| rroobbeerrtt a întrebat:

Dece mancam porc daca in biblie scrie clar ca porcul este necurat? Nu credeti k este un pacat?

23 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Legea mozaica nu permitea prepararea sau mancarea carnii de porc, dar Domnul Isus a desfiintat legea. Inca o dovada cum ca nu este un pacat sa consumi carne de porc se regaseste in vedenia lui Petru, atunci cand i s-a spus sa manance si sa nu numeasca,, necurat,, ceea ce Dumnezeu a curatit. Deci, nu cred ca este un pacat, cred doar ca este purtatoare de ceva colesterol, dar cam atat!

| Mădă0611 a răspuns:

Il speli si e curat, mare branza. laughing

| milan9 a răspuns:

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
Hristos este – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);
Evrei 8, 6,, Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 9. Nu ca testamentul pe care l-am făcut cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână ca să-i scot din pământul Egiptului; căci ei n-au rămas în testamentul Meu, de aceea şi Eu i-am părăsit - zice Domnul.
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." Amin!

| ErrorFound a răspuns:

Taiatul porcului de Craciun este o traditie populara la fel ca Mos Craciun, numai ca romaneasca, deci nu are nicio treaba cu Biblia. Cred ca la asta te referi. Si oricum nu poti sa-ti distrugi obiceiurile populare din cauza religiei. Cele nationale mi se par mult, mult mai importante.In primul rand esti roman si apoi crestin.

| sitărescu a răspuns (pentru ErrorFound):

Deși carnea de porc nu e interzisă, aș vrea totuși să fac niște mențiuni :

Moș Crăciun e preluat de la americanii de la Coca Cola, nu e inventat de români.

"Si oricum nu poti sa-ti distrugi obiceiurile populare din cauza religiei."

Nu trebuie să le distrugi, ele fac parte din bogăția culturală, a fiecărui popor.

Ele trebuiesc SEPARATE și NECONFUNDATE, unele cu altele, adică obiceiul cu capra deși e pitoresc, nu are fundament în Scriptură sau Sfânta Tradiție.

El poate fi observat și înțeles ca un fenomen lumesc fără a-i da o importanță sacră.

"Cele nationale mi se par mult, mult mai importante."

Așa ziceau și evreii prozelți și filosofii greci păgâni, dacă am fi gândit așa, nu mai aveam creștinism acum.

"In primul rand esti roman si apoi crestin. "

Aș zice că e invers, în primul rând ești creștin, ortodoxia nu are doar caracter național ci, depășește granițele; există și ortodoxie greacă, slavonă, arabă, armeană, există americani, veniți din USA și convertiți la ortodoxie, care, slujesc în unele mănăstiri din țară.

Caracterul național nu contrazice caracterul creștin ci, îl completează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Deci daca ar fi o traditie ca la 21 de ani fiecare roman sa se spanzure si tu te-ai spanzura ca esti roman? Stiu suna absurd dar o luam teoretic.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar am luat-o teoretic.winking

| ErrorFound a răspuns (pentru sitărescu):

Am vazut si eu ca suna cam ciudat ce am scris, dar am sperat ca se intelege:
taiatul porcului este romanesc si Mos Craciun de unde o fi...parca nu de la americani.
Si inca ceva: Mos Craciun cu costumul rosu a fost inventat de Coca-Cola dar el exista de mult timp(nu a fost inventat de americani si nu se stie sigur de unde a aparut mitul). Inainte sa-l faca Coca Cola asa, el avea costumul verde...

| sitărescu a răspuns (pentru ErrorFound):

"taiatul porcului este romanesc"

Și ungurii din mediile rurale din Ungaria taie porcul, probabil și sârbii, rușii etc.

Da știu ce zici e un obicei și cam atât, nu contest carnea de porc.

Asta cu Ignatul e ori o ignoranță, ori o bătaie de joc, Ignatie Teoforul a murit sfâșiat de lei în arenele romane, iar alții fac "pomana porcului" în (ne)cinstirea lui.

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/decembrie/decembrie20.htm

Nu e un obicei al ortodoxiei din Sfânta Tradiție ci, e o invenție a superstiției omenești.

Românu' de la sat, ca să aibă pretextul să bea fără să fie certat de muiere, folosește orice prilej sărbătoare, onomastică, măritiș, botez etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Adica prima data esti crestin, apoi roman. Eh plus ca Biblia in Fapte spune clar ca: Cea curatit Dumnezeu, omul sa nu numeasca necurat.

| Voidwithin a răspuns (pentru ErrorFound):

Stiai ca, craciunul e considerat sarbatoare satanista?(pagana mai degraba)
Fiecare isi pune mandria de a fi roman sau cea de a fi crestin in felul lui.

| ErrorFound a răspuns (pentru Voidwithin):

Nu stiam. Multumesc. Si asta asa e imi pare rau ca am folosit parera personala.

| HueyFreeman a răspuns:

Daca 'nezo nu a vrut sa mancam animale, atunci de ce le-a facut din carne?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Această interdicţie făcea parte din cele peste 600 de legi ceremoniale primite de israieliţi când Dumnezeu a încheiat un legământ cu ei ca să-i devină popor al Său.
Dar, odată cu respingerea israieliţilor ca naţiune a sa şi întemeierea creştinismului, aceste legi cerimoniale nu mai trebuiau respectate. Dovadă acestui lucru stă cuvintele lui Isus (Matei 15:Nu ceea ce intră în gură îl întinează pe om, ci ceea ce iese din gură îl întinează pe om") şi ala apostolului Pavel (Romani 14:2-4 - Unul crede că poate să mănânce orice, dar cel slab în credinţă mănâncă verdeţuri. Cel ce mănâncă să nu-l dispreţuiască pe cel ce nu mănâncă, iar cel ce nu mănâncă să nu-l judece pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit cu căldură. Cine eşti tu să-l judeci pe servitorul altuia? Pentru stăpânul său stă el în picioare sau cade. Dar va sta în picioare, fiindcă Iehova îl poate face să stea în picioare.)

| Xenya a răspuns:

De cand este pacat sa mananci? Ce conteaza ca este porc sau pasare...tot carne se cheama.

| sitărescu a răspuns:

Carnea de porc nu este interzisă în Noul Testament.

A se cerceta cap. 10 din Faptele Apostolilor începând cu versetul 9, visul lui Petru :

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=10

Dacă e s-o luăm argumentul habotnic al unor secte, acela că "Hristos a trimis demonii în porci", acei porci au ajuns în mare după care au ajuns hrană de pești.

Ar trebui să nu mâncăm nici carne de pește?

Noi ținem Noul Testament în primul rând.

| sitărescu a răspuns:

Singura carne interzisă pentru creștini, este cea folosită de păgâni în jertfele idolatre.

Din acest motiv creștinii au mâncat grâu fiert cu miere pentru a evita să se spurce de carnea idolatră.

"Pe vremea lui
Iulian Apostatul (361-363), cand acesta dorind sa-i batjocoreasca pe crestini, a dat ordin guvernatorului orasului Constantinopol sa stropeasca toate proviziile din pietele de alimente cu sangele jertfit idolilor, in prima saptamana a Postului Mare.

Sfantul Teodor Tiron, aparandu-i in vis Arhiepiscopului Eudoxie, i-a poruncit acestuia sa-i anunte pe crestini sa nu cumpere nimeni nimic din piata, ci sa manance grau fiert cu miere (coliva)."

sursa :
http://candela-aprinsa.blogspot.ro/......antul.html

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Ca suntem pagani, altv nu si nu ascultam ce ne spune Dumnezeu, dar ascultam de oameni k sunt "mai importanti" in primul rand trebuie sa fi credincios si dupa roman k fara Dumnezeu esti un mort care umbla... esti gol

| dragos9234 a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Bă, ești nebun?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Ma, nu stiu ce sa zic, nu sunt gol, am haine pe mine! Si despre mort, te rog frumos, voi aveti in biblie un zombalau evreu, nu ma lua cu vrajeli de astea!

Si ca sa raspund la intrebare, nu se respecta asta deoarece lumea-i ori hapsana, ori au evreii copyright si pe asta!

| nesuferit a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Eu nu ascult de dumnezeu, nu sunt crestin, si totusi nu sunt gol deloc.

| rroobbeerrtt explică:

Poi respectam doar noul testament puruncile de ce le respectam (uni) k tot pentru evrei eu fost spuse

| sitărescu a răspuns (pentru rroobbeerrtt):

"Poruncile de ce le respectam, (unii) k tot pentru evrei eu fost spuse?"

Matei 22-cap 36-40
"36. Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii."

Mai sus ai ESENȚA poruncilor, ce trebuie respectată, dacă citești Faptele Sfinților Apostoli, ai să vezi că multe prescripții iudaice, nu mai sunt obligatorii.