| Nefarius a întrebat:

Deci, am o nelamurire si anume : In Noul Testament din Biblie spune in evanghelia dupa Matei, capitolul 26, versetul 52 : Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.
Pe cand in aceasta evanghelie la capitotul zece sunt doua versete care spun clar :
34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
Deci nu mai inteleg nimic, aceste chestii se bat cap in cap! Si inca ceva, daca vreti sa-mi explicati incercati sa ganditi logic si cat se poate de uman si rational, nu sa dati copy paste la nu stiu ce versete sau sa-mi spuneti ca Ce spune Biblia nu trebuie contrazis ca e egal cu o barat.
Seara buna!

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.

asta e adevarat

35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa

asta e adevarat

Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.

asta e adevarat

nu vad unde e problema, toate sunt adevarate, literar vorbind are dreptate maxima, crestini lui in toata istoria au adaus sabie impotriva altora si tot de ia au si murit

| RAY a răspuns:

Mai ales in generatia tanara, (in cele mai multe dintre cazuri, ~90%) crestinii sunt izgonoti de cei din grupul lor daca isi arata credinta. Ultimele versete date se refera la cearta pentru credinta in Iisus marturisita, nu la vreo sabie sau la razboaie cum se mai gandesc unii (atei) necititi.

incredibil, saraci crestini, desi 99% din populatia romaniei este crestina, vezi ca minti, pur simplu crestini intre ei nu se suporta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu le scoate din context.

| Nefarius explică (pentru sadrian46):

Ce sa scot frate, cand aducatorul pacii pe pamant e de fapt un Dezbinator care ii incurajeaza pe credinciosii sai se se ia la harta cu cei care nu le impartasesc credinta. Unde mai este iubirea? Hai ca asta-i buna.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Lamureste-i tu contextul daca vrei. Eu am gresit fatal la cerintele intrebarii.
Am citat din Biblie '52', '34', '35'. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Nefarius):

Cum voiai să învingă altfel? Să înțelegi limitele omului, care erau limitele vremii și locației lui. Este o sectă nouă a iudaismului, așa au început. Vocația imperială au avut-o când au ajuns la Roma.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Chiar că nu e treaba mea să fac exegeza Bibliei.

| Celcestietot a răspuns:

Te voi ajuta, dar cu niste versete, ca altfel nu se poate happy. Deci, ceea ce scrie nu se bate cap in cap si am sa iti spun de ce. In Sfânta Evanghelie după Matei capitolul 26 spune asa :

,, 50. Iar Iisus i-a zis: Prietene, pentru ce ai venit? Atunci ei, apropiindu-se, au pus mâinile pe Iisus şi L-au prins.
51. Şi iată, unul dintre cei ce erau cu Iisus, întinzând mâna, a tras sabia şi, lovind pe sluga arhiereului, i-a tăiat urechea.
52. Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.''

Aici, Iisus, ne spune ca nu este bine sa folosim sabia, deoarece ne va rani (de asemenea, si alte mijloace de a ne rani fizic), iar El nu doreste sa suferim (in cazul nostru, fizic).

La capitolul 10 al Sfintei Evanghelii după Matei scrie asa :

,, 32. Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
33. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.''

Aceste versete, se refera ca s-ar putea ca sa nu avem cu totii in familie aceeasi mentalitate, aceeasi viziune de viata si ca este posibil ca cel care este crestin in acea familie, ca cel care il urmeaza pe Iisus, sa aiba de suferit cel putin pe plan psihic. De exemplu, chiar nu cunosti asa nici macar un caz cand crestinii sunt luati in ras (de ex.) de cei din familie sau cel putin pe strada in vazul publicului? Mai ales in generatia tanara, (in cele mai multe dintre cazuri, ~90%) crestinii sunt izgonoti de cei din grupul lor daca isi arata credinta. Ultimele versete date se refera la cearta pentru credinta in Iisus marturisita, nu la vreo sabie sau la razboaie cum se mai gandesc unii (atei) necititi.

| Nefarius explică (pentru Celcestietot):

Aaa, deci Iisus Hristos ne spirijina sa ne certam, iar cearta ce naste? Naste ura? Deci e logic ca ne sprijina sa-i uram pe cei care nu ne impartasesc convingerile. Iar in acest caz, crezi ca daca Iisus spirijina la cearta, cum poate lumea aceasta sa fie una mai buna? Cu ce e mai bun un crestin certaret decat un ateu, hindus sau agnostic pasnic?

| Celcestietot a răspuns (pentru Nefarius):

Cei care nu sunt cu Iisus, sunt impotriva Lui, impotriva binelui, ca de exemplu violatorii, hotii, ucigasii. Tot Iisus este cel rau aici ca vrea sa ne educe?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Foarte bine spus

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce e foarte bine spus, ca minte ca cica crestini sufera incredibl, nu soune adv ca nu va suportati intre ei, bag de seama ca voi sectancti chiar va credeti superiori ortodoxilor, catolicilor va credeti sfinti

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Multumesc!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In biblie nu totul se interpretează literar. In gradina Ghetsimani Isus se referea la sabie, ca arma, pe când in Matei 26/52 se refera la Cuvântul lui Dumnezeu care mai este numit si sabia Duhului in Efeseni 6/17, Apocalipsa 1/16; 2/16; 19/15.
Nu-i așa ca cei care urăsc Biblia simt versetele ei ca si cum i-ar lovii o sabie?
Zic si eu, ca doar nu dau cu sabia!

| Nefarius explică (pentru TamplaruAnisoara):

Asa, si daca in Matei se refera la Duhul Sfant, ce? Sa inteleg ca acest Duh Sfant e aducator de razboiaie in loc pe pace si liniste?
Sau stai, Iisus ii acuza pe altii ca aduc razboi cu sabiile lor dar El nu se vede pe El cand vrea sa aduca sabie, adica razboi? Chiar daca e Duhul Sfant, tot razboi aduce, stii, si razboiul nu e ceva bun, dar daca tu vezi razboiul ca fiind bun...
Wtf? Adica tu vrei sa spui ca acest Cuvant al Duhului Sfant, in loc sa aduca pace care naste fericire aduce razboi care naste moarte pe pamant? Hmm... No comment!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De asta o interpretati in 6000 mii de feluri voi crestini biblia, nu e vb de ura lasati biblia asa cum este ia scrisa nu o interpretati si faceti blasfemi

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Nu-i așa ca cei care urăsc Biblia simt versetele ei ca si cum i-ar lovii o sabie?"

Nu cred ca sunt multi tembeli care sa urasca Biblia. Ce, tu urasti celelalte basme?
Esti ofticata pe Fat Frumos ca are palosul gros, vorba unei melodii, sau ca are un cal zburator?! Nu cred....La fel e si cu basmul tau, nu el e problema...

| Panamax a răspuns:

In traducere corecta Iisus a fost rastignit cu inca doi zeloti.In cea indulcita Iisus a fost rastingnit cu doi zeloti.In cea facuta praf a fost rastignit cu doi talhari.
Romanii au trimis o cohorta sa-l aresteze.Adica 500 de soldati bine inarmati. Oare de ce? Sa arestezi pe fiul pacii care zice sa intorci si celalat obraz ai nevoie de 500 de soldati?
De frica poporului? Poporul a cerul eliberarea lui Barabba, il durea undeva de Iisus.
De aceea deducem ca cel mai probabil Iisus a fost un zelot care a incercat o rascoala si i-a mers prost.
Varul sau Ioan a ramas fara cap iar Iisus a sfarsit pe un stalp de lemn, nicidecum cruce.
Ca a inviat este o alta poveste la fel de penibila.

| Nilsson a răspuns:

În tot capitolul 10 din Matei se referă la persecuțiile pe care le vor suferi apostolii și creștinii, în nici într-un caz nu este vorba de vreo insigare la violențe cum insinuezi tu în mod total eronat.

Versetele din Matei 10:38-39 concluzionează cât se poate de clar:

38. Cine nu-si ia crucea lui si nu vine dupa Mine nu este vrednic de Mine.

39. Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga.

Prin expresia "va aduce sabia" se referă la riposta lui Satan care vine asupra celor care aleg să îl urmeze pe Hristos.

| Dorotheea21 a răspuns:

52 este un indemn pacifist, 34 si 35 o consecinta a impartirii lumii si familiilor in crestini si necrestini.
Ieri au fost alegeri, sunt convinsa ca daca te uiti atent prin casa, se poate sa mai gasesti o 'sabie' in cazul in care ai tai au votat cu una, iar tu cu unul. Si ea, si el sunt pacifisti, razboiul este intre sustinatori.
Este suficient? happy
Daca ma contrazici, este egal cu -1. Barat. laughing

| Nefarius explică (pentru Dorotheea21):

Aha, zero barat zici laughing. Pai parca Iisus era cel aducator de Pace, daca nu ma insel eu, poate tu stii mai bine, poate stii ca nu era aducator de pace, in fine. Parca in Biblie mai spune si ca nu trebuie sa ne certam, ca cearta naste ura si daca uram ne afecteaza sufletul, nu? In biblie spune sa-ti ajuti aproapele, indiferent ca-i crestin, hindus, ateu sau musulman? A da, parca tot in Bilbie spune si ca atunci cand cineva iti da o palma sa intorci obrazul, corect? Pai daca te certi cu cei care nu iti impartasesc convigerile si filosofia de viata, adica acei necrestini, bunatatea si iubirea fata de aproape pe care o propovaduia Iisus, unde mai e? Nu stiu, intreb si eu laughing

| Nefarius explică (pentru Dorotheea21):

Si inca ceva, sa mai inteleg ca-l faci pe Iisus pacifist si oameni cei care duc razboiul. Explicam tu, te rog eu frumos, cu logica ta foarte bune, mai buna ca a mea, cum poate fi Iisus Hristos pacifist daca El spune care ca El aduce Sabie si nu Pace. Sau merge pe princiul eu v-am zis sa va cerati iar daca o faceti nu e vina mea, ca Eu doar v-am zis, voi pamantenilor ati facut-o. Deci nu mai pot rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu se bat cap în cap, ultimele două versete se referă la faptul că nu toți vor crede în Iisus Hristos și asta îi va separa, sunt familii care sunt,, mai reci "/tensionate din cauza asta pentru că unii cred și alții nu, și nu doar familii.