| OctavianDanielMaria a întrebat:

De unde stiau Adam si Eva ce e moartea? Probabil ca ziceau ca e ceva de bine. Ma refer la faza cu ''pomul cunoasterii''. Cum i-ai zice la un bebelus sa nu faca o chestie. Plus ca nu aveau cunostinte. Dupa ce au mancat din acel frunct au dobandit cunostinte.

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Avand in vedere ca eu vreau sa cercetez pentru a afla adevarul iar voi nu aveti de gand sa faceti asta alegand sa credeți intr.un zeu ai carei existenta nici dupa 2000 de ani nu a fost concret dovedita pentru a inchide gurile tuturor ma cam face superior voua. In timp ce eu ma uit la documentare, fac mult research cu legaturile foarte mari dintre structurile antice, scrierile biblice, evenimentele sociale, astronomice, științifice, biblice pentru a arata ca evenimentele care au dus la crearea religiilor au fost interpretate gresit de civilizatiile antice, pe voi, religiosii, va doare in fund sa cercetati si stai in fiecare zi sa cititi biblia fara sa luați contact cu cunoștințe externe. Nu degeaba religiosii sunt cei împotriva stiintei, dar tot ei o folosesc peste tot, nu degeaba apar teorii conspiraționiste false cum ar fi ca pamantul este plat, ca vaccinul nu exista, ca Bill Gates fraudeaza vaccinele si baga cipuri in ele pentru a ne controla. Nu degeaba este vorba asta ca religia tampeste omul. Ok, hai sa zicem ca romanii sunt prosti si cataloghează după mintea lor, atunci de ce străinii folosesc expresia "too stupid to underdstand science, try religion!"? E clar un semn mare de exclamare ca religia are mari probleme in scrierile sale. Macar daca nu vrei sa cercetezi știința, informeaza.te despre religiile in sine si privește cat s-a schimbat ea fata de acum 2000 de ani, mai exact ce vreau sa punctez din asta este ca sunt unele descoperiri științifice care sunt atat de semnificative incat si religia le.a adoptat pentru a nu parea atat de stupida, de ex: existenta extratereștrilor nu era viabila, insa știința avansand atat de mult si sugerand ca datorita univerului atat de vast si al numarului extraordinar de mare de peste 25 de zerori de planete, șansele sunt muult mai mari sa castigi la loto de 1000 de ori consecutiv decat sa nu existe viața si in alt loc, astfel Vaticanul a spus ca oamenii pot crede in extratereștrii iar asta nu va afecta credința in Dumnezeu. Deci s-a adaptat la avansarea stiintei pentru ca altfel nu se putea.

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In mod sigur le-a explicat ìnainte prin cuvinte. Orice părinte bun îşi avertizează copii asupra pericolelor posibile.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adam si Eva nu erau bebeluşi.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Au gresit povestea happy, dar e buna pentru prostit naivii.

| halogen001 a răspuns:

Conform povestii fanteziste si absurde n-au avut de unde sa stie, deci au aflat atunci cand a murit primul dintre ei happy

| Apokales a răspuns:

Daca tu pui mana acolo, eu dau cu palma aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ii bat daca incearca sa se atinga de mar.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noi vorbim de Adam si Eva sau de un bebelus? Ca bebelusul nici macar nu ajunge la mar.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dau in ei fara mila, ca-s animalele mari si rezista. Consecinta ar fi moartea, dar ranile se vindeca. Iar atunci nu se mai gandesc sa puna mana pe marul ala niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adica?

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Il si vad pe Dumnezeu incatusat si bagat in duba la o cina romantica cu mascatii. Pe bune? straight face

| iurii75 a răspuns:

Vedeau animalele murind, știau ce este moartea.
"zice la un bebelus"- ești sigur? De unde ai luat-o că erau că "bebelușii"?
"Dupa ce au mancat din acel frunct au dobandit cunostinte."- dacă ar fi așa ți-aș recomanda niște fructe, poate mai prinzi la minte. Dar nu sunt șanse. rolling on the floor
Ascultând de poruncă dovedeau că recunosc dreptul lui Dumnezeu de a stabili ce este bine și ce rău. Dar l-au crezut și urmat pe Satan care le-a spus că vor fi că Dumnezeu și vor putea singuri să stabilească ce e bine și ce rău.
Mai simplu, că nu aveau nevoie sa fie conduși de Dumnezeu ci de puteau guverna singuri.

| NotNamed a răspuns:

Am mai avut o data discutia asta. Adam si Eva sunt decat personaje din cartea de povesti biblice. Evolutia umana nu s-a produs doar in doi oameni, au fost sute de mii sau milioane de exemplare. Religia este falsa. Este doar o problema de interpretare a civilizatiilor antice asupra fenomenelor la care au luat parte din cauza mentalitatii mult mai inferioare decat azi. Acestea nu sunt speculații, sunt dovedite de structuri antice, scrieri antice, evenimente sociale, biblice, stiintifice, astronomice, etc, si chiar si in Biblie intr.un mod mai codificat. Dar stii ce e cea mai tare dovada? Faptul ca exista sute de exemple reale puse in practică. Hai sa iti dau un exemplu:
In timpul celui de.al Doilea Razboi Mondial, armata americana a construit baze militare pe insule IZOLATE din Pacific. Pentru bastinasii care nu mai vazusera tehnologie moderna avioanele masive care aterizau li se pareau A FI ZEI CE COBORAU DIN CER PE PAMANT. Vedeau aceste avioane mari aterizand si aceste lucruri NECUNOSCUTE venind din ceruri. Nu stiau ce sunt aceste lucruri, dar le.au vazut venind pe pamant. Cum li se pareau toate astea? Primeau lucruri gratis, diverse marfuri, multa mancare. Dupa ce razboiul s-a terminat pistele au fost abandonate si toata lumea a plecat. Iar bastinasii s.au gandit cat de bine era cand acele avioane veneau de sus si le aduceau hrana gratis. Le placeau marfurile primite. O intreaga RELIGIE s-a nascut dupa acest eveniment. Preotii au spus ca aceia erau stramosii lor disparuti, care le trimiteau diverse lucruri. Ce au facut apoi? S.au dus spre locul unde erau pistele si au construit avioane din lemn (o reproducere, ceva gen o macheta) pentru a incerca sa faca acele aeronave sa revina din ceruri si sa le aduca din nou hrana exact cum facem noi în ziua de azi, picturi biblice, icoane, cruci si biserici. Poti observa atat de usor cum acest cult modern se potriveste exact cu scenariul fenomenelor din antichitate. Daca asa ceva s-a intamplat si in trecut, se putea naste o intreaga RELIGIE în jurul exact exemplul religiilor de azi. Acesta nu este un exemplu izolat. Peste tot în lume exista abordari de genul. Vedem clar o explicație concreta si reala a faptului cum au fost create religiile. Oamenii antichitatii au luat parte la fenomene extraterestre pe care le.au interpretat gresit ca fiind dumnezei, zei, ingeri, din cauza mentalitatii inferioare. Structurile, matematica, cunostintele astronomice de catre marii filosofi si multe povesti din biblie poate au un sâmbure de adevar insa totul a fost facut cu ajutorul extratereștrilor.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NotNamed):

De acord, DAR
nu prea intelegi idea, nu iti e adresata tie, ci bisericosilor care cred ca bibila e "perfecta" asa ca intrebari din astea sunt penibile pentru ei

| NotNamed a răspuns (pentru Zuzu1991):

Stiu ca pentru ei este adresată in special. Mi.a mai spus @dany1988 ca pune intrebarile astea doar pentru a ii pune in dificultate dar totusi ma simt prost sa stiu un exemplu real care se întâmplă/exista in lume pe care ei habar nu.l au pentru ca religia le cere sa creada si sa nu cerceteze si eu sa trec cu vederea. In plus ma astept sa primesc ceva hate la religiosii fanatici indoctrinati abia asteptand sa le dau cateva replici acide.

| iurii75 a răspuns (pentru NotNamed):

" ca pune intrebarile astea doar pentru a ii pune in dificultate"- rolling on the floor
Serios?! Mai degrabă pentru a-și etala prostia!
"abia asteptand sa le dau cateva replici acide."- da? De fapt când te-am întrebat unele lucruri mai n-ai văzut jos, așa de tare te-ai repezit să răspunzi.

| NotNamed a răspuns (pentru iurii75):

N.am spus ca le dau tuturor replici, le dau cui vreau. Nu stau sa ma repet pentru fiecare crestin in parte ce si cum ca oricum sunt in mintea lor si refuza adevarul oricare ar fi el. Uneori mi se ia de raspunsurile si întrebările unora.

| iurii75 a răspuns (pentru NotNamed):

Da, da, da, toți sunt proști doar tu înțelept. Atât de înțelept că știi doar să copii, a argumenta cumva e peste posibilită..., am vrut sa scriu nu poți din lipsă de timp.
laughing

| NotNamed a răspuns (pentru iurii75):

Avand in vedere ca eu vreau sa cercetez pentru a afla adevarul iar voi nu aveti de gand sa faceti asta alegand sa credeți intr.un zeu ai carei existenta nici dupa 2000 de ani nu a fost concret dovedita pentru a inchide gurile tuturor ma cam face superior voua. In timp ce eu ma uit la documentare, fac mult research cu legaturile foarte mari dintre structurile antice, scrierile biblice, evenimentele sociale, astronomice, științifice, biblice pentru a arata ca evenimentele care au dus la crearea religiilor au fost interpretate gresit de civilizatiile antice, pe voi, religiosii, va doare in fund sa cercetati si stai in fiecare zi sa cititi biblia fara sa luați contact cu cunoștințe externe. Nu degeaba religiosii sunt cei împotriva stiintei, dar tot ei o folosesc peste tot, nu degeaba apar teorii conspiraționiste false cum ar fi ca pamantul este plat, ca vaccinul nu exista, ca Bill Gates fraudeaza vaccinele si baga cipuri in ele pentru a ne controla. Nu degeaba este vorba asta ca religia tampeste omul. Ok, hai sa zicem ca romanii sunt prosti si cataloghează după mintea lor, atunci de ce străinii folosesc expresia "too stupid to underdstand science, try religion!"? E clar un semn mare de exclamare ca religia are mari probleme in scrierile sale. Macar daca nu vrei sa cercetezi știința, informeaza.te despre religiile in sine si privește cat s-a schimbat ea fata de acum 2000 de ani, mai exact ce vreau sa punctez din asta este ca sunt unele descoperiri științifice care sunt atat de semnificative incat si religia le.a adoptat pentru a nu parea atat de stupida, de ex: existenta extratereștrilor nu era viabila, insa știința avansand atat de mult si sugerand ca datorita univerului atat de vast si al numarului extraordinar de mare de peste 25 de zerori de planete, șansele sunt muult mai mari sa castigi la loto de 1000 de ori consecutiv decat sa nu existe viața si in alt loc, astfel Vaticanul a spus ca oamenii pot crede in extratereștrii iar asta nu va afecta credința in Dumnezeu. Deci s-a adaptat la avansarea stiintei pentru ca altfel nu se putea.

| Romanul86 a răspuns:

Adam si Eva erau înțelepți știau tot dar nu au avut voință să stea în bine să respecte porunca.
Adam l-a dat nume la animale ți se pare ca era prost.