| RAY a întrebat:

Deci acest creator a creat omul, i-a dat liberul arbitru apoi il testeaza sa vada cum se comporta, dupa asta hotareste el unde sa intre in rai sau un iad, pratic suntem un experiment iar Dumnezeu un observator? Nimeni nu il poate contrazice desi poate face ce vrea el?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai in mintea multor oameni ingusti la mine, poate face ce vrea el, am mai zis, ai mai pus subiect asemanator, creatorul o fi creat fara liberul arbitru. Nu prea avem liberul arbitru.
Hai sa dau exemple verificabile in realitate oricand:

1 - Nu alegi tu ce-ti place sa mananci, simti ce-ti place, alegi in functie de asta, deci esti constrans.
2 - Nu alegi de cine sa-ti placa ca partener, iti place sau nu, alegi tot in functie de asta.
3 - Nu-ti alegi cariera, din scoala simti la ce materii esti bun, ce te atrage, ce meserie vrei sa faci, simti care ti-e drumul, o vei lua pe acel drum in mod clar, daca alegi altceva, nu vei fi implinit, multumit.
4 - Nu alegi daca sa te enervezi sau nu la un anume factor, simti in tine ca o flacara de nervi fara sa vrei, sau nu simti si simti ca nu te afecteaza asa tare si iti permiti sa zici "aa si daca ma enervez ce rezolv", dar real ala nu simte asta, altfel n-ar alege sa nu se enerveze, ca si daca vrea, nu se poate enerva de fapt.
5 - Intr-o relatie toxica nu alegi daca ramai sau nu, alegi in functie de mecanismul psihic care te lasa sau nu, daca nu te lasa si simti ca iti e mai nasol emotional daca pleci, nu vei pleca chiar daca constient zici "stiu ca e asa, dar nu pot".
6 - Nu alegi tu cat de inteligent sa fi, ti s-a dat inteligenta aia sau nu ti s-a dat, o vei exploata pe aia care o ai doar.
7- Nu poti fi lenes daca vrei, daca esti un om care de la sine nu e lenes, nici sa vrei nu poti, ca nu te vei simti bine, simti automat ca vrei sa faci, sa realizezi, sa dregi, ca si invers, nu poti sa fi ok daca din interior nu vine sa vrei, sa ai ambitie, sa ai motivatie, energie.
Dorinta sa inveti, sa muncesti, sa faci, sa fi activ, sa realizezi, vine sau nu vine din interior.
8- Nu poti sa aleg ce sex sa iti placa, te atrage sexul opus si atat desi de multe ori asta nu este okey pentru unii, fericiti cei liberi care au de ales adica cei bi, au scapat softarii, si le merge mult mai bine de multe ori.

La unele din astea se poate rezolva la psiholog, si odata blocajele interioare rezolvate, vor simti de la sine sa fie cum ar trebui, dar si atunci, nu aleg ei, asa vor simti din ei.

Deci cine zice ca avem liberul arbitru, eu zic sa mai analizeze realitatea.

Deci dumnezeu daca ne-ar fi facut, ne-a facut niste calculatoare biologice sa facem ce a vrut el sa facem, deci suntem niste slugi ce executam ce trebuie sa executam.

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cam asa ceva.

| Donsavas a răspuns:

Fiecare intelege ce vrea prin cuvântul "Dumnezeu" si crede ce a fost invatat sa creada ca inseamna viata.

| Meme10Memu a răspuns:

De fapt liberul arbitru sau libertatea de alegere nu exista. Orice alegem e constrans din noi si din exterior.

In biblie cica putem alege intre bine si rau adica ar exista libertate de alegere.

De fapt nici dz nu e liber. El zice ca e drept si nu poate sa minta.

Libertatea de alegere e o iluzie. Daca omul nu vrea sa fie robot dupa voia lui dz e respins de dz. Dar si vointa sau preferinta omului e dictata de gene.
Omul nu poate alege ce sa-i placa. Cica s-ar putea prin educarea inimii de catre minte adica educarea zonei din creier numita "inima" de catre zona numita "minte". Adica omul ar putea sa schimbe ce ii place prin apel la portiunile din adn-ul sau nealterate de pacatul mostenit. Adica daca nu-mi place la inceput de o fata cu timpul imi va placea. Asadar omul lui dz nu ramane fara femeie oricare ar fi aia mai urata sau mai frumoasa. Multi raman necasatoriti pentru ca ei cauta femeia imaginar perfecta din mintea lor desi lumea e plina de femei. Niste mofturosi prosti care ar muri de foame daca nu ar gasi mancarea gustoasa preferata sau femeia preferata.

Cica cui ii place de dz, ca concept macar, nu are chemare. Dar si ca ii place depinde de gene. In pilda lui isus solul rau sau omul rau nu se poate schimba prin vointa libera care nu exista. Deci chiar din pilda semanatorului putem deduce ca nu exista libertate de alegere.

"Alegeti binele sau raul" e un fapt si nu o alegere.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Mossoti tia explicat foarte bine observ, ma bucur ca ai inteles

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Datorita lui Mosoti si intrebarea mea cu a b c.

| Algo098 a răspuns:

Corect, asta rezulta din poveste.

| RAY explică (pentru Algo098):

Experiment universal,cool, faza e ca el facd regilile nu noi, asa ca el face ce vrea, nu avem voie sa il judecam, adica avem dar te baga in iad, asta in nt ca in vt avram s-a luat de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare alegere are propriile sale repercusiuni. Totul depinde de ce isi doreste omul, pana la urma. Cred ca nimeni nu a ajuns pana in punctul in care sa fie fortat sa il urmeze pe Dumnezeu.
Si cum ar mai putea un om sa creasca, sa se dezvolte tot mai mult, daca el ar fi privat de anumite lucrurii, necesare acestui proces?
Despre viata fara Dumnezeu se mai poate spune si ca este o pierdere proprie de sine. Avand ca rezultat doar o trecere a timpului, de pe urma caruia omul nu se alege, cu adevarat, cu ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti liber sa crezi in ce doresti sau sa nu crezi, dupa caz. La fel cum oricine este. Le impiedici intrarea in rai prin faptele tale... laughing Pai asta este ca in viata de zi cu zi. In general, fiecare isi are partea lui de vina intr-o problema. Un om poate influenta intr-o oarecare masura pe cineva, dar ramane la alegerea celuilalat ce va face mai departe. Si nu e ca si cum ateii nu pot face fapte bune.
De ce frica se crede? Adica, ce frica ii face pe oamenii sa creada in Dumnezeu?