| Theo94 a întrebat:

De ce aspectul ingerilor din biblie este foarte bizar comparativ cu ce isi imagineaza lumea azi, niste umanoizi inaripati cu aspect placut?

https://www.youtube.com/watch?v=40KcrrfbJ6o&ab_channel=h ochelaga

https://www.youtube.com/watch?v=WwSKY4P6AJk&ab_channel=M emeAnalysis

https://www.reddit.com/......according/

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă se schimbă fantezia noastră.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar fi plictisitor sa nu fie bizar, nu?

| Celcestietot a răspuns:

Poate sa fie ceva simbolic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca ai pus întrebarea un pic invers. De ce astazi stereotipul ingerilor sunt niste bebelusi cu aripi. Pai raspunsul este simplu. Catolicismul si mai specific artistii catolici renascentisti care au imprumutat din arta pagana.

| StrongHeart a răspuns:

Ca sa vezi ingeri, trebuie sa consumi niste substante interzise.
Imaginea depictata de biserici este o interpretare omeneasca a textelor biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ca noi dar mai frumoși... și cu aripihee hee
Amintește-ți că după ce s-au încarnat au putut face cu oamenii copii ce s-au putut reproduce mai departe(Gen. 6 - end), deci nu numai că arată ca noi, dar sunt și din același gen.
Totuși, Dumnezeu respinge ideea de încrucișare între specii(doar uitându-te la drăgălașii de câini îți dai seama cât de mult a păcătuit cel ce este stăpân peste ei, omul).

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Ezekiel a vazut altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theo94):

Nu, n-a văzut. Nici "Ezekiel" nici Ioan.
Dacă nu știți o iotă de cultură ebraică nu mai împărtășiți idei bolnave și altora...

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Aici scrie ca Ezeckiel a vazut, o fi vazut si altii, Bine "Ioane" bidoane ca stii tu multe.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ezekiel

"Ezekiel describes his calling to be a prophet by going into great detail about HIS encounter with God and four "living creatures" with four WHEELS that stayed beside the creatures"

https://en.wikipedia.org/wiki/Ophanim

"The ophanim or ofanim (Heb. "wheels" אוֹפַנִּים ’ōphannīm; singular: אוֹפָן ’ōphān, ofan), also called galgalim (galgallim, גַּלְגַּלִּים - "spheres", "wheels", "whirlwinds"; singular: galgal, גַּלְגַּל), refer to the wheels seen in Ezekiel's vision of the chariot (Hebrew merkabah) in Ezekiel 1:15–21."

"These wheel angels, which are described as "a wheel inside of a wheel", are called "ophanim" אופנים (lit. wheels, cycles or ways). "

https://en.wikipedia.org/wiki/Merkabah_mysticism
VECHIUL TESTAMENT
"10 După înfăţişare, toate cele patru roţi aveau acelaş chip; fiecare roată părea că este în mijlocul altei roţi."
"12 Tot trupul heruvimilor, spatele lor, mînile lor şi aripile lor, erau pline de ochi, ca şi cele patru roţi dimprejur."
"14 Fiecare avea patru feţe; faţa celui dintîi era o faţă de heruvim, faţa celui de al doilea o faţă de om, a celui de al treilea o faţă de leu, şi a celui de al patrulea o faţă de vultur."

https://www.wordproject.org/bibles/ro/26/10.htm

" În a cincea zi a lunii – era al cincilea an de exil al regelui Iehoiachin – 3 Cuvântul Domnului a venit la Ezechiel, fiul preotului Buzi,[c] în ţara caldeenilor[d], la râul Chebar, şi mâna Domnului a fost peste el acolo."

"În timp ce mă uitam la acele fiinţe, am observat că pe pământ, în apropierea fiecărei fiinţe, se afla câte o roată, în total patru, câte una pentru fiecare faţă. 16 Înfăţişarea roţilor şi lucrătura lor era ca strălucirea crisolitului; toate cele patru roţi aveau aceeaşi înfăţişare; aspectul şi lucrătura lor se asemăna cu o roată în mijlocul altei roţi."

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Ezechiel+1&version=NTLR

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theo94):

Tu chiar ți-ai luat timp să postezi prostia asta?laughing
Incredibil...

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

De ce prostie?

| leo59 a răspuns:

Aspectul îngerilor nu este bizar. Apostolii Ioan și Petru declară că au văzut în mormântul Domnului, doi tineri (ingeri) îmbrăcați în veșminte strălucitoare. Ceea ce se vede în video- urile respective este imaginația sau ceea ce găsesc la îndemână toți făcătorii de filme pentru. interesul lor. S-auzim de bine.

| Theo94 explică (pentru leo59):

Asa ar fi aspectul lor in biblie cel putin in vechiul estament.