| anonim_4396 a întrebat:

De unde stia Moise cand a adunat animalele pentru arca care pasare era mascul si care era femela?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Păi şi de unde crezi că au apărut homosexualii? big grin

Mnah, prima întrebare e: cum a reuşit să facă aşa ditamai arca ca să încapă acolo de la hipopotami şi balene la furnici, şi fără să se omoare între ei laughing

22 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Pentru că era zoofil și a văzut dinainte, dragă.

| 7Robert7 a răspuns:

Le pipaiarolling on the floor sau baga nasuhappy FUNDA?laughing

| MMihai a răspuns:

Pe individul cu potopul îl chema Noe, și este în cartea Facerea, iar Moise apare ulterior în cartea Exodul.
Există diferențe și la animale și la păsări între mascul și femelă.
Nu avea cum să le adune fizic pe toate, și tocmai și de asta este mincinoasă biblia.

| MMihai a răspuns:

Relativ la potopul mondial :
1.1
O familie normală nu are cum să adune în timp de câteva zile,
( 1. Domnul a zis lui Noe: "Intra in corabie, tu si toata casa ta; caci te-am vazut fara prihana inaintea Mea in neamul acesta de oameni.
2. Ia cu tine cate sapte perechi din toate dobitoacele curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca;
3. si cate sapte perechi, de asemenea, din pasarile cerului, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samanta pe toata fata pamantului.
4. Caci dupa sapte zile, voi face sa ploua pe pamant patruzeci de zile si patruzeci de nopti; si voi sterge astfel de pe fata pamantului toate fapturile pe care le-am facut." )

câte 2 animale, ( mamifere +reptile +insecte +batracieni ) din toate rasele și câte 7 perechi din animalele curate și câte 14 păsări nici acum în epoca internetului.
Să înțeleg că Noe le scria scrisori pe care le trimitea prin poșta care nu exista în acel timp istoric, să vină ele la Arcă?
A scris scrisori în cangureză --în limba cangurilor --sau în lameza alpaca--limba lamelor alpaca--, dar în mamuteză -- limba mamuților--etc?
Îți dai seama câte scrisori a trebuit să scrie cetățeanul Noe?
A făcut scurtă la mână scriind atâtea scrisori !
Dar ce a făcut cu scrisorile acelea după ce le-a scris ?
Trebuiau inițial alfabetizate toate animalele ca să citească acele scrisori.
1.2 La momentul potopului trebuiau să fi fost specii astăzi dispărute : de la toți dinozaurii atât de dragi celor din SUA,( http://ro.wikipedia.org/wiki/Dinozaur
Au fost identificate deja peste 600 de specii de dinozauri, de la animale gigantice pana la reptile de dimensiuni foarte modeste, asemanatoare cu soparlele de astazi )
la toate rasele de mamuți,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mamut,
lupi marsupiali
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lup_marsupial
alte carnivore marsupiale,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Marsupiale
http://en.wikipedia.org/wiki/Dasyuromorphia
specii de urși dispărute,
http://www.descopera.ro/......e-oricine,
diverse feline dispărute, http://ro.wikipedia.org/wiki/Tigru
http://aanimale.com/disparute/FelineColtiPumnal/FelineColtiPumnal.php
1.3 Ca să trăiască toate astea le trebuiau incinte climatizate pentru fiecare specie în parte .
1.4 . Cum au venit animalele din Austalia și din continentele americane la arcă zburând sau înotând sute și mii de km ?
Sau Noe a făcut anterior potopului o cursă scurtă cu nava lui prin tot globul terestru ca să poată aduna toate animalele și toate păsările?
Și navele lui Magelan au făcut o cursă prin tot globul dar a durat.
Nici cu o navă pe pernă de aer nu pot fi adunate într-un timp atât de scurt toate animalele de pe planetă.
Bărcuța cetățeanului Noe nu era navă pe pernă de aer, ci era în cel mai bun caz o navă cu o singură pânză și un singur catarg, și cu vâsle .
Neavând Busolă umbla pe lângă țărm, că evreii nu erau popor navigator precum vikingii.
Deci „ taica Noe", nu putea traversa Atlanticul, sub nici un motiv. !
Fenicienii erau navigatori, dar numai prin Marea Mediterană , și eventual în zonele apropiate , dar evreii nu navigau pe nicăieri, în caz că Noe era evreu.
1.5 Animalele astea nu stăteau ca niște cărți în bibliotecă trebuiau să se miște și le trebuia un spațiu de mișcare adecvat pentru 40 de zile.
1.6 Ce cantitate de alimente și de apă potabilă --că apa de la potop nu era apă bună de băut--consumau astea toate un timp de 40 de zile.
1.7 Ce au mâncat toate carnivorele în acest timp ?
Alte animale sau carne păstrată în congelatoarele care nu existau atunci.
1.8 Ca să încapă toate minunile astea în condiții cât de cât acceptabile ar fi trebuit o navă cu mult mai mare sau cu foarte mult mai mare decât un mare portavion actual .
O grădină zoologică actuală se întinde pe mai multe hectare și nu are toate animalele, dar ce zici de una care ar avea și dinozauri și mamuți și toate minunile.
1.9 După 40 de zile de potop toate plantele terestre au murit.
1.10 După potop animalele care mâncau plante terestre nu au mai avut ce să mănânce.
Ar fi fost necesar un timp de niște ani pentru refacerea plantelor, în care tip să nu le mănânce animalele care mănâncă plante, deci cam 10 ani ierbivorele au mâncat vânt.
1.11 Ce au mâncat animalele carnivore după potopul mondial ?
Că era necesar un alt timp fizic pentru refacerea numerică a ierbivorelor !
Și astea au mâncat vânt, circa 20 de ani.
O analiză mai atentă a Sfintei Scripturi ne va lămurii cam cât timp a durat potopul mondial : http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/7/ 17. Potopul a fost patruzeci de zile pe pamant. Apele au crescut si au ridicat corabia, si ea s-a inaltat deasupra pamantului. 18. Apele au ajuns mari si au crescut foarte mult pe pamant, si corabia plutea pe deasupra apelor. 19. Apele au ajuns din ce in ce mai mari si toti muntii inalti, care sunt sub cerul intreg, au fost acoperiti. 20. Cu cincisprezece coti s-au inaltat apele deasupra muntilor, care au fost acoperiti. 21. Si a pierit orice faptura care se misca pe pamant, atat pasarile, cat si vitele si fiarele, tot ce se tara pe pamant si toti oamenii. 22. Tot ce rasufla, tot ce avea suflare de duh de viata in nari, tot ce era pe pamantul uscat, a murit. 23. Toate fapturile care erau pe fata pamantului au fost nimicite, de la om pana la vite, pana la taratoare si pana la pasarile cerului: au fost nimicite de pe pamant. N-a ramas decat Noe si ce era cu el in corabie. 24. Apele au fost mari pe pamant o suta cincizeci de zile. deci o dată 150 de zile http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/8/ Genesa (Facerea) 8 1. Dumnezeu Si-a adus aminte de Noe, de toate vietuitoarele si de toate vitele care erau cu el in corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vant pe pamant, si apele s-au potolit. 2. Izvoarele Adancului si stavilarele cerurilor au fost inchise, si ploaia din cer a fost oprita. 3. Apele au scazut de pe fata pamantului, scurgandu-se si imputinandu-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat. 4. In luna a saptea, in ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat. 5. Apele au mers scazand pana in luna a zecea. In luna a zecea, in ziua intai a lunii, s-au vazut varfurile muntilor. 6. Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse. 7. A dat drumul unui corb care a iesit, ducandu-se si intorcandu-se, pana cand au secat apele de pe pamant. 8. A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamantului. 9. Dar porumbelul n-a gasit niciun loc ca sa-si puna piciorul si s-a intors la el in corabie, caci erau ape pe toata fata pamantului. Noe a intins mana, l-a luat si l-a bagat la el in corabie. 10. A mai asteptat alte sapte zile si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie. 11. Porumbelul s-a intors la el spre seara; si iata ca in ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curand. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamant. 12. A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai intors la el. 13. In anul sase sute unu, in luna intai, in ziua intai a lunii, apele secasera pe pamant. Noe a ridicat invelitoarea corabiei: s-a uitat si iata ca fata pamantului se uscase. 14. In luna a doua, in a douazeci si saptea zi a lunii, pamantul era uscat de tot. deci 150+150+21=321 de zile. O felină mare consumă între 8 și 25 de kg de carne zilnic. http://www.descopera.net/animale_tigrul.html Un tigru de 225 kg consuma cam 18-22 kg de carne pe zi, dar femelelor cu pui le trebuie mai mult, pentru ca puii sa supravietuiasca. http://www.descopera.net/animale_tigrul.html#ixzz1i21k6RpP Aveam vreo zece feluri de tigri . 10*20*2*321 kg carne=128400 deci cei 20 de tigrii aveau nevoie de peste 128,4 tone de carne. Dimensiunile arcei erau de trei sute de coti in lungime, cincizeci de coti in latime si treizeci de coti in înălțime. Cotul moldovenesc avea 66,4 cm și cel muntenesc 63,7 cm. 30* 0,637=19,11 sau 30*0,664= 19,920m 50*0,664=33.2 m http://ro.wikipedia.org/wiki/Arca_lui_Noe Arca a avut lungimea de 140 de metri, lățimea de 23 de metri și înălțimea de 14 metri. Avea un singur geam și o singură ușă aflată la mijlocul corabiei. Corabia a fost construită din lemn de gofer (chiparos), era impărțită în cămăruțe, tencuită cu smoală pe dinăuntru si pe dinafară. (Geneza 6,14) http://www.preferatele.com/docs/informatica/8/mecanica-si-construc12.php Condiția de plutire a unei nave este ca greutatea navei și încărcătura să fie mai mică decât forța arhimedică ( care este egală cu greutatea volumului de apă ocupat de partea scufundată a navei). Dacă ne apucăm să calculăm greutatea hranei , apa necesară ăstora și greutatea animalelor aproape sigur că nava aia se va scufunda. Indiferent la cât estimăm lungimea cotului tot este prea mică nava pentru ca să adăpostească un număr așa mare de animale și de păsări în condiții cât de cât bune cam un an de zile, / toate animalele și toate păsările de pe pământ. Dacă pe lângă speciile actuale punem și speciile dispărute , reptilele mari din grupa dinozaurilor precum și diverse alte animale dispărute astăzi vedem că arca cetățeanului Noe devine prea mică spre a putea căra alimentele necesare și apa necesară pentru toate alea+ animalele + păsările. Dacă ne gândim că acele cabine unde stăteau diverse animale trebuiau să fi fost climatizate , lucru imposibil de realizat atunci poveste cu potopul mondial și cu animalele salvate pe arca lui Noe devine din ce mai incredibilă. La final putem pune întrebarea de unde a avut cetățeanul Noe fonduri să cumpere așa multe alimente. O altă întrebare logică ar fi ca să realizezi o asemenea navă trebuia să fi avut oțel de bună calitate , că numai din lemn simplu nu poți realiza o asemenea navă. Ca să realizezi o asemenea navă trebuia ca cetățeanul Noe să fi avut cunoștințe solide despre realizat nave. Dar de unde a avut bani să cumpere materia primă și materialele necesare pentru a realiza nava. ? Cu ce bani a plătit meșterii care să facă nava? Revenind la tigrii ăștia în cele 321 de zile au mâncat 128,4 tone de carne , dar nu existau congelatoare unde să țină ăsta carnea. Deci au mâncat niște animale vii care la rândul lor ca să rămână în viață au trebuit să fie hrănite și adăpate și alea, iar astea erau în plus peste cele de care am vorbit anterior. Orișice vietate are nevoie de lumină, un număr de ore pe zi. Cum a asigurat tehnic Noe lumina necesară acelor animale? În plus ființele vii fac pișu și caca și ei trebuiau să curățe cabinele de excremente și de urină. Să cureți după niște animale mici este destul de ușor, dar să cureți după animale mari și agresive devine o adevărată problemă. Cu personalul de care dispunea Noe nu putea face față la toate obligațiile pe care le impuneau întreținerea menajeriei respective !
Merită mai multe comentarii problema realității potopului mondial.

Ca să accepți că a fost un potop local este una,
dar ca să vorbești de un potop mondial finalizat cu " bărcuța" lui Noe, trebuie să nu cunoști biologie nici cât un elev care a terminat un liceu sau să fii un mare șarlatan care minte oamenii cu o nerușinare fără limită !

Asta este și treaba cu păcatul Adamic, trebuie să fii prost și incult și să nu judeci cu capul tău , ca să poți crede toate tâmpeniile pe care ți le toarnă cu multă nesimțire preoții.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensation? care e diferenta intre gasca si rata? dar intre bou si taur? dar intre cal si catar? intre barbat si femeie o cunosti? cum? fiindca vad ca unii baga nasul, altii pun botul.tu de unde ai sti sau cum ai afla? fiindca eu stiu dar, intrebarea ta are un iz de trolling. deci ma abtin.

| seagate a răspuns:

Esti cea mai retardata creatura de pe TPU.
Moise=Noe
Deosebesti un cocos de o gaina? Nuuuu?
Ai o minte mai inapoiata decat a unei gaini.rolling on the floor

| Andreas23 a răspuns:

L-a ajutat Dumnezeu. Funda?

| Andreas23 a răspuns (pentru Andreas23):

L-a ajutat Dumnezeu. Funda? El era Noe nu Moise!

| FucktheSystem a răspuns:

Le-a încercat ca să afle.

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Le pipaia sau era zoofil. thinking

| infires a răspuns:

Buna.Eu dupa cum stiu, femelele sunt de culoare alba, iar masculii negrii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

In ca tara de handicapati mintali traim ai luat stupid mai impresionat felicitari, nu ma mir de notele de la aia de la bac ca asa generatie prafu se va alege de Romania pacat ca tara asta e ocupata de asemenea specimene

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A vorbit cu ele direct asta e explicatia bibliei

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru infires):

Cainele meu e mascul si e de culoare albabatting eyelashes

| infires a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Vorbesc de pasari.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru infires):

Si papagalii Ara ce sunt?
Neutri?

| infires a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Eu nu am zis ca e sigur, doar asa stiu.Nu sunt cine stie cine ca sa stiu sigur, era doar o parere.

| Shinto a răspuns:

Moise nu stia nimic, ca nu era nascut inca, pe vremea cand Noe aduna animalele in corabie! Impertinenta intrebarii se combina perfect cu "extraordinara"informare in domeniu! Mai...mai!

| barbattttt a răspuns:

Ce citit esti! Nu Moise a fost cu arca ci Noe...

| sandra2012 a răspuns:

Scuza-ma dar cred ca era Noe, nu Moise deci intrebarea ta nu e valabila. Si e oricum idioata.

| sandra2012 a răspuns:

Scuza-ma dar cred ca era Noe, nu Moise deci intrebarea ta nu e valabila. Si e oricum idioata.