| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

De unde stim ca biblia este cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca este scrisa sub inspiratia Duhului Sfant,si de folos ca sa invete,sa mustre,sa calauzeasca, sa dea intelepciune, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.De unde stiu? Pentru ca eu am pus Cuvantul la incercare.Si este Da si Amin, pentru cei ce se incred in Domnul.

| Kentakeji a răspuns (pentru EmaS):

"Pentru ca este scrisa sub inspiratia Duhului Sfant"

Asta de unde o mai ai? Tot din biblie?

Ce ar fi sa ne arati niste evidenta cum ca un zeu atotputernic a pus un om sa scrie aceste lucruri? Oh, stai, nu ai nici o evidenta.

Si nu numai asta, este destul de stupid cand te gandesti la faptul ca un dumnezeu OMNIPOTENT si OMNISCIENT are nevoie de un simplu om de pe pamant sa scrie o afurisita de carte.

Si nu numai asta, dar tot acest dumnezeu are doar o cale sa le comunice oamenilor ceva, prin biblie! Wow, ce dumnezeu intelept si puternic.

Acum dumnezeu cica se ascunde si nu vrea sa arate oamenilor ca exista.
Cat de culmea mai puteti fii?

Voi chiar credeti ca daca stati in genunchi si va uniti mainile se deschide un portal prin care puteti comunica cu dumnezeu (rugaciunea).

Suntem in 2011 si tot mai practicati ritualuri de astea fara sens?

Adulti cu prieteni imaginari, incercati sa credeti orice atat timp cat va simtiti confortabil.

Răspuns utilizator avertizat
| Kentakeji a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu, nu e correct sa iti minti copii in fata si sa le spui minciuni si sa ii cresti in minciuni. Sa crezi ca femeile sunt menite sa fie sclave barbatilor si sa urasti homosexualii.
Sa lovesti pe cei ce nu au religia ta si sa indoctrinezi.
Sa Ii opresti pe cei ce vor sa gandeasca rational si sa imprastii mai multe minciuni.

Acesti oameni care spui tu ca nu sunt fanatici continua sa tina religia in viata pana cand eventual o sa apara fanatici, si asa sunt destui fanatici tu nu vezi?

Nu stiu ce lume frumoasa e asta pe care ti-o imaginezi tu, plina de ignoranta si nepasare fata de adesar... minciuni si ura.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Puteti spune macar o propozitie fara ajutorul bibliei?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da eu pot sa vorbesc mult,sunt foarte comunicativa, dar cuvintele mele nu ar avea atat valoare, in schimb Cuvantul lui Dumnezeu este o sursa de bogatie.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Si din nou, vine intrebarea : de unde sunteti atat de sigura ca biblia este cuvantul lui dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pentru ca l-am pus la incercare, si mi-a raspuns.De aceea cred din toata inima tot ce este scris acolo.Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator.,, Cheamă-Mă în ziua necazului, şi Eu te voi izbăvi, iar tu Mă vei proslăvi!,,
,, Când strigă un nenorocit, Domnul aude şi-l scapă din toate necazurile lui.,,

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Cum la-ti pus la incercare?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Adica atunci cand am simtit povara pacatelor, L-am chemat pe Domnul Isus ca Domn si mantuitor in viata mea. Apoi am simtit ca eram atat de usoara, incat parca pluteam.Am simtit iertarea de pacate,si eliberarea.Apoi,cand am fost bolnava am strigat la El,si El m-a vindecat.M-am rugat pentru sotul meu care nu era crestin,si Dumnezeu l-a facut un crestin mai bun decat eram eu. Apoi,atunci cand a avut un accident foarte grav la locul de munca,medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata, eu mi-am ridicat privirea spre cer, stiind ca de acolo imi vine izbavirea.L-am rugat pe Dumnezeu sa nu ma lase singura cu cei trei copii care aveau nevoie de tata. Dumnezeu a facut o minune.Eu stiu in cine ma incred.Scrie in Cuvant,, Daca ramaneti in Mine, cereti orice si va voi da.,,

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

1.Ai laut medicamente inaintea de prea mare vindecare?
2.Sotul dvs s-a vindecat asa prin minune? Ce au zis doctorii? Nu cred ca au scris ei undeva :,, Vindecat prin minune''
3.La-ti vazut dvs pe dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

A fost o minune si pentru ei, mai ales ca cel caruia i-au dat mai multe sanse de viata, a murit.Credinta face diferenta.Eu am crezut ca Dumnezeu poate sa faca aceasta minune, si spune ca orice vom cere cu credinta, vom primi.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Daca cer cu credinta o halba de bere, dumnezeu mi-a va da?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Iti va da o cana de apa, ca sa nu mori de sete.Pe vremea lui Ceausescu nu se gasea cafea si mai ales Amigo, era preferata mea.Si m-am rugat, si Dumnezeu mi-a raspuns, am primit o cutie de Amigo.Alta data, vorbeam cu sotul meu si spuneam ca nu am mancat niciodata carne de caprioara.Ce crezi ca am primit in aceea zi?

| KodrutZ a răspuns (pentru SOLDIER):

Problema e ca NIMENI nu se naste cu o asemenea credinta. Multi dintre ei ajung sa "aiba" o asemenea credinta dupa ce au fost mutilati psihic/intelectual, de multe ori si fizic, de catre parintii lor, spre a ii "converti" in religia respectiva si a le da iluzia cum ca ceea ce ei le baga in cap e adevarul suprem.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''A fost o minune si pentru ei, mai ales ca cel caruia i-au dat mai multe sanse de viata, a murit.Credinta face diferenta.Eu am crezut ca Dumnezeu poate sa faca aceasta minune, si spune ca orice vom cere cu credinta, vom primi. ''
Minune... laughing Ti-am mai explicat cum sta treaba cu aceste lucruri.
Poti spune ca s-a infaptuit o minune, atunci cand:
Cineva avea nevoie de un transplant sau implant si peste noapte nu a mai avut nevoie de el.
Cineva se vindeca de cancer fara a urma vreun tratament.
Cineva este incompatibil cu viata (cazuri de coma) si isi revine fara a fi conectat la diverse aparate si fara a urma vreun tratament.
Cineva este strivit de o autoutilitara la locul de munca si scapa fara vreo zgarietura.
Dar cand treci prin mainile medicilor, cand urmezi un tratament de luni de zile pentru a te vindeca, aceste cazuri nu se pot numi minuni, pentru ca la doctor te duci ca sa te vindeci, anormal e sa te duci la doctor si sa mori, anormal este sa urmezi un tratament adecvat si sa nu te vindeci, tu cataloghezi toate banalitatile lumii moderne ca fiind minuni. Asta se numeste ignoranta.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Recunosti ca putea sa fie el cel care a murit? Avea mai multe sanse.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Nu este relevant. Ceea ce i s-a intamplat nu se poate numi o minune. Scopul cu care a ajuns la spital si cel pentru care a luat tratament a fost cel de a se vindeca. Nu s-a dus la spital sa moara si nu a murit. In caz ca evita sa faca o vizita la spital si se ducea la morga si isi revenea, puteam vorbi despre o minune, dar cand te duci la spital pentru tratament in scopul de a te vindeca, iar rezultatul a tratamentului pe care il urmezi la spital este vindecarea, un astfel de caz nu poate fi decat unul normal, cu un rezultat care se urmarea.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

A fost dus de altii pe o targa, pentru ca el nu se mai putea deplasa. Dumnezeu lucreaza prin mainile medicilor.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Nu conteaza modul in care a ajuns la spital, ci scopul, el era acelasi, vindecarea. Daca era lasat sa zaca unde a avut loc accidentul si se vindeca, puteam vorbi de o minune.

| Kentakeji a răspuns (pentru SOLDIER):

"Minciuni?
si Mos Craciun, Zana Maseluta, Iepurasu de Paste ce sunt?"
Tot minciuni, cum adica ce sunt. Dumnezeu si Mos Craciun au in comun lipsa de evidenta si rationalitate. De aceea fac aceasta comparatie.

Cam multe generalizari nu-i asa? Se pare ca tu esti profetul crestinilor si doar tu ai ultimul cuvant in ceea ce poate sa faca sau sa nu faca un crestin."

"un crestin adevarat citeste Biblia insa actioneaza si dupa propriile lui principii, pe cand un fanatic face ce se scrie in Biblie"
Tu iti dai seama ce porcarie ai scris aici?

Deci nici tu nu stii ce spui, el citeste biblia si face tot cum vrea el, nu cum scrie in biblie. Daca tot crezi ca biblia e cuvantul lui dumnezeu ar trebui sa o urmezi orbeste si sa nu ocolesti ce nu iti place, pentru ca sunt destule fragmente neplacute din biblie.

Si tot nu are sens ce ai scris, tu spui ca cel ce urmeaza biblia e fanatic, dar cel care nu o urmeaza e un crestin adevarat.

"un crestin adevarat nu se va lua de un ateu fiindca nu crede in Dumnezeu, pe cand un fanatic face acest lucru in fiecare zi"
Ce amuzant esti, tu stii ca dumnezeu este razbunator (citind din biblie) si uraste ateii nu? Tu stii cati crestini au ars filozofi acum multi ani pentru ca nu au fost de acord cu ei? Iti mai pot da exemple daca vrei, dar totusi se pare ca doar 2 sau 3 oameni sunt crestini adevarati si tu te aflii printre ei.

"aceste lucrari pun in lumina cateva elemente paremiologice care contribuiesc la ducerea unei vieti civilizate intr-o societate"

Hai lasa-ma, acum mai nou indoctrinarea, prostia si minciunile ajuta societatea.

Ti-as fi comentat toate propozitiile dar nu gandesti logic, nu cred ca ai mai mult de 12 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

A coborat God din cer si v-a dat o cutie cu Amigo si carne de caprioara? surprise
Apa nu imi place, eu beau bere, vin, tuica fiarta, vodka, whisky etc

| EmaS a răspuns:

Pentru ca am pus Cuvantul lui Dumnezeu la incercare.El nu este lipsit de putere. Dumnezeu l-a creat pe om cu capacitatea de a gandi, de a acumula cunostinte si de a discerne adevarul.De aceea Dumnezeu vrea sa ne folosim mintea noastra.Am avut experienta de a impartasi viata abundenta si captivanta care este accesibila tuturor celor care isi pun increderea in Isus Hristos.Pentru mine Cuvantul lui Dumnezeu este ghidul meu de viata.Este puterea de mantuire.

| Angel0 a răspuns:

Avem creier, intuiție si ar mai fi si al 6-lea simt pe care unii atei nu il au. Bunul simt.

| Rapplex a răspuns (pentru Angel0):

Aveti creier, dar e incapatanat si nu prea gandeste, in fine.

| Humerus a răspuns (pentru Angel0):

Stim ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu pentru ca este o scriere foarte veche care a fost transmisa pana in ziua de azi.A fost transmisa inca dupa vremea cand Iisus era pe pamant...scrisa pe tablite din piatra lemn sau papirus.

| chelstone a răspuns (pentru Humerus):

''Stim ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu pentru ca este o scriere foarte veche care a fost transmisa pana in ziua de azi.A fost transmisa inca dupa vremea cand Iisus era pe pamant...scrisa pe tablite din piatra lemn sau papirus. ''

Daca asta numesti argumentare, lasa-ma sa rad laughing laughing laughing
Auzi, si relicvele credintei vechilor egipteni au ramas pana astazi, si sunt mai vechi decat cele ale crestinilor, dar si coranul este o carte veche care a rezistat in timp, tu nu stii ce-s alea argumente.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Cum spunea si Einstein:"Universul si prostia sunt infinite", chiar daca de Univers nu era pe deplin sigur, prostia si-a dovedit infinitatea zi de zi.

| Kentakeji a răspuns:

In biblie scrie ca biblia este cuvantul lui dumnezeu.

Este un lucru pe care il tot repeti.

Ai auzit de religia servetelului?

---
Aceasta este religia servetelului, tot ce scrie pe acest servetel este ADEVARAT pentru ca asa scrie pe acest servetel
---

Asa este si biblia, singura "dovada" care cred crestinii ca o au este ca i-l SIMT pe dumnezeu. Ce amuzant, multi nu am auzit de efectul placebo.

Si mai cred ca daca intr-o carte scrie ca dumnezeu exista atunci ASA ESTE si nu trebuie sa pui asta la indoiala sau ajungi la omul rau cu furca!

Daca esti sclavul lui dumnezeu esti rasplatit cu bomboane in rai dupa ce mori.

Ce amuzant cand oamenii chiar cred prostiile scrise in biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Kentakeji a răspuns (pentru Mizantropul):

Cat de prost poti fii? Stiu ca erai sarcastic, Ii ironizai pe toti crestinii astia aurolaci. Dar nici macar nu ti-am raspuns tie, ti-am raspuns tie cumva si nu am stiut?

Pot sa trec peste insultele tale acum dar daca vrei sa nu pari imatur uita-te mai bine data viitoare la ce citesti.

Din moment ce ai ajuns la aceiasi concluzie ca mine, ca crestinii cred si nu pun la indoiala nimic:

"Am sublinat că nu contează. Dacă scria pe o bucată de hârtie igienică că ornitoringul poate zbura, credeau toţi fără să pună întrebări. "

Nu ai nici un motiv sa ma insulti, este aceiasi parere ca si a ta aici.
Sau poate ai raspuns persoanei gresite.

| Kentakeji a răspuns:

1. ce dovada ai ca eu nu am mai mult de 12 ani?
-Stii clar ce am vrut sa zic, ca gandesti prost ca un copil de 12 ani.
2. atunci de ce s-a inventat aceasta idee de Mos Craciun?
-Vai de capul tau, tu nu stii sa iti raspunzi singur la asta?
3. cine a zis ca eu sunt profet?
-Tu ai citit macar ce am scris eu? Tu te autointitulezi profet automat devreme ce tu ai ultimul cuvant in ce poate si nu poate sa faca un crestin.
4. Dumnezeu nu vrea ca sa fim ca niste roboti
tocmai asat defineste un om: capacitatea lui de a-si forma propriile principii
-Deci tu ai probleme mari cu logica, dumnezeu nu vrea sa fim roboti dar ne trimite in iad daca nu i-l ascultam. A scris cele 10 porunci si multe alte chestii in biblie asa de forma doar ca sa faci tu tot cum vrei pana la urma.
5. stiu ca in Biblie exista multe contradictii, de aceea spun acest lucru, insa trebuie sa privim si lucrurile bune din ea
-Ce amuzant, nici macar nu iti dai seama unde gresesti. Cum adica stii ca sunt multe contradictii si esti de acord cu asta, nu era cumva dumnezeul tau perfect? De ce face greseli atunci? Vai da cat de ignorant poti sa fii.
Si in plus lucrurile acelea bune nu le invatam din biblie, moralitatea nu provine dintr-o carte veche de 2000 ani.
Eu nu ajut un om pentru ca mi-e frica de dumnezeu, sau pentru ca ma rasplateste dumnezeu. Eu i-l ajut pentru ca stiu ca si eu as vrea sa fiu ajutat, asa cum nu ti-ar placea sa iti taie cineva capul nu i-l taie nici tu lui.
Noi oamenii trebuie sa supravietuim si sa devenim mai buni, mai pe scurt sa evoluam, asa ca mai lasa-ma cu povestile tale.
6. intr-adevar, Cruciadele si Inchizitie sunt o pata de rusine pentru Biserica, multi oameni de stiinta fiind ucisi, dar, de curiozitate, au auzit de catarii albigenzi?
-Da multi oameni de stiinta au fost ucisi, si tu crezi ca nu e nimic in neregula cu asta. Esti defect rau la cap. Si da am citit si despre catari.
7. am spus cateva: citeste cartea Proberbelor sau Cartea lui Ben Sirah
-Ai spus cateva ce? Si ce faci, imi dai cumva o carte de proverbe ca evidenta?

Copile esti dus cu pluta, nu am ce vorbi cu tine.

Răspuns utilizator avertizat