| dany1988122 a întrebat:

De unde a venit apa aia de la Potop? Si unde s-a dus?

41 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

De la Eva, cand a cazut frunza care acoperea p a lui Adam, care era pe atunci doar un prototip, mult prea mare pentru nevoile femeii.

| dany1988122 explică (pentru LoveSleep):

Primul croitor a fost Barbosul. Parca Barbosul nu era criminal, nu? Din pielea cui i-a facut haine lui Adam si Eva?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Le-a

| LoveSleep a răspuns (pentru dany1988122):

Din pielea pe care a taiat-o de la Adam cand i-a facut circumcizie.

| dany1988122 explică (pentru LoveSleep):

Nu exista asa ceva. Nu era pe atunci.

| Hammurabi a răspuns:

Păi ție ți se pare că nu e suficientă apă pe Pământ? laughing
Trebuia să vină de undeva? De pe alte planete?
Pe Terra e mai multă apă sau mai mult uscat?
I-a ghici?
Dacă uscatul ar fi repartizat uniform pe toată planeta, n-am avea o planetă acoperită uniform de apă?

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Vrei sa scapi cu asta? Zice clar ca Barbosul a dat acel potop, nu ca a venit dupaalta planeta. Apa dupa Pamant nu poate sa inunde Pamantul pana la inaltimea muntelui Everest

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Hammurabi, daca dany e retardat, nu inseamna ca trebuie sa iti bati joc de el. Apa e acum in mari si oceane, si ghetari. Cata apa ar trebui sa existe ca sa acopere pamantul pana la inaltimea muntelui Everest? De sute de ori mai multa apa decat exista, este? Unde este apa aia?

| Hammurabi a răspuns (pentru minrest):

De ce zici că e retardat?
Și nu mi-am bătut joc. Au existat la un moment dat niște studii care au luat în considerare posibilitatea unor mișcări tectonice ample în acea perioadă, care au ridicat fundul oceanlui făcând ca apa să inunde o mare parte din uscat. La asta mă refeream.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Ca ti-ai bate joc, este o simpla guma. Ca ar fi retardat, ar fi mult de spus, mentionez doar ca are o argumentare puerila. Iar in ce priveste subiectul principal: Ca apa sa acopere de la nivelul actual al marii pana la varful Everest, e nevoie de o ''manta'' de apa care are pe o doua treimi din suprafata 8848 metri, adica inaltimea vf Everest fata de nivelul marii. Calculeaza de cata apa e vorba, daca ai chef. Mult mai multa apa decat exista pe Terra. Miscarile ample tectonice ar fi avut consecinte asupra naturii, ceea ce nu a fost cazul; dar nu conteaza oricum, caci ar fi nevoie de mult mai multa apa decat exista sau poate exista pe Terra, si nu te ajuta sa muti din loc in loc putina apica.

| dany1988122 explică (pentru minrest):

Daca eu sunt retardat, tu ce esti?

| dany1988122 explică (pentru minrest):

Te faci de cacao. Se pare ca habar nu ai cu se formeaza norul rolling on the floor

| minrest a răspuns (pentru dany1988122):

Draga dany, dovada ca esti asa cum am spus, desi nu asta este subiectul discutiei, este ca tu nu sti ce sustin eu. Ce nor visezi? Tocmai i-am demonstrat lui Hammurabi, un om cu gandire normala, ca nu exista si nu poate exista pe Terra atata apa cata e necesara ca sa acopere varful Everest, deci potopul nu a avut loc.

| minrest a răspuns (pentru dany1988122):

Eu cel putin inteleg ce sustii tu: sustii ca potopul nu a avut loc, deoarece nu exista apa necesara pentru potop, si chiar daca ar fi existat, nu avea unde sa dispara. Tu insa nu intelegi ce sustin eu, deci nu poti intelege un text clar.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Miscarile tectonice sunt foarte lente. Daca ar fi rapide, temperatura degajata ar distruge viata, si nici nu se pot misca rapid corpuri solide uriase, precum placile tectonice. Ce ai citit tu nu sunt studii, ci incercari nereusite de apologetica creationista.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Toate culturile, pe care arheologia ne permite sa le cunoastem, de acum trei, patru, cinci mii de ani, au continuitate. Toate. De ce nu au fost distruse de potop? Simplu. Pentru ca potopul nu a existat.

| dany1988122 explică (pentru minrest):

Nu exista

| dany1988122 explică (pentru minrest):

Si de ce *** m-ai facut retardat?

| minrest a răspuns (pentru dany1988122):

In mod repetat, cand combateam creationismul, tu ai inteles ca il sustin. Cum vrei sa imi explic acest fapt? PS: Ce anume ''nu exista''?

| Hammurabi a răspuns (pentru minrest):

Păi atunci cum au găsit resturile arcei în vârful muntelui Ararat (Urartu - Turcia) la peste 1900 m altitudine?
Sau ce spune ProTV-ul sunt minciuni?
(și alte zeci de site-uri dau informația, dacă bagi căutare Google găsești)
Toți mint?

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Uita-te ce cutremure au loc cand se misca o placa tectonica doi centimetri. Ce s-ar intampla daca miscarile tectonice din cateva miliarde de ani ar avea loc in cateva luni? Deci, ipoteza miscarilor tectonice care sa mute mase semnificative de ata in cateva luni, cade. Si oricum, nu ar fi apa suficienta.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu sunt resturile arcei; e o fomatiune stancoasa aproximativ in forma de romb, din alt tip de roca decat cea provenita din fosilizarea lemnului, si mult mai mare decat e descrisa arca in Geneza.https://en.wikipedia.org/wiki/Searches_for_Noah%27s_Ark. PRO-TV este o televiziune tabloid, ei doar au preluat niste materiale senzationaliste. Totusi, au dat si mii de materiale stiintifice, de paleontologie, genetica, preistorie, etc, care fac imposibila existenta potopului. La fel si cu site-urile. Mult mai multe site-uri dau informatii din diverse domenii stiintifice care fac imposibil potopul, si le mai si demonstreaza.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Dupa cum vezi, citeaza ce au postat altii; un arheolog turc amator de acum 70 de ani (normal, intre timp locul a devenit accesibil, si afirmatiile lui au cazut), ziarul Pravda, etc. Nici o dovada pentru o afirmatie care contrazice in bloc geografia, paleontologia, genetica, istoria si alte stiinte, toate bazate pe demonstratii si dovezi.

| dany1988122 explică (pentru minrest):

Probabil ca era pentru altcineva

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Apropo. Arheolog este un om care are pregatirea necesara ca sa faca sapaturi arheologice, un om cu pretire stiintifica in istorie. Iar arheolog amator, inseamna un om care pretinde ca a gasit ceva; nu e arheolog, e un simplu amator.

| minrest a răspuns (pentru dany1988122):

Cateodata, da; iar alteori ai vazut ca te contrazic, si te-ai asteptat sa sustin opinia contrara pe linie, fara sa citesti atent; asta se numeste confirmation bias. Eu pot sa contrazic un mic amanunt, nu ideea in sine. Bine, eu nu am vrut sa zic ca esti propriu zis retardat; e o gluma; cum ar veni, nu pricepi de parca ai fi retardat, dar din alte motive.

| Hammurabi a răspuns (pentru minrest):

Eu vorbeam doar despre ce au găsit.
Dacă citeai articolul vedeai că e lemn nu formațiuni stâncoase, a fost datat prin metode științifice și datele corespund.
E vorba de concluziile oamenilor de știință, echipe din mai multe țări (nu doar ce a spus ProTV-ul) care au preluat ce au găsit arheologii amatori.
Caută pe net. În lb. engleză ai să găsești foarte multe articole și informații (inclusiv de la Columbia University) și nu sunt tabloide.
Eu nu susțin nimic.
Ți-am arătat doar un fapt. Acum, dacă tu vrei să-l negi indiferent cum, e ok. E doar o discuție, nimic altceva.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca citeai articolul la care ti-am dat link, vedeai fiecare afirmatie analizata in amanunt, si nici una nu se sustine; de asemenea nu sunt afirmatiile unor oameni de stiinta, ci ale unor aventurieri. Acuma sa vedem articolul de la Columbia University. http://www.columbia.edu/cu/newrec/2412/tmpl/story.4.html. Dupa cum vezi, este o ipoteza cum ca cedarea unui obstacol fizic ar fi dus, cca 5600 B.C., la cresterea brusca a nivelului Marii Negre, care ar fi inundat o civilizatie ce ar fi ocupat o oaza fertila. Iar acest eveniment, la randul lui ar fi putut sta la originea mitului potopului. Nu prea seamana cu potopul biblic, este?

| Hammurabi a răspuns (pentru minrest):

Deci ei nu au găsit nimic în Turcia și toată agitația aia cu echipe de specialiști din mai multe țări e o păcăleală?
Au umplut netul cu articole despre rămășițe și analize cu carbon și confirmări și multe altele, așa aiurea?
Sau există un curent care neagă indiferent ce se descoperă în direcția asta?

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Au gasit o formatiune stancoasa in forma de romb, despre care unii au crezut initial ca ar fi Arca lui Noe, dar care s-a demonstrat ca nu are nici o legatura cu arca. Iar apoi, creationisti fanatici pe site-uri obscure au tot tras de povestea cu arca. Cum ai facut tu, care mi-ai spus ca exista un articol la Columbia University despre potop, dar articolul era despre cum ar fi putut apare mitul potopului, asa reiau si creationistii povesti de mult timp dezumflate. Daca ai citi articolul de pe Wichipedia la care ti-am dat link, ai vedea acolo povestea fiecarei ''descoperiri'' privin arca.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Searches_for_Noah%27s_Ark. Articolul este Searches for Noah's Ark. Toate cele 13 pretentii privind arca, analizate pe rand.

| mentholinks a răspuns:

Apa exista de la inceput.

| dany1988122 explică (pentru mentholinks):

Inaintea Pamantului?

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Ok. Unde este acum apa aia, care acoperea Everstul?

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

Nu stiu. Eu ma refeream la originea apei. Daca e pe bune ce scrie in Biblie la inceput era un adanc de ape si Duhul lui Dumnezeu care se misca pe deasupra.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Da.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Ba eu as avea o explicatie rationala pentru asta, dar n-am chef azi de habotnicilaughing))))

| Eliose a răspuns:

De la Dumnezeu, și s-a dus la dracu?‍♂️?

| dany1988122 explică (pentru Eliose):

De la el? Sa vedem. Cum se formeza norul, si de unde vine apa din nori?