| anonim_4396 a întrebat:

De unde ar fi putut consuma Adam si Eva vitamina B12 doar din vegetale?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La vremea aceia existau plante care generau TOATE vitaminele necesare. DACA ai fi studiat ceva mai mult ai fi aflat ca mai bine de JUMATATE din regnul vegetal si animal a DISPARUT de la POTOP si pana acum.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

As intreba, cum am supravietuit unele plante potopului, avand in vedere ca Doamne-Doamne nu i-a cerut lui nea' Noe sa ia plante pe barcuta?

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"La vremea aceia existau plante care generau TOATE vitaminele necesare. DACA ai fi studiat ceva mai mult ai fi aflat ca mai bine de JUMATATE din regnul vegetal si animal a DISPARUT de la POTOP si pana acum."

Semintele din pamant nu au putrezit in timpul potopului si nu a fost necesar ca Noe sa bage in arca seminte pentru a pastra regnul vegetal. Pe timp de iarna cu ninsori abundente si dezgheturi temporare, semintele din pamant nu se strica. Cand s-au retras apele, plantele au crescut din nou. Cat despre copaci si pomi: acestia nu s-au stricat in apele potopului desi unii dintre ei au fost smulsi din radacini de curentii puternici ai apelor insa pomii de la altitudini mai mari nu s-au stricat. Cand apele potopului s-au retras, pomii au inmugurit si infrunzit si inflorit iarasi. Apele potopului au inceput sa cada toamna cand vegetatia intra in repaus vegetativ.

https://viataverdeviu.ro/surse-vitamina-B12

"exista si surse vegane de vitamina B12 de incredere, printre care: ciupercile si alimentele fermentate... O cana de ciuperci crimini furnizeaza 3 % din necesarul zilnic de B12...
Un numar tot mai mare de studii demonstreaza ca bacteriile de acid lactic (lactobacilli) produc vitamina B12, ceea ce inseamna ca alimentele fermentate ca miso, tempeh si legumele fermentate sunt o sursa valoroasa a acestui nutrient... Necesarul minim zilnic pentru o persoana este de cel putin 3 micrograme de vitamina B12. In contextul problemelor de absorbtie si conversie" - Adam si Eva nu aveau probleme de absorbtie si conversie intestinala.

https://www.thespruce.com/what-is-miso-p2-3376832

"Miso is made from fermented soybeans".

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tempeh

"Tempeh... is made by a natural culturing and controlled fermentation process that binds soybeans into a cake form."

Deci Adam si Eva avand o sanatate perfecta aveau de unde sa consume vitamina B12 din vegetale precum: ciuperci, soia, legume fermentate. In plus, in gradina Eden si in afara ei pana la potop plantele contineau o valoare nutritiva mult ridicata in comparatie cu cele dupa potop si unele plante cu B12 au disparut. Dupa potop, datorita schimbarilor climatice drastice, plantele nu au mai fost suficient de nutritive si de aceea Dumnezeu a dat permisiunea ca omul sa manance carne. :)

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Cum crezi ca rezistau pe corabie, oamenii si animalele care nu au hibernat FARA plante si seminte UN AN DE ZILE? Este evident ca au avut seminte si chiar plante iar multe dintre plante supravituiesc si in apa si pana la coada este vorba despre Dumnezeu care a facut TOATE plantele de pe terra intr-o singura zi.

| Dandanache a răspuns:

Ti-a tras-o Danut. Nu ca el fi studiat mai mult, ca el e un incult si jumatate, dar compenseaza cu o imaginatie bogata si un tupeu nelimitat.

| Mclaren12 a răspuns:

Le-a dat Yehova pastile cu vitamina B12.

| heracles a răspuns:

Buna,Adam si Eva este o metafora, biblia nu este o carte de stiinta sa ne explice cand a aparut prima fiinta umana(humanoid)biblia cuprinde relatari istorice despre poporul evreu, metafore, alegorii, simboluri(marul-pacatul stramosesc)e.t.c. sau cum ar fi crearea omului si a lumii, dar sub forme de metafore.Adam din cate stiu talmacit inseamna pamant, si Eva ceea vie, in fine, biblia descrie aparitia omului sub forma de mituri, Deci Adam nu a fost contemporan cu Eva, daca e sa ne luam dupa genetica moderna care studiaza evolutia humanoizilor.
Acum de unde ar fi putut consuma Adam si Eva vit.B12 doar din vegetale, pai se stie ca la inceput omul primitiv a fost culegator-vanator, deci nu se hranea doar cu vegetale, se mai hranea si cu pestii, e.t.c. posibil ca la inceput omul sa fi fost doar culegator, vegetarian, dar pe masura ce conditiile atmosferice s-au schimbat(ere glaciare)ca sa poasta supavietui a inceput sa consume si carne de animal,(nemodificata)asa cum se mananca acum,(daca te uiti pe strada 9 din 10 sunt niste( burtosi)pe cand pe timpul omului primitiv nu exista asa ceva.Omul primitiv-era mult mai calit ca omul modern, mai puternic, si nu era nici prost asa cum ne imaginam noi, ca sa vanezi animale(mamutii)e.t.c. iti trebuie putin- tica imaginatie, Daca iti vei cumpara cartea ''Odiseea jocurilor olimpice, vei vedea ca a existat un atlet pe nume Milon elev de a-lui Pitagora(celebrul matematician) pentru a-si demonstra forta a carat in spate in jurul stadionului un taur de 400 de kg. In ziua de azi nu mai exista nimeni care sa poata ridica macar, dar sa mai si care dupa el 400 de kg. Culturistul Ronni Coleman care a reusit sa ridice totusi grutatea de 360 de kg, dar pana la 400 de kg mai este o diferenta de 40 de kg.in fine.
Adam si Eva sunt mituri cele 4 rase(alba, neagra, galbena si rosie)nu prea vad cum ar fi putut sa se traga dintr-o singura pereche de aceeasi rasa, avand amandoi acelasi A.D.N. pentru ca Eva a fost creata din coasta lui adam.

| anonim_4396 explică (pentru heracles):

"cele 4 rase(alba, neagra, galbena si rosie)nu prea vad cum ar fi putut sa se traga dintr-o singura pereche de aceeasi rasa, avand amandoi acelasi A.D.N. pentru ca Eva a fost creata din coasta lui adam." - in cadrul unei familii de albi se nasc la un moment dat unii mai inchisi la culoare. Se pare ca Adam-Eva erau mulatri si ADN-ul lor cuprindea gene ce permiteau variatia la urmasi. Dumnezeu iubeste variatia. Eva chiar daca avea ADN asemanator cu Adam totusi Dumnezeu a modificat acel ADN dupa ce a scos coasta din Adam. Dumnezeu ar fi putut s-o creeze pe Eva fara sa-l opereze pe Adam insa a ales astfel pentru ca femeia sa fie intotdeauna legata de barbat dpdv genetic. happy

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesanta explicatie, cam lipsita de logica, dar pentru indoctrinatii cu docme religioase e valabila

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

Adam si Eva am zis ca este un mit al creatiei, Eva poate reprezenta orice femeie care a aparut pe pamant, in kenya s-a descoperit un schelet de femeie care ar avea o vechime de 6 milioane de ani, deci aia ar putea fi mama noastra ''Eva'' primi parinti ai umanitatii au posedat gene pentru a produce diverse rase de oameni.Asta ar putea fi o explicatie dar sa crezi ca Dumnezeu a smuls o coasta in trupul lui adam, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce dureri groaznicea trecut. asta e o aberatie.Se zice ca umanitatea de astazi au avut un stramos comun, si a posedat gene variate dar acel stramos comun a existat acum milioane de ani si nu acum mii de ani in care au fost plasati perechea ''Adam si Eva''Biblia nu este o carte de stiinta, ea cuprinde metafore, simboluri, relatari istorice, si explicatii mitologice privind aparitia omului, insa stiinta vine in sprijinul relatarilor mitologice, si explica cum a fost posibila aparitia celor 4 rase dintr-o singura pereche.
La fel sta treaba si cu creearea lumii, a universului, care nu a fost creat in 6 zile ci pe durata a miliarde de ani.La inceput a fost cuvantul si cuvantul s-a transformat in trup. Explicatile oamenilor de stiinta a fost urmatoarea La inceput a fost cuvantul=energie, si energia s-a transformat in trup-materie(apa, plante, animal si om)Iar potopul descris in biblie posibil sa reprezinte o era glaciara prin care a trecut pamantul si va mai trece, caci sunt fenomene naturale normale chiar daca pentru noi reprezinta nenorociri, chiar si incalzirea globala este un fenomen natural pamantul se indreapta spre o noua era glaciara, unii vor supravietuii altii vor disparea, asta e mersul naturii, ca ne place sau nu ne place ne supunem legilor universului

| anonim_4396 explică (pentru heracles):

"in kenya s-a descoperit un schelet de femeie care ar avea o vechime de 6 milioane de ani, deci aia ar putea fi mama noastra ''Eva''" - datarile arheologice nu sunt infailibile. Se merge pe ideea ca orice organism viu acumuleaza C14 radioactiv pe parcursul vietii insa radioactivitatea asta poate fi influentata de radioactivitatea altor atomi din sol precum Radonul.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Carbon-14

"Sunt 3 izotopi de carbon ce există natural pe Pământ: 99% din carbon este reprezentat de Carbon-12, 1% de Carbon-13, iar Carbon-14 apare în RAMASITE PUTINE, însumând cam 1 parte la trilion (0, 000000001%) din carbonul atmosferic. Timpul de înjumătățire al carbonului-14 este de 5.730±40 de ani. Se descompune în Nitrogen-14 prin beta-îmbătrânire. Izotopii de carbon NU DIFERA APRECIABIL în proprietățile chimice. Carbon-14 este produs în straturile superioare din troposferă și stratosferă prin absorbția neutronului termic de către atomii de nitrogen. Când razele cosmice pătrund în atmosferă, acestea trec prin diferite transformări, inclusiv producția de neutroni. Carbonul-14 poate fi produs în gheață de neutroni rapizi, cauzând reacții de spalație în oxigen. Carbonul-14 devine apoi radioactiv prin beta descompunere... Plantele fixează carbonul atmosferic pe parcursul procesului de fotosinteză, așa că nivelul de 14C în plante și animale în momentul în care mor corespunde aproximativ cu nivelul de 14C din atmosfera acelui timp. Tehnica are limitări în era modernă industrială, datorită combustibilului de carbon fosil (sărac în carbon-14) care este eliberat în atmosferă în mari cantități, în ultimele secole. Testele nucleare de la sol ce au fost făcute între 1955 și 1963 au crescut dramatic cantitatea de carbon-14 în atmosferă și ulterior în biosferă; după încetarea testelor concentrația izotopului a început să scadă. Beta-transformarea din acest carbon radioactiv intern contribuie aprox. cu 0, 01 mSv/an echivalența dozei de radiații ionizate a fiecărei persoane. Aceasta reprezintă foarte puțin comparativ cu dozele de izotopi de potasiu-40 (0, 39 mSv/an) și de radon." - deci datarea cu C14 depinde de radioactivitatile acumulate de-alungul anilor si nu se poate estima cantitatea de C14 la momentul decesului organismului respectiv in trecut.

"dar sa crezi ca Dumnezeu a smuls o coasta in trupul lui adam, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce dureri groaznicea trecut" - somnul adanc a fost o anestezie totala din partea lui Dumnezeu.

"insa stiinta vine in sprijinul relatarilor mitologice, si explica cum a fost posibila aparitia celor 4 rase dintr-o singura pereche." - cu atat mai bine. happy

"La fel sta treaba si cu creearea lumii, a universului, care nu a fost creat in 6 zile ci pe durata a miliarde de ani.La inceput a fost cuvantul si cuvantul s-a transformat in trup. Explicatile oamenilor de stiinta a fost urmatoarea La inceput a fost cuvantul=energie, si energia s-a transformat in trup-materie(apa, plante, animal si om)" - asa scrie si in Biblie. happy

"Iar potopul descris in biblie posibil sa reprezinte o era glaciara prin care a trecut pamantul si va mai trece, caci sunt fenomene naturale normale chiar daca pentru noi reprezinta nenorociri, chiar si incalzirea globala este un fenomen natural pamantul se indreapta spre o noua era glaciara, unii vor supravietuii altii vor disparea, asta e mersul naturii, ca ne place sau nu ne place ne supunem legilor universului" - in 2370 i.e.n cand a fost potopul a fost prima era glaciara la poli si prima separare a continentului initial in placi tectonice a mai multe continente prin ruperea pamantului si a "izvoarelor de ape ale adancului". Incalzirea globala este profetita in Biblie. happy

"Se zice ca umanitatea de astazi au avut un stramos comun, si a posedat gene variate" - cu atat mai bine pentru descendenta tuturor raselor umane din Adam-Eva. Adam a trait aproximativ 40 ani inainte sa fie creata Eva. happy

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca nu intelegi calendarul eveiesc incepe de la crearea lumii, calendarul religios plaseaza crearea lumii in anul 3760 i.e.n. sau i.h. acum dupa calendarul evreiesc religios am fi in anul 5777 ceva de genul, iar dupa calendarul civil, pentru ca astia au 2 calendare suntem in anul 2017(corect)Deci in anul 3760 i.h. existau pe pamant deja milioane de oameni, deci esti in eroare
Biblia spune urmatoarele ''La inceput a fost cuvantul si cuvantul s-a transformat in trup, stii ce este ala trup nu? corpul uman sau animal, biblia foloseste cuvinte simple trup, cuvant, zi, ea nu explica ca ziua este formata din 24 de ore, in biblie nu se foloseste nici expresia era glaciara ci potop, a dat dumnezeu(mosul cu parul alb, imbatranit cu zilele)asa ildescrie biblia pe dumnezeu, un potop peste omenire, caci s-a suparat pe ea.Insa a venit oamenii de stiinta si ca sa clarifice treaba a tradus intr-un mod stiintific cuvintele simple din biblie, pentru ca biblia e plina de metafore, simboluri, alegori e.t.c. la inceput a fost o energie si energia s-a transformat in materie,adica ei se refera la tot ce este materie de la apa,plante, piatra, pom, animale pasari, om, toti suntem materie, daca nu ar exista oamenii de stiinta ca sa explice cuvintele simple din biblie, nimeni nu ar fi inteles nimic. Oricum biblia este de neinteles pentru ca nu este o carte cu pretentii stintifice ea a fost scris acum mii de ani pentru oamenii de atunci, pentru ca oamenii de atunci nu intelegeau ei ce este aia energie, sau ca lumina este o unda sau o multitudine de particule. asa ca s-au folosit cuvinte simple (cuvant, trup, lumina, potop e.t.c.) deci in biblie nu scrie asa. biblia este mai simpla.
In anul 2370 i.e.n. a fost prima era glaciara la poli,
Din cate stiu eu ultima era glaciara a fost in urma cu 18 mii de ani. In fine
Sa stabilim ce inseamna ere glaciare daca ai fost curios sa studiezi putin prin geografie sau istorie dar nu ceea de la scoala caci aia este =0
Cuaternar este ultima perioda din istoria geologica a pamantului caracterizata prin variati ale climei, tot atunci a aparut si humanoidul.Si ghetarii ocupau o treime din suprafata planetei
Dezghetul a inceput in urma cu 200, 000 de ani, datorita cantitatilor de lumina solara, care duce la topirea ghetii si a zapezilor, iar aceasta era nu s-a terminat, ea continua si in zilele noastre,
Spune-mi si mie care este profetia din biblie cu privire la incalzirea globala, sa o citesc si eu, poate o fi sub forma de metafore? habar nu am, stiu doar ca biblia nu este o carte de stiinta. In afara de metafore si relatari istorice ale poporului evreu si amenintari cu iadul, nimeni nu a inteles nimic.Iti doresc o noapte buna

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost o anestezie totala din partea lui yehova laughing cu o injectie sau cu un traznet? intreb si eu ca nu prea inteleg biblia deloc.
faci parte din vreo secta? sau ai baut ceva? laughing

| anonim_4396 explică (pentru heracles):

"Spune-mi si mie care este profetia din biblie cu privire la incalzirea globala, sa o citesc si eu" - "Şi al patrulea înger a vărsat cupa lui în soare şi i s-a dat să dogorească pe oameni cu focul lui. Şi oamenii au fost dogoriţi cu mare arşiţă." Apocalipsa 16:8, 9. Are si un inteles simbolic: cerul cu Soarele reprezinta guvernarea umana. Dar poate avea si inteles propriu zis ca efect la emanarea de cantitati crescute de CO2. happy

Nu am baut nimic sa fiu beat. Biblia e o bautura adica "apa vietii". happy

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha,apocalipsa, deci exact cum am spus eu, biblia este plina de metafore, simboluri alegorii si relatari istorice si amenintari la adresa omenirii cu sfarsitul lumii, insa din cate stiu eu apocalipsa =revelatie, iar scrierile astea apocaliptice au aparut ca reactie la intamplari istorice concrete imbracand un val metaforic asupra sfarsitului lumii.
Sfarsitul lumii nimeni nu stie cand vine, poate veni in urma unui razboi nuclear, sau sa intre un asteroid in coliziune cu pamantul si sa disparem cum au disparut si dinozaurii.
parerea mea este urmatoarea fiecare interpreteaza biblia cum vrea muschii lor, nici macar popii nu au inteles-o, si din cauza aceasta ca biblia nu a fost inteleasa au fost persoane care au avut de suferit au fost torturate, arse pe rug, e.t.c.Chiar Papa Ioan -paul al-II-lea a recunoscut ca popii catolici au gresit cand l-au ars pe brunno pe rug pentru ca a s pus un adevar- ''Si totusi se invarte'' referinduse la pamat, iar popii ca atat i-a dus capul din cauza metaforelor, simbolurilor si altor tampenii care nu sunt prea bine intelese ci doar interpretate intr-un fel sau altul de diferite secte, l-au ars pe rug pentru ca a indraznit sa contrazica scripturile care spune ceva de genul ca pamantul sta pe loc si ca de fapt soarele se invarte in jurul luiSi in ziua de astazi sunt oameni bine indoctrinati religios care mai sustin ideea aceasta.Cum a fost si cu Galilleo Galilei cand a intrat in contradictie cu biserica catolica intr-o scrisoare le-a spus tembelilor de popi sa nu-l confunde cu turma de oameni, care nu inteleg nimic din biblie dar ei merg la biserica ca n-a.In zilele noastre rugaciune si credinta in dumnezeu a devenit o formalitate si atat
Daca intrebi pe cineva la intamplare pe strada daca crede in dumnezeu spune ''DA' cred'' deja a devenit o formalitate, dar in sinea lui, el stie in ce crede.
Al 4 inger a varsat cupa, de ce nu un ''pahar'' sau o ''galeata'' in soare si i s-a dat sa dogoreasca pe oameni cu focul lui, si oamenii au fost dogoriti cu mare arsita, adica mai pe intelesul oamenilor din ziua de astazi metafora asta se refera la explozile termonucleare care au loc pe suprafata soarelui, si din cauza maririi explozilor incalzirea se accentueaza din ce in ce mai mult. Dar asta nu din cauza ingerilor care toarna ei cu cupa(simbolic vorbind) ci asa cum am mai spus sunt fenomene naturale care fac parte din legile universului, incalzirea globala nu se datoreaza oamenilor ea ar fi avutt loc oricum, singura cheste este ca noi contribuim la accentuarea acestui fenomen datorita defrisarii fara cap a padurilor si eliberari de CO2 in atmosfera. pomii se stie ca ei acumuleaza CO2 si elibereaza( O insa datorita defrisarii in exces, incalzirea asta se accentueaza tot mai mult.
Deci asta nu este o profetie concreta, este mai mult o amenintare cu apocalipsa, si incalzirea aceasta, dezghetarea calotelor de la polul N a inceput acum 200.000 de ani, Ice age s-a sfarsit de mult, a inceput epoca dezghetului de acum 200.000 de ani si continua si in zilele noastre aceasta era glaciara. Si asta asta nu ca ar avea doamne, doame ceva cu noi, ci sunt legile universului, cicluri glaciare, ere glaciare.

| anonim_4396 explică (pentru heracles):

E iadul pe Pamant. Cuptor solar avem, smoala sau asfalt avem. Oameni posedati subtil de demoni avem. happy

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,, vad ca pe saitul asta sunt deliranti, sectanti, fanatici religiosi, ma retrag, n-am ce face face pe aici.esti dus bine, din ce cult relgios faci parte totusi martor lui iehova? baptist, penticostal, new age? sau crestin ortodox?

| sir sanjei a răspuns (pentru heracles):

Hahaha. Eu am avut nevoie de vreo 3 sau 4 saptamani de dezbateri cu acest Vassile pana cand am renuntat in a mai imi da cu parerea.
Omul este setat pe o idee si nu accepta nimic altceva.

| heracles a răspuns (pentru sir sanjei):

Mda,pai cam asa se intampla cu cei bine indoctinati cu docme religioase,, daca in biblie scrie ca pamantul nu se misca,, ci doar soarele in jurul sau, atunci asa este, daca in biblie scrie ca lumea(universul)a fost creat in 6 zile atunci asa este,daca in biblie scrie ca Eva a fost creata din coasta lui Adam,pai atunci asa este, dumnezeu s-a pogorat pe planeta ''pamant'' l-a anesteziat bine de tot pe bietul Adam, i-a smuls o coasta, si a creat-o pe Eva, probabil tipu nu stie ce inseamna coasta, probabil confunda coastele cu vertebrele, el nu prea cunoaste anatomie, nu stie ca coastele sunt oase perechi si se unesc cu vertebrele si mai ales ca au si un rol de protectie a organelor interene, deci ma indoiesc ca dumnezeu nu cunoste anatomie, smulgandui cosata lui Adam. daca i-ar fi smuls coastele nu ar mai fi fost perechi, in total sunt 12 coaste 6 pe o parte 6 pe alta.Omenii de stiinta incearca sa dezlege cuvintele incrucisaste din biblie happy cu privire la crearea evei din coasta lui adam,din moment ce toate coastele sunt la locul lor inseamna ca a fost o traducere gresita in biblie si posibil sa nu se refere la costa ci la osul penian care se afla langa penis, se gaseste la numeroase animale, dar lipseste la om dand nastere la diferite legende,tot cercetatorii au ajuns la o concluzie si anume ca stramosii oamenilor au devenit monogami, pierzandu-si osul penisului, si ma gansec eu, probabil a aparut legende, mituri cum ca dumnezeu a smuls un os, in biblie scrie'' coasta'' in fine si a creat femeia, posibil sa fie vb si de inginerie genetica, dar biblia nefiind o carte de stiinta acei oameni au scris asa cum s-au priceput si ei. Oricum ingineria genetica in trecut era de domeiul sf. e uite ca au venit vremuri in care ingineria genetica este posibila. la fel si fizica cuantica in trecut era de domeniul sf, e uite ca au venit vremuri in care se studiaza si fizica cuantica.pana la urma se va afla cum a fost creata si eva din coasta lui adam, simbolic vorbind.
insa revenind la omeni ca Vasilica, daca am fi trait pe vremea lui giordanno bruno probail el ar fi fost seful inchizitiei laughing

| anonim_4396 explică (pentru heracles):

"daca i-ar fi smuls coastele nu ar mai fi fost perechi" - pai dupa ce i-a scos coasta, Dumnezeu i-a format una la loc pentru a nu ramane Adam fara o coasta. happy

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai Vasilica aici ai dreptate, nu degeaba se zice ''nici odata sa nu pleci la drum fara roata de rezerva ''

| heracles a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| heracles a răspuns:

Apropo,cand m-am referit la genetica care studiaza evolutia omului, nu m-am referit la evolutia omui din maimuta, ci la cromozomi, y mi se pare ca este feminin si x masculuin. Si apropo de evolutia omului exista o evolutie dar nu cea din maimuta in om, pentru. ca nu a putut fi demonstrata, chiar daca cimpanzeul seamna la compozitia chimica cu a omului 95 %, ci o evolutie din punct de vedere tehnologic, adica trecerea de la descoperirea focului si transportul sau, la zborul cu avionul, nave spatiale, si cine stie in viitor poate chiar colonizarea planetei Marte, deocamndata este un vis al omului, care momentan nu se poate realiza pentru ca este distanta prea mare si ar lua cam 40 de ani lumina, la tehnologia actuala, Insa cei de la n.a.s-a. cauta in continuare tehnologi care sa permita deplasarea unei nave cu o viteza mult mai mare, si bine inteles ca mai este si centura de asteroizi din jurul planetei, e.t.c.