| Anonima15273895 a întrebat:

Deci..am in casa icoane la parter și la etaj. Inainte de culcare ma duceam pe la aproximativ fiecare icoana și puneam mâna pe ea și ma rugam. Trebuie sa continui sa fac asta? Sau efecitv e ok sa îmi fac cruce și sa ma duc la etaj pentru ca ‘ ce zic cam la fiecare icoana e la fel și zic și când ma rog înainte de culcare?

9 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

D-zeu nu are nici o problema, nici daca te inchini la icoane, idoli, nici daca nu le bagi in seama. D-zeu este cu totul altceva, decat ceea ce isi imagineaza omul.

| ania a răspuns:

Vine ceasul si acum a și venit când închinătorii adevărați se vor închina Tatălui în Duh și adevăr, fiindcă astfel de închinători iubește Tatăl. Dumnezeu este Duh și cine se închină Tatălui trebuie să se închine în Duh și adevăr.( Ioan 4/23=23) Așa spune Mântuitorul Hristos.
Ai citit Jurnalul Fericirii al lui Nicolae Steinhardt sau Cu Dumnezeu în sbbterană de Wurbrand? Creazi că credincioșii din închisoare, fără icoane, dar cu pasiune n=au fost primiți sau dacă pleci de acasă Dumnezeu e mai puțin dispus să te asculte?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Neaparat pe la toate, se supara daca unele raman neatinse.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce puneai mâna pe ea?
Icoana este pentru a o privi în timp ce te rogi, nu pentru pus mâna sau pupat.

| milan9 a răspuns:

Cinstirea obiectelor de cult (care potenteaza sentimnetul religios- imaginea care actualizeaza evenimente si trairi) nu trebuie sa devina nici povara si nici ritual superstitios. In cazul incare acestea ar lipsi (din diferite motive) lipsa lor nu ar trebui sa-ti afecteze atitudinea de credinta fata de Dumnezeu.

| Digikey a răspuns:

Este suficient sa zici doar la una ce ai de zis si la celelalte sa zici doar :dupa cum am spus deja.
Eu daca as fi Dumnezeu m-as enerva daca toti m-ar considera uituc si retardat si-mi repeta din 5 in 5 minute aceeasi cacatura.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Este bineplacut lui Dumnezeu să cinstim icoanele, sfinții și Sfânta Cruce, conform hotărârii Sinodului Ecumenic al 7-lea, din anul 787 de la Niceea. Este bine să ne rugăm în fața icoanelor și să ne însemnăm cu Sfânta Cruce, pe care ridicat și pironit fiind Hristos Dumnezeu, a mântuit lumea. Însă totul trebuie să plece din inimă, neforțat, nefățarnic, în deplină cunoștință de cauză. Creștinismul este spațiul libertății și al adevărului.

| GicaGigekGica a răspuns:

Una din poruncile lui Dumnezeu: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc "

Nu e bine sa te inchini la o icoane, la un chip cioplit. Asa zice Biblia, nu spun eu! Daca Iisus a suferit pe cruce, a urat crucea practic, de ce faceti cruce? Scrie undeva in Biblie sa faci cruce? E o actiune fara beneficii si posibil chiar sa nu ii placa lui Dumnezeu. Scrie sa te inchini la icoane, sau doar lui Dumnezeu?

| DuckDodgers0 a răspuns:

Fa-ti un loc unde sa te rogi, pune mai multe icoane pe perte pe o masa, o candela si roaga-te