| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De se spune ca barbatii sunt suferinzi? Am inteles ca femeile sunt purtatoare, ele aduc pe lume copii dar niciodata nu am inteles de ce barbatilor li se spune ca sunt suferinzi.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine zice? Eu sunt barbat si nu sufar, ba chiar empatizez cu femeile si cred ca au o viata mai grea decat barbatii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unde se spune asta?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe nedrept se spune despre femeie ca e sexul slab. Chiar si atunci când suferă e mai răbdurie si nu se smiorcăie atât cat bărbații. In VT un prooroc care in viziune i s-a arătat suferințele si vaietele prin care urma sa treacă poporul Israel din cauza neascultării de Dumnezeu, proorocul înfățișează scena si o aseamănă cu ceea ce ar face un bărbat daca ar naște si zice : "Ia vedeți nu cumva naște vreun bărbat?". De la creație ați fost la fel. Mulțumiți lui Dumnezeu pentru ca a creat femeia " un ajutor potrivit pentru bărbat". Culmea este ca femeile care aleg sa fie singure toata viață nu au nevoie de ajutorul bărbatului

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu nici odată n-am spus asta și n-o să o spun, cu ce suferiți sau de ce?

| Irinel15123532 a răspuns:

Unde este scris asta? Vorbele din popor sunt multe, si multe sunt false.

Sa vedem ce spune biblia referitor la asta, 2 Timotei 1:7 ''Căci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frică, ci de putere, de dragoste și de chibzuinţă.''

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Eu cred ca e din cauza pacatelor si mai ales VIATA.

| DonGiani a răspuns:

Depinde de caz.

| SiA31 a răspuns:

Cred că din cauza faptului că femeile sunt obișnuite să sufere.
Multora li se parte neobișnuit că un bărbat să sufere din simplul motiv că majoritatea sunt mai "miserupiști".
Da, femeile (unele) suferă destul de mult pe parcursul vieții. Dar ele au și fost create să fie mai rezistente la suferință.
În schimb, când un bărbat suferă, acea suferință îl face praf. Cred că li se spune așa pentru că ei nu sunt obișnuiți cu ea și când o simt, e mai intensă. (E doar o ipoteză)