| Superior a întrebat:

De unde stim ca ortodocsii au drepate? Daca catolicii sunt aceia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-au dreptate nici catolicii nici ortodocșii.
Nu poți acorda credit unei religii apărute cu 2000 de ani în urmă și implementată prin milioane de crime.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stii cine are dreptate? Cel care traieste si implineste Sfanta Carte in fiecare zi din viata sa.

| doctorandus a răspuns:

Ortodoxia, catolicismul, protestantismul, islamul, budismul, hinduismul, taoismul, confucianismul, shintoismul, ateismul, agnosticismul, deismul, panteismul, etc. sunt toate credinte subiective. D-aia se numesc credinta si nu stiinta.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ateismul nu-i credinta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ateismul este adesea definit ca lipsa credintei in Dumnezeu. Alegerea de a nu crede este subiectiva, din moment ce nu este cunoastere obiectiva ca Dumnezeu nu exista.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Tu ai spus despre ateism ca e o credinta subiectiva, ce anume e credinta in ateism? sunt curios sa aflu si eu find ateu ce credinte am

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Alegerea de a nu crede nu este credinta, crestini nu cred in 6500 de zeii asta nu inseamna ca au credinta pentru ei

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

"Este improbabil sa existe Dumnezeu" -- si asta e o credinta.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci toti crestini au credinta pentru mii de zeii, ateismul nu spune ca e improbabil sa existe dumnezeu, ateismul este lipsa credintei in zeii atat

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Credinta in sens epistemic e diferita de credinta in sens religios. De ex. "cred ca maine o sa ploua" este o credinta in sens epistemic, nu in sens religios. "Cred ca ortodoxia este adevarata" este o credinta in sens epistemic. Cand spunem "credinte subiective" ne referim la credinte in sens epistemic.

Cand cineva se roaga la un zeu e vorba de credinta in sens religios.

"Cred ca ateismul este adevarat" este o credinta in sens epistemic.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ateismul nu inseamna a crede ca nu exista dumnezeu,ateismul este lipsa unei credinte pro sau contra,asa poti spune ca cu toti avem full de credinta pentru zombi,varcolaci, fantome, spiridusi, ca crezi c maine ploua e o afirmatie care are la baza da o credinta bazata pe nimic exact ca si religia, ca spui nu stiu daca maine ploua nu are la baza o speranta sau credinta nici ca spui nu cred ca ploua maine, ateismul nu poate fi ceva, un om chlel are credinta ca nu are par nu?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ca sa raspund iarasi la deruta ta: ateii nu au credinta religioasa, dar au o credinta epistemica, si anume ca ateismul este adevarat.

| RAY a răspuns:

Natura dovedeste mereu ca nu are nevoie de spiridusi

| T0T a răspuns:

Eu cred că dreptatea e prea subiectivă dacă habar nu ai.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca nimeni nu are dreptate? Asta de unde o stim? Exact, nu o stim.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Si nici macar stiinta nu poate explica nimic, doar daca incep ei cu subiectivismele lor. Atat Universul si viata umana sunt paradoxuri pe care noi nu le putem intelege, mai bine ne preocupam de propria existenta si sa lasam lucrurile astea sa fie de la sine,, e prea complicat pentru mintea umana sa perceapa.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De ce minti? stiinta explica multe pentru cei cu mintea deschisa

| AC4S4 a răspuns:

Nu poti spune ca ei au dreptate. Biblia are dreptate, nu o religie sau un cult.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Catolicii nu cred in Duhul Sfant, deci ei nu se pot mantui.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Ionut1492):

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm
Nu stiam sigur. Catolicii cred in Duhul Sfant, dar nu cred ca isi are originea numai in Tatal, ci si in Fiul.
http://www.nistea.com/07-vist.html

| dolceromania a răspuns:

De asta scrie in Apocalipsa ca on ultimile clipe ale finalului va zpura prin vazduh cred caun inger sau doi..care vor avea un singur mesaj:inchinativa Dumnezeului care a facut pamantul si soarele.

| muntelezion a răspuns:

Cei care chiar sunt crestini, aia au dreptate.

| BulibasaRoxana a răspuns:

Noi putem afla daca ortodoxii sau catolicii au dreptate uitandu-ne in Biblie. Cum? Vedem daca respecta ceea ce spune Biblia. Nici ortodoxii nici catolicii nu respecta regulile Bibliei si nu fac dupa cum spune Biblia. Porunca a 3-a spune: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai jos decat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pana la al miilea neam celor ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele."(Exodul 20:4-6) si ortodoxii si catolicii nu respecta aceasta porunca. Ei se inchina la chip cioplit(icoane), la infatisari ale lucrurilor care sunt sus in ceruri(fecioara Maria, Sf. Petru, Sf. Ioan Botezatorul etc.). Deasemenea, si ortodoxii si catolicii se duc la spovedanie si sustin ca prin preoti le iarta Dumnezeu pacatele, dar Biblia spune: "Astfel dar, fratilor, fiindca prin sangele lui Isus avem o intrare sloboda in locul prea sfant"(Evrei 10:19). Deci nu prin preoti, ci prin sangele lui Isus. Biblia spune in Levetic 11:1-47 sa nu mananci fructe de mare, pesti fara solzi, coada, si aripioare(inotatoare), carne de porc, de iepure, de cal etc. Mai sunt multe alte chestii de genul, dar nu voi sta sa le enumar. Concluzia este ca nici una din aceste doua religii nu au dreptate. Nici o religie nu are in totalitate dreptate. Trebuie sa fii doar crestin care nu se ia dupa oameni, ci dupa Biblie si nu se ia dupa traditii.

| RAY a răspuns (pentru BulibasaRoxana):

Iisus nu era crestin nici apostoli lui, iisus nu a facut religii