt satisfactia lui e foarte mare cand reuseste sa faca un calugar sau un preot sa strice imaginea bisericii pentru ca ne indeparteaza pe toti de la adevar.
Cum scap de aceasta prejudecata asupra clericilor si asupra lucrurilor ce tin de biserica?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Trebuie sa scapi de mandrie, caci numai mandria ne indeamna sa judecam pe ceilalti prin comparatie cu noi - "eu n-as face asta", sau "eu sunt mai bun".
Evident ca nu toti preotii sunt buni, dar nici toti medicii sunt buni, nici toti arhitectii sunt buni samd. Esentialul este ca toti au acelasi har la savarsirea tainelor.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus a spus sa te inchizi in odaia ta nu sa mergi in public sa te rogi ca pagani,esti prea obsedat de religie,o sa fii un sectanct fanatic,ignorant de realitate,care o sa creada ca toti sunt diavoli iar este sfant, asa spun sectancti el este din lume adica aia ne considera diavoli iar ei perfecti, sa vezi cata mandrie pe ei, du-te si tu ca orice om la biserica duminica daca e te rogi acasa si asta e, nu deveni obsedat, du-te si la catolici acolo scapi mai ieftin si e mult mai civilizat, vorba lui papa decat crestin ipocrit mai bine ateu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Te aștepți la altceva de la Anticrist?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Adica eu anticristi pentru ca nu blasfemez biblia

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Nu tu, ci papa. Citește Apocalipsa si pe urma, urmărește vizitele papei in tarile lumii si vei ajunge la aceasta concluzie. Anticristul este o instituție religioasa, precum biserica catolica. Nu enoriașii sunt anticriști ci doar instituția prin conducătorii ei care se schimba după cum se schimba si un conducător politic. Dar doctrina este aceiași.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Citește Tragedia Veacurilor de Ellen G. White

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Nu sunt obsedat de religie, ci de credinta, e o diferenta mare.Cred ca daca ai credinta si speranta poti sa depasesti obstacolele vietii mult mai usor decat daca crezi ca ce e aici e totul,sunt foarte constient ca poti sa cazi in extreme,eu am ales calea de mijloc,nici drac nici sfant,pe calea asta trebuie sa mergem,pe calea de mijloc,echilibru.
Sa fii sfant,cred eu ca nu e pentru oricine contrar a ce spun unii preoti catolici,eu cred ca sa fii sfant,te nasti asa, nu devii.
Nu as asculta tot ce spune papa, e liberal de ochii lumii, promoveaza toleranta si acceptare, dar nici el nu se crede pe sine.

| anonimg a răspuns:

In cartea "Viata lui Iisus": https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus gasesti detalii despre cum Domnul Hristos S-a manifiestat fata de conducatorii religiosi din vremea Lui, cat si fata de cerintele legilor pe care acestia le impuneau poporului. Vei invata si tu sa vezi toate aceste lucruri prin ochii lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

De ce avem nevoie de alte carti daca biblia este divina?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Dacă Biblia ar fi fost cercetată de oameni, cu adevărat nu ar mai fi fost nevoie de alte cărți.
Lipsa de educație creștină din familie a adus suferință asupra întregului tineret de astăzi. Pentru că dacă îi dai unui tânăr să citească Biblia va spune că el nu poate să facă asta pentru că nu o înțelege. Ba încă natura noastră defectă cu care ne naștem se împământănește în inimile noastre cu fiecare generație. Rezultatul îl vedem astăzi: război total împotriva Bibliei și a Autorului ei.
Lipsa de înțelegere a Bibliei, lipsa de educație în privința aceasta, lipsa de respect credință, lipsa de cunoaștere a lui Dumnezeu, lipsa de înțelegere a Bibliei duce în mod inevitabil la conflict cu ceea ce nu cunoaștem.
Pentru că se poate ajunge la cunoașterea Bibliei și a lui Dumnezeu. Dar fără educație nu se poate face asta.
De exemplu, dacă statul român nu ar fi introdus obligativitatea școlii, puțini dintre noi am fi știut astăzi să scriem și să citim. Și orice educație trebuie să fie făcută plăcută. Fiecare dintre noi trebuie să ajungă să cerceteze personal aceste lucruri; și atunci va înțelege importanța cunoașterii lucrurilor spirituale. Până atunci, este cât se poate de normal să le declarăm război. Și fără educație, vom lupta toată viața noastră împotriva a ceea ce ar aduce cu adevărat viață în noi.

| Holiday a răspuns:

Preotia e doar o meserie ca oricare alta. Datoria unui preot nu e sa creada toate tampeniile cu spiridusi, ci sa-i faca pe altii sa le creada, pentru a-i putea face sa cumpere servicii si produse vandute de organizatia din care face parte. Dar cum exista persoane care au diverse meserii care ajung intr-un fel sau altul sa creada astfel de povesti, bineinteles ca si unii preoti ajung sa le creada.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand ma bucur enorm pentru tine ca ti-ai regasit credinta si te pot asigura ca stiu cum e sa-ti regasesti credinta dupa o perioada in care ai uitat complet de ea si ai fost crestin dezinteresat sau "doar cu numele" asa cum am fost si eu pentru o perioada, ba chiar sceptic. Slava lui Dumnezeu pentru mila lui nemasurata fata de oameni!
In legatura cu clericii, exista preoti buni si preoti rai, dar n-as crede nici pentru o secunda ca majoritatea sunt rai. Sunt absolut convins ca cei rai ies mai mult in evidenta decat cei buni care stau la locul lor si nu-i baga nimeni in seama.

"Un aspect care ma deranjeaza la biserica mai sunt si unele din picturi si icoane.Sunt unele picturi ce-l infatiseaza pe Hristos cu un chip foarte manios"

"Și privindu-i cu mânie și întristându-Se de împietrirea inimii lor, i-a zis omului: „Întinde-ți mâna!" Și el a întins-o, și mâna lui s'a făcut sănătoasă." (Marcu 3:5)

Hristos a fost in unele cazuri manios pe raul din lume, dar asta nu inseamna ca a pacatuit pentru ca exista manie dreapta.
Sunt fel de fel de icoane. Nu te bloca asupra unui singur aspect si a unui singur exemplu mai ales daca nu intelegi pe deplin motivul din spate.

"Pe langa asta ma deranjeaza oamenii care cred ca prezenta la biserica ii face mai sfinti"

Ipocrizia exista in fiecare dintre noi. Evident venitul la biserica n-o sa te faca in mod miraculos un sfant fara ca tu sa nu intentionezi sa te schimbi in bine, dar aminteste-ti ca Biserica nu este un muzeu de sfinti in carne si oase ci un spital pentru suflete bolnave. Priveste-i cu dragoste si intelegere pe oameni chiar daca e extrem de greu.
Gandeste-te care om s-ar duce la spital doar ca dupa sa se planga ca e plin de bolnavi pe-acolo?

"cred ca si biserica e corupta"

aici totusi tin sa te contrazic. Biserica nu este corupta, oamenii in sine pot sa fie corupti dar in toata istoria omenirii oamenii au fost corupti. Gandeste-te ca Petru l-a negat de 3 ori pe Hristos, apostolii si-au pierdut credinta in nenumarate ocazii doar ca sa si-o recastige. Biserica nu e corupta, oamenii sunt corupti, dar din fericire stim ca Dumnezeul nostru e milostiv si isi arata mila chiar si prin intermediul celor mai corupti oameni. Pana la urma Hristos a transformat un instrument de tortura roman in semnul biruintei lui Dumnezeu asupra pacatului. Cred noi in calitate de enoriasi nu trebuie sa ne revoltam impotriva clerului neglijent si corupt ci trebuie sa ne rugam pentru ei ca Dumnezeu sa ii intoarca de pe calea pierzaniei spre calea cea buna.

"Cum scap de aceasta prejudecata asupra clericilor si asupra lucrurilor ce tin de biserica?"

dupa cum am zis si mai sus, gandeste-te ca apostolii insisi au fost necredinciosi si fricosi in multe ocazii dar totusi si-au revenit. Cel mai eficient scapi cu ajutorul dragostei crestine si smerite. Nu te revolta asupra lor, nu ii judeca, aminteste-ti ca si tu ca si ei ai nevoie de mila si iertarea lui Dumnezeu. Doamne ajuta! happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește Biblia cu rugăciune pana o înțelegi. Apoi căuta o denominațiune, găsești doctrinele lor pe internet, si cea care se potrivește cu modul in care ai înțeles tu Biblia, adopt-o si cauta-i pentru a te alătura ei. Icoanele sunt idoli, fie ca reprezintă pe Isus blând sau furios, fie pe un sfânt. Isus ne indeamna sa ne rugam in duh si in adevăr. Ce e peste, e de la cel rău.

| StrongHeart explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nimeni nu poate intelege biblia pe deplin, nici teologii care studiaza de zor, sunt multe lucruri pe care nu le putem intelege inca sau nu suntem pregatiti sa le intelegem.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru StrongHeart):

Teologii nu căuta sa înțeleagă Biblia, ci Tradiția sfinților părinți. De ce s-a scris o astfel de carte, sau daca tot s-a scris de ce nu se confrunta cu Biblia nu pot sa înțeleg. Ei căuta in Biblie ceva chiar scos din context pentru a "dovedi" ca Tradiția este adevărata si nu mai are rost sa citești Biblia. Pregătirea noastră este sa credem ca ceea ce citim v-om înțelege. Isus spune ca prin credință se pot muta munții. A aștepta ca alții sa "studieze" in locul tau, iar tu sa iei de-a gata si sa aplici fara sa verifici daca e așa sau nu, este ca si cum ai judeca cu mintea lor si nu cu a ta. Eu nici nu am vrut sa o citesc, îmi ajunge ritualurile care se fac si le vedem cu toții. Tot ce se adaugă sau se scoate din Biblie este păcat. Si de ce ar înțelege altul mai bine decât mine sau decât tine? Citește Biblia tradusa de Cornilescu Dumitru, se găsește in librăriile Sola Scriptura sau la Editura Viață si Sănătate. Este cea mai buna traducere din cate am citit eu, si am citit 4 traduceri. Cei care înțeleg greșit Biblia nu sunt călăuziți de Duhul lui Dumnezeu. Tradiția este o astfel de carte. Citește Biblia. Eu o citesc in 3 luni. Daca dispui de timp mai mult o poți citi in mai puțin timp. Începe cu începutul, Geneza si termina cu Apocalipsa. Si vei vedea cata lumina vei avea in timp ce citești. Succes!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Scrii tampeni,teologi studieaza biblia, sunt ma multe categori, uni studieaza daca e scrisa corect, uni traditile, uni interpretarile si tot asa exista si savanti teologi

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Teologii care studiază Biblia si predau in facultățile de teologie ortodoxe si catolice Tradiția, nu pot fi corecți in interpretarea Bibliei. E ca in învățământ. Se preda religie si se învăța despre evoluție. Teologii care accepta ca Tradiția sa fie predata in facultăți si sa se facă serviciile religioase conform ei, nu procedează după Biblie.

| SingleForOne a răspuns:

Îți recomand canalul de Youtube Bible Project. Îți explică frumos multe lucruri, și ușor de înțeles.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ai putea scapa de prejudecata fata de clerici gandindu-te daca tu ai putea oferi un model mai bun de preot sau daca esti dispus sa cresti un copil care sa fie mai bun decat preotii actuali.
Alta cale ar mai fi sa te gandesti ca la Judecata vom da fiecare raspuns pentru pacatele noastre, nu pentru nevredniciile preotilor sau ale altora.

| NoisyLight a răspuns:

Nu-ți mai face procese de conștiință. Până și Iisus le-a tras câteva șuturi celor care făceau comerț în templu. Și vorba aia, era fiul lui ditamai știm noi cine.