| OctavianDanielMaria a întrebat:

De unde stiti ca Jesus era Dumnezeu sau fiul lui? Cu vorbe nu poti convinge lumea sa te creada.

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca e sa te iei strict dupa ce a zis El despre Sine, ai trei posibilitati, ori a spus adevarul, ori a mintit, ori a fost nebun. Un mincinos nu ca muri pentru ceea ce crede, El a facut-o. Prin ce a facut in lumea asta, nu a dat impresia ca e nebun. Oricum, in ambele variante, nu reusea sa faca mulțimile sa il urmeze, si nici nu putea instaura o nouă religie.
Dar, dincolo de vorbe, rămîne ce a facut. Si ce inca face. Citeste Evangheliile. Vei vedea ce a facut, si de aceea e crestinismul atit de c răspîndit azi. Mai ales pentru ca El inca face. Si asta demonstreaza ca este Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

Scrie in cartile cu povesti religioase happy si e suficient pentru cine e credul si naiv. Credinciosul nu are nevoie de adevar. Vrea doar sa i se spuna ceea ce el doreste sa auda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Deci creștinii sunt prosti? De ce sunt atatia oameni inteligenți, oamenii de știință care sunt creștini adevărați. Spune-mi cei mai celebri atei, nici Einstein nu era ateu

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fi credincios nu inseamna sa fii prost. Inseamna bunatate dusa la extrem, incredere in om. Credinciosul crede usor ce i se spune chiar fara sa verifice si ajunge sa fie inselat.

Un om mai putin credul verifica tot, pentru ca daca primeste o informatie de la altcineva chiar de incredere si acel cineva a fost la randul lui gresit informat ajunge sa fie inselat cu povesti false.

Te poti gandi la o poveste ca la un virus de calculator sau la un soft primitiv, slab. Poti avea un calculator de 100 milioane lei/bucata, deci nu e prost deloc, e chiar performant si daca intra in el un virus poate sa functioneze mai prost decat un calculator vechi de cateva milioane.

Se zice ca Dumnezeu e adevar. Poti spune despre teorema lui Pitagora ca nu e adevar? Nu. Ce caracteristica are? In orice colt al lumii e la fel. In cazul lui Dumnezeu e adevarat lucrul asta? Nu. Avem peste 4000 de religii. Ce se deduce de aici? Ca ceva nu e in regula.
Uite si ce zice omul asta care citeste biblia, nu vorbeste ca mine fara sa aiba textul in fata fara sa fie interesat de religie in mod deosebit.

http://youtu.be/_36zc5ndmjE?

A intrebat oamenii care se ocupa cu religia, ce siguranta avem in legatura cu existenta lui Dumnezeu?
Rabinul a raspuns: Nu exista dovezi, existenta lui e o axioma.
Protestantul a spus: Nu pot demonstra sursa existentei lui Dumnezeu si luam luam ca adevarate textele religioase.
Catolicul spune ca fundamentalistii care idolatrizeaza scrierile religioase idolatrizeaza carnea.
Ortodoxul a spus ca nu stie nimic despre Dumnezeu ca nu l-a vazut. Si continua sa analizeze biblia si constata ca Biblia nu vorbeste despre Dumnezeu, iar teologia nu ne spune ce stie despre Dumnezeu ci doar ce crede despre Dumnezeusi ne invata despre Dumnezeu ca totul e contrariul a tot. Teologul spune sa ne luam gandul de la siguranta ca daca am avea siguranta existentei lui Dumnezeu, Dumnezeu nu ar exista.

Clipul e lung, dar urmarit cu atentie vedem ca religia se bazeaza pe interpretari, pe traduceri gresite, cum ar fi problema virgitatii sfintei fecioare si asa mai departe. Astea nu sunt lucruri noi. Sunt cunoscute de cei interesati.

In concluzie, un credincios adevarat e cel care nu e bine informat. Cu cat esti mai informat ajungi la concluzia ca nu e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa e. Cine are memoria scurta laughing crede ca totul e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, pentru toate profețiile despre El care s-a împlinit până în cel mai mic detaliu.
Și, mai mult decât atât, și pentru faptul că învia morții, vindeca orice boală (să dai vedere unui orb e ceva), controla natura (să mustri furtuna și ea să se oprească iară e ceva)...și să nu mai vorbim de înțelepciunea supraomenească prin care învăța mulțimile, pe care pe mine mă lasă cu gura căscată. happy El a făcut REVOLUȚIE în adevăratul sens.

Am amintit că a învins moartea, după 3 zile de zăcut? Pe lângă faptul că a ieșit dintr-un mormânt cu piatra pecetluită și păzit de niște bărbați romani.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În toată lumea se vorbea despre Isus Hristos, de înțelepciunea nemaipomenita și de minunile pe care le făcea (și în prezent face minuni dar le vad doar cei care Îl cunosc). Avem dovezi istorice, scrieri despre El. Adică este confirmat că a existat pe pământ

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista nicio profetie care se refera la Iisus in Vechiul Testament.
Cele pe care anumiti teologi crestini le-au asociat cu Iisus s-au referit la alte persoane.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Face foarte multe minuni și în ziua de azi, dar doar oamenii care le primesc le pot vedea.Cum îți explici că oamenii care erau foarte bolnavi s-au făcut bine de odată, doctorii neputând să explice.Isus nu schimba viețile oamenilor doar pentru că a plătit pentru păcatele noastre ci și pentru că ne ajuta sa rupem legătură cu păcatul [sunt oamenii care erau dependenți de droguri,(mi-am adus aminte de o femeie care era o vedeta de filme pentru adulți care se droga, era în depresie dar a întâlnit un bărbat credincios s-au căsătorit și ea s-a schimbat) alcool, jocuri de noroc, criminali și s-au schimbat ] Și sunt multe alte lucruri... Uite o dovadă că viața după moarte exista: https://youtu.be/YqPkTTNtMnQ (nu ai cum sa zici că nu e adevărat)

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta cartea "Crucea si pumnalul" Este istoria începutului unei lucrari a lui Isus cu cei drogați, despre eliberarea totala a lor. Hai, știi si tu ca odata prins de drog, nu mai scapi. Mai mult, fratele celui care a inceput lucrarea a scris peste vreo 15 ani o alta carte, "Crucea inca este mai tare decat pumnalul". Cartea nu e altceva decat o statistica a acelor sute de oameni ce au fost eliberați de droguri de Isus. Ce e interesant e ca poti verifica, exista adrese ale centrelor care s-au ocupat de drogați, si ele au numele si probabil si adresele celor ce au fost eliberați, deci poti cauta persoane, ca sa vezi ca e adevarat ca au avut probleme cu drogurile (unii au fost internați pentru asta, deci poti verifica si faptul ca nu sunt doar povesti) si ca au scapat cu totul.
Si e doar unul din frumoasele lucruri pe care le (mai) face Isus.

Răspuns utilizator avertizat