| mentholinks a întrebat:

De nu putem trai separati de Dumnezeu in iad fara chinuri? De ce trebuie sa existe tortura ingrozitoare?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iadul si tortura sunt alegerile tale dar Iadul nu este vesnic si nici tortura.

| RockaruL a răspuns:

Daca nu exista amenintarea cu iadul, crestinii nu erau destul de motivati sa il pupe in ciocan.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| milan9 a răspuns:

Iadul e o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca manifestare LIBERTATII. El este o zona a existentei, intrucat sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni. Numai ca este un loc al sufletelor ce s-au despartit de SURS oricarui BINE,
iar groaza si suferinta nu sunt create de Dumnezeu (nu are Dumnezeu nici 1% interventie) ci reprezinta o consecinta a "companiei" vesnica a ingerilor rai... sad sad

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Dragostea lui Dumnezeu fata de om nu-I permite Acestuia sa-i impuna ceva omului. Nu-i poate impune sa-L asculte. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

| mentholinks explică (pentru milan9):

Si ti se pare corect ca Dumnezeu ne baga in aceeasi oala cu ingerii rai care nu sufera si au puterea sa ne tortureze?

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Suferinta este mai mult spirituala decat fizica, in consecinta toti de acolo sunt expusi... sad Iar in privinta "coabitarii" cu fortele raului, ce spui, oare nu tocmai aceasta "companie" a fost urmarita ostentativ si insistent toata viata? thinking

| Dariusuu a răspuns:

Noi ne creăm singuri IADUL ŞI RAIUL pe pământ.
Tu crezi că o persoană care vede IADUL in fiecare zi pe pământ mai crede în iadul de după?

| xerxes1 a răspuns:

Se spune ca crestinii sunt foarte ravasiti cand ajung pe lumea cealalta si isi dau seama ca si-au irosit o viata crezand in niste minciuni.
Niciun Iisus care sa-i intampine, niciun Rai all inclusive, musulmani si atei care sunt pe pozitii superioare.

| Nilsson a răspuns:

De ce nu dai la teologie daca tot te pasioneaza atat de mult domeniul acesta? happy
Vad ca ai multe intrebari de la un timp

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Acolo inveti o pwuli.

| catalynx a răspuns (pentru mentholinks):

La teologie in general inveti mult mai multe daca chiar esti pasionat, sau te poti documenta pentru ca informatie exista pe net, dar o sa-ti ia mai mult timp insa poti

| catalynx a răspuns (pentru mentholinks):

Si inca un lucru, in iad nu toti sufera in egala masura, ci doar in functie de gravitatea faptelor, unii sufera mai putin

| Jardelin a răspuns:

Pai in iad traiesti separat de Dumnezeu, numai ca in chinuri. Cum ai vrea altfel, cu Dumnezeu la masa?

De ce exista tortura? Pai ce ai vrea sa fie? Felicitari si recompense? Stii ce este raiul? Un loc desavarsit unde numai oamenii desavarsiti merg. Pregatirea pentru Rai, urcusul spre desavarsire incepe din aceasta viata. E cam ca la scoala, daca te pregatesti bine si doresti sa intri in Rai atunci cand va veni examenul final - moartea, vei fi admis. Sau nu. Si daca nu esti admis de duci la cosul de gunoi la rebuturi, adica in iad.

| VelaJohnny a răspuns:

„De nu putem trai separati de Dumnezeu in iad fara chinuri?" - stai linistit, Biblia spune ca sufletele sunt muritoare, si ca persoanele moarte sunt inconstiente, nu constiente de ceva anume. Articolul asta arata ce spune Biblia despre moarte, si clarifica lucrurile, vei vedea daca Dumnezeu e crud si chinuie etern mortii.

https://www.jw.org/......si-moarte/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu respecta decizia omului fie ea rea sau fie buna insa NU a prevazut existenta iadului ca un loc de chin. De fapt omul rau culege roadele rele ale faptelor lui imediat ce face fapte rele. Imediat ce omul face fapte rele constiinta lui este "patata" sau influentata negativ. Lui Dumnezeu nu-i face placere sa chinuie sau sa faca rau. Dumnezeu daca ucide o face repede fara sa tortureze. Cel care era omorat cu pietre murea destul de repede insa o astfel de moarte era in cele din urma cauzata de om la ordinul lui Dumnezeu. Doar Diavolului ii face placere sa tortureze sau sa chinuie. Dumnezeu nu i-a lasat pe demoni sau Diavol sa-si faca un al doilea loc de tortura sau incercari pentru umanitate numit iad. In realitate iadul nu este un loc de chin ci locul sau spatiul unde ajunge trupul unui cadavru. In Apocalipsa 20, 21 spune ca insusi Diavolul va fi aruncat in lacul cu foc sau in gheena sau moartea a doua. Asta inseamna ca Dumnezeu va angaja ingeri ca sa-l chinuie pe Diavol chiar in locul unde odinioara a fost stapan? NU! Dupa ce va prelua controlul asupra intregii creatii Dumnezeu NU se va mai ocupa de vreo entitate rea. Ingerii si oamenii care vor trai vesnic vor fi memorii vii in amintirea celor petrecute in trecut cand raul sau Diavolul sau oamenii rai existau in univers. Si in plus Dumnezeu NU tine o manie pe vecie. Dupa ce entitatile rele nu vor mai fi lui Dumnezeu nu-i va mai face placere sa-si aduca aminte de evenimentele rele care au avut loc in trecut. In Biblie nu scrie nicaieri ca gheena sau lacul de foc vor fi aruncate in alt lac de foc sau in alta gheena. Moartea nu va mai fi in univers pentru ca va fi aruncata in lacul de foc. Moartea nu e o baba imbracata in negru si cu gluga cu coasa, ci o stare. De aici rezulta ca lacul de foc sau gheena nu sunt locuri propriuzise ci sunt stari nonexistentiale descrise in mod simbolic.Moartea a doua sau NONEXISTENTA e o "munca" prin care entitatea rea e redusa la NIMIC. La Dumnezeu exista doar doua stari: viata ( EXISTENTA ) sau moartea ( NONEXISTENTA ). Moartea e de doua feluri: moartea si moartea a doua. Moartea a doua va exista pentru totdeauna. Moartea simpla va fi aruncata in moartea a doua simbolizata prin "lacul cu foc". Iadul e locul unde ajunge un cadavru. In iad moartea simpla isi produce efectul: cadavrul se descompune si se imprastie in tarana sau se amesteca cu pamant sau se contopeste cu pamantul. Iadul nu e acelasi lucru cu lacul cu foc ce reprezinta moartea a doua. Apocalipsa 20:14: "Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc." Iadul sau cimitirele sau locurile de ingropaciune NU vor mai exista. La Apocalipsa 20:10 scrie ca Diavolul si fiara sau guvernarea umana vor fi aruncati in lacul cu foc adica moartea a doua sau NONEXISTENTA ETERNA. Ceva nu poate arde la infinit decat daca e intretinut de Dumnezeu precum Soarele. De fapt moartea a doua nu este necesar sa fie intretinuta pentru ca ea simbolizeaza starea de NONEXISTENTA ETERNA SAU TOTALA. Dumnezeu nu a dat o lege pentru lacul cu foc pentru ca lacul cu foc NU e un loc sau un corp cosmic precum Soarele, adica lacul cu foc este doar O STARE de NONEXISTENTA ETERNA din care NU exista speranta de revenire la viata sau EXISTENTA. O astfel de stare e ca "un chin sau ca o munca eterna" dar care NU e realizata sau intretinuta de NIMENI adica nici chiar de Dumnezeu. E vorba de o "munca" simbolica ale carei efecte sunt permanente sau continue adica starea de NONEXISTENTA este continua sau fara incetare sau eterna. Diavolul NU are cum sa arda pentru ca este imaterial sau este un spirit. Moartea NU are cum sa arda pentru ca este doar o stare de nonexistenta. Cand ma refer la EXISTENTA ma refer la existenta structurala sub forma unei entitati vii SAU existenta conceptuala ca stare sau forma de organizare. Guvernele umane sunt o forma de organizare. Moartea simpla e o existenta conceptuala de stare sau o stare. Diavolul e o structura sub forma unei entitati vii cu constiinta de sine sau o persoana imateriala sau spirituala sau simplu spus un spirit.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Ar fi bine sa ai dreptate fiindca multi oameni sustin ca au vazut in moarte clinica lucruri groaznice ce ne asteapta pe majoritatea in viata de apoi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

„multi oameni sustin ca au vazut in moarte clinica lucruri groaznice" - stii ce e moartea clinica? M-am documentat si pe wikipedia despre noradrenalina, si din alte carti, si profesoara de biologie am intrebat-o, si am inteles urmatoarele lucruri: in timpul mortii clinice, creierul nu este oxigenat, astfel ca produce in cantitate necontrolata o substanta numita noradrenalina. Ea este responsabila in realitate de halucinatiile pe care multi le numesc experiente de dupa moarte. In timpul mortii clinice, corpul nu iti este mort. Esti format dintr-un carnat de zerouri de cifre de celule, care nu mor instant cand ti-ai dat ochii pe spate. In functie de organul afectat, celelalte pot functiona in continuare. La strabunica, desi a „murit" noaptea in somn, ziua urmatoare, seara, o matusa a remarcat ca anumite vene la cap ii pulsau sange. Cei ce sustin ideea de suflet nemuritor care paraseste corpul nu sunt realisti deloc, fiind un basm in comparatie cu stiinta si medicina. Multi zic ca atunci cand sufletul paraseste corpul, acesta moare, insa cum am zis, suntem formati din celule, care nu mor instant. Un alt lucru despre moartea clinica, nu crezi ca daca toate „sufletele" merg in acelasi loc, fie rai, fie iad, relatarile lor trebuie sa corespunda intre ele? Descrierile cu privire la acele locuri ar trebui sa se potriveasca, nu? Am auzit o multime de relatari, si fiecare avea versiunea ei asupra raiului si iadului. Crestinii o sa halucineze o chestie, musulmanii o alta chestie, evreii o alta chestie, in functie de influenta religioasa si convingerile despre viata de dupa moarte pe care o au. Gandeste-te logic, creierul e sediul simturilor noastre, a gandurilor, sentimentelor, constiintei etc. Daca creierul moare, mai exista toate acestea? Sau se stocheaza toate acestea intr-o entitate invizibila, impermeabila, care poate rationa, simti, vedea, auzi, constientiza, la fel cum poate corpul in plina functionare? Ma indoiesc de proprietatile fantastice ale „sufletului". Ti-am zis viziunea mea, argumentele pentru ea, acum asteapta ca vin unii care o sa ma contrazica. laughing Fi open-mind si alege cu grija ceea ce crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

E doar activitate cerebrala adica cosmaruri sau distorsionari legate de temeri si imagini despre un asa zis "iad cu chinuri" sugerate si inchipuite in timpul cat creierul a fost treaz.

| catalynx a răspuns:

De ce ai vrea in iad in primul rand?, iadul in primul rand a fost creat pentru cel cazut cu ingerii lui si acolo nu merg decat cei care vor sa fie acolo si totul aici pe pamant se decide in functie de fapte si vointa. In general pana spre sfarsitul acestui veac orice om poate fi salvat de acolo, daca cei de aici se roaga si il iubesc cu adevarat, cu atat mai mult si Isus i-a scos atunci cand a fost rastignit si a inviat apoi a 3 zi, pe absolut toti cei care nu doreau sa fie acolo, toti cei care au vrut sa scape de acolo au scapat, deci sunt sanse.

| curioasa210 a răspuns:

Putem trai happy
De exemplu, cei atei nu au nici un Dumnezeu. Eu sunt crestina dar am parere ca orice chin poate fi transformat in bine.
Cineva te bate-vezi partea buna-poti sa te razbuni pe acea persoana-intr-un mod bun-te adresezi unui adult.
Sper ca te-am ajutat!

| Zurelin a răspuns:

Presupunand ca iadul este un loc fara chinuri, doar presupunand, nu ai vrea totusi sa traiesti intr-un Rai, in iubire cu cei pe care i-ai cunoscut?