| Meme10Meme a întrebat:

De unde vine prostia asta ca iubirea vine din inima? Ca inima n-are legatura. Iubirea vine din creier in ***

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

De la egiptenii antici, care credeau că inima e centrul gândirii iar creierul e un organ inutil. Grecii au auzit chestia asta și au zis că da, sigur e adevărat. Când s-a descoperit că gândul și sentimentele vin de la creier, sentimentul de dragoste a rămas asociat totuși cu inima.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Stiu ca exista un fel de samanta care avea forma de inima [gen de aia de la Sf Valentin ca nici inima nu stiu cum arata acesti oameni] si din ea faceau romanii un fel de prezervativ rolling on the floor Dar e penibil ca 60% inca cred asta... Vezi doamne, ca bate inima cand ai sentimente. Pretine, inima bate si cand alergi si cand iti e frica...

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

De acolo vine simbolul inimii, dar semnificația din Egipt vine.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nici simbolul nu l-au facut bine caci nu asa arata inima. Dar recunosc ca n-ar mai fi putut face aia bani daca inima arata cum trebuia sa arate.

12 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Din hinduism, budism, taoism.
De rugaciunea inimii ai auzit? Asta este din crestinism.
Secta voastra a aparut mai de curand, probabil de aceea nu stiti.

| Meme10Meme explică (pentru Panamax):

Ce legatura are religia cu intrebarea mea? Da, la cateogria religie dar era in scop spiritual si sentimental.

| Panamax a răspuns (pentru Meme10Meme):

Reciteste-ti intrebarea, apoi raspunsul meu si daca tot nu te prinzi inseamna ca iti lipsesc cunostinte elementare de cultura generala despre spiritualitate si istoria religiilor.
Nu era o noutate, dar chiar sa fii atat de ignorant nu ma asteptam.

| Meme10Meme explică (pentru Panamax):

Eu nu vad cuvantul religie in intrebarea mea rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avea profa de bio o vorbă: Te iubesc din tot hipotalamusul meu! laughing

| rapandula a răspuns:

Da-i funda lui @brasovforromania.
Nu o putea spune cineva mai bine.

| serenityxx a răspuns:

Iubirea vine din suflet