| anonim_4396 a întrebat:

De unde stia profetul Daniel ca Imparatul Nero se va sinucide?
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Daniel+8%3A 25&version=RMNN

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Nu este vorba de Nero.
Se referă la succesiunea puterilor mondiale. Tot despre ele este și cap.2.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Daca zici cap 2 si nu dai o referinta este totuna cu nimic.
Eu nu pot sa contraargumentez pe niste vorbe goale, muribunde.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și legumele tot sunt inca in " viață", dar la fel nu judecă...

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și "capitolul 2" nu e o referință? Sau un capitol e prea mult? Chiar dacă e nevoie să-l citești pe tot că să-ți faci o imagine completă despre statuia ce de asemenea reprezintă succesiune puterilor mondiale...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

... și ei sunt rudele tale...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

O referinta nu este mai multe referinte.
Stii ce demonstrezi prin asta?
Demonstrezi ca nu stii sa pui degetul pe versetul cu pricina.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Varza e mamifer?
rolling on the floor Las-o baltă...

| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ești vampir

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta demonstrează o banală încercare de eschivare, și o banală lipsă de logică iarăși.
Deci câteva fraze ( care alcătuiesc un verset) poate fi referință, dar dacă sunt mai multe fraze, un pasaj, atunci deja nu mai este o referință?! rolling on the floor
Nu-i nimic că inițial Biblia n-a fost scrisă în capitolul și versete ci doar ulterior a fost astfel împărțită?

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Martore, vrei te rog să imi dai versetul din cap 2 care este in legatura cu?
Sau tot cap 2 se refera la Daniel 8:25?
Ai impresia ca numai tu ai citit cartea lui Daniel si ai inteles-o?
Nici pe dany1988 nu il intelegi, d-apai pe Daniel din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Replică de grădiniță...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ai un avantaj - nu vei suferi niciodată o comoție cerebrală...

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns:

A fost rescrisa pe parcurs. Când a murit Nero au adăugat chestia asta. Gen cum este cu baba aia bulgaroaica

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Meme):

Adica vrei sa spui ca Isus nu l-a citat pe Daniel?
Daca tu zici ca s-a adaugat ceva dupa Nero atunci trebuie sa dovedesti.

| Antisistem11 a răspuns:

Nu stia.profetiile sunt vagi si pot fi interpretate în mii de feluri.

| anonim_4396 explică (pentru Antisistem11):

Profetiile lui sunt vagi pentru ca sunt incarcate de simboluri si, de aceea, sunt interpretabile

| Antisistem11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu putea daniel daca tot era profet sa le faca sa fie înțelese? Sau acum o sa imi spui ca vorbea asa pentru ca asa era limbajul vremii respective?

| anonim_4396 explică (pentru Antisistem11):

Nu acesta era limbajul vremii respective dar in mod sigur acesta era un limbaj profetic.
Nu toti au darul de a decodifica niste simboluri, ci numai cei cu inima buna.

Răspuns utilizator avertizat