| Octavian199 a întrebat:

De unde stiti ca Dumninica s-a odihnit zeul evreu? Zilele au fost inventate dupa zei si sateliti

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu scrie NICAIERI in Biblie ca Dumnezeu s-a odihnit duminica ci in SABAT (sambata). NU evreii au dat nume la zilele saptamanii.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si de unde stiti ca in biblie adevarul? Ca s-a odihnit sambata? Stiind ca in 365-366 de zile pamantul face ocolul soarelui.Adica, pe asta se bazeaza zilele., si pe rotatia pamantului in jurul axei sale. Pana sa apara soarele nu era asemenea masura.De unde stiti ca s-a odihnit in a 7 a zi, ca sa va iau pe alta parte.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu sti sa citesti? Cartile lui Moise (primele 5 din V.T.) au cca 1500 de ani, nu iti ajunge.
Si inca ceva TOTUL a fost facut de Dumnezeu, TOT UNIVERSUL, oare se impiedica de o biata planeta si un biet soare?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Eu ma refer la zile.De unde stie omul la ce se refera prin 'zile'? Ca doar in 'ziua' a 4 a facut 'luminatorul mare', desi soarele nostru e doar o stea medie. Ultima data se transforma intr-o pitica alba sau neutronica si devine de milioane de ori mai grea/greu.

| Octavian199 explică (pentru danut):

In cat timp a facut zeul evreu toate astea? Lasand zilele biblice la o parte

| Octavian199 explică (pentru danut):

Soarele luminatorul mare, celelalte stele palesc pe langa el rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

O rotatie injurul axei (a pamantului).

| danut a răspuns:

Sapte (7) zile LITERARE.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Acum cati ani a facut zeul evreu pamantul?

| danut a răspuns:

Eu nu am auzit de nici un zeu, eu stiu de Dumnezeu. Ori Ii respecti numele ori vezi-ti de ale tale.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Doa e inventat de evrei

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pai tu esti un evreu autentic, chiar nu sti nimic despre neamul tau? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Eu nu sunt in nici un fel.Eu fac parte din neamul romanesc.

| danut a răspuns:

Nu te cred, ne poti prezenta o dovada in acest sens? Noi credem ca esti evreu. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

E si greu. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu, dar seamana a masochism tot ce faci (spui) tu.

| Panamax a răspuns:

Pai musulmanii tin zi de odihna vinerea, evreii sambata iar crestinii duminica.
Exact ca la nebuni.