| Ghostrider332 a întrebat:

Deci chiar nu mai rezist! Tot timpul o baba sau un mos comunist trebuie sa-mi atraga atentia ca daca ascult rock sunt satanist!
Traiesc intr-o familie de credinciosi,dar prefer sa ma indrept spre ateism.
Tot timpul cineva trebuie sa-mi spuna ca daca nu merg la biserica sunt satanist, daca nu cred in Dumnezeu sunt satanist etc.
Inrebarea:
Credeti ca e gresit ce fac? Eu nu, dar mi-ar placea sa aud parerea altora.

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Muzica pe care o asculti nu te defineste ca si persoana. In niciun caz nu te face satanist. Ei daca asculta manele, inseamna ca sunt tigani? Sau daca asculta muzica populara, inseamna ca sunt oameni buni si credinciosi? Nu din nou. Trebuiesc mult mai multe fapte ca sa poti defini o persoana si nici macar atunci nu este corect sa o faci. Cat despre ateism, imi pare rau ca esti ateu, dar este alegerea ta si nimeni nu are dreptul sa te judece. Incet incet, ti se va arata calea cea mai buna pentru tine. Nu lasa pe nimeni sa te judece si nici tu la randul tau sa nu judeci.

Sa le spui batranilor alora:

"Voi ce sunteti credinciosi ar trebui sa stiti ca Hristos, la Muntele Maslinilor, cand i-a fost adusa in fata o prinsa asupra adulterului (cauta si tu pe google daca nu sti ce e aia, pentru ca minunatul filtru TPU nu ma lasa sa pun cuvantul) legata, gata sa fie atacata cu pietre a spus "Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei." Asta e o lectie importanta care spune ca toti avem pacatele noastre si nu ar trebui sa judecam pe nimeni, mai ales pentru o chestie banala precum muzica"

Sper ca am fost de ajutor!winking

| Ghostrider332 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Foarte

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Cei care asculta manele sunt lipsiti de cultura pentru ca, ba da, alegerile te definesc.
Dar muzica rock nu-i neaparat satanista, fiindca n-are numai mesaje satanice.
Sugenurile black metal-ul si death metal-ul sunt satanice.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum ramane cu "satanistii" care au murit salvand vieti in Colectiv? Sunt constient ca exista piese death/heavy metal care contin mesaje sataniste. Dar ca in orice fel de comunitate, nu toata lumea e la fel.

| doctorandus a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

La capitolul adulter Legea lui Moise nu facea discriminari: trebuiau ucisi atat femeia cat si barbatul care au comis adulter. Deci din povestire lipseste barbatul prins in adulter. Plus ca nu era "fata", era o femeie casatorita, fetele necasatorite si nelogodite nu puteau comite adulter.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru doctorandus):

Iti multumesc pentru corectie! happy

| doctorandus a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Da, tehnic o fata necasatorita si nelogodita putea fi dezonorata, dar nu putea comite adulter.

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Spune-le ca asculti White Metal (adica Heavy Metal crestin).

| RAY a răspuns:

Tot timpul cineva trebuie sa-mi spuna ca daca nu merg la biserica sunt satanist
spune-le sa citeasca biblia, cartea de care ei habar nu au, in biblie nu scrie sa mergi la biserica sau sa nu asculti muzica, baga si tu versete cu sa nu isi judeci aproapele se vor calma, romanii nu sunt crestini si superstitiosi

| sierra1 a răspuns:

întrebare: la disciplina religie, în catalog, ce media ai?

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Ce nota sa aiba? Nici nu il mai primeste in clasa, de cand a zis ca religia noastra stramoseasca e comunismul.

| Ghostrider332 explică (pentru sierra1):

? ce conteaza?

| Ghostrider332 explică (pentru minrest):

Da,bun nu te-am facut comunist, dar daca te crezi asa...

| minrest a răspuns (pentru Ghostrider332):

Pai nu era vorba de mine, era vorba de oamenii aia. Ce treaba ar avea comunistii, sa te faca satanist? Ai o gandire confuza.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru sierra1):

Cine, eu? De ce intrebi? XD

| sierra1 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

(pentru ursarumarius12):

| sierra1 a răspuns (pentru Ghostrider332):

Păi ești în opoziție cu zecele din catalog!

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Face opoziție dar face și religie la școală

| minrest a răspuns:

Comunistii sa te faca satanist? Comunistii sunt atei. Pe timpul comunismului ne chema la munca duminica, ca sa nu mergem la biserica (parca alta treaba nu aveam), de Paste puteai fi sigur ca lucrezi. Poate te-au apostrofat niste ortodocsi bigoti, sau pocaiti, nicidecum comunistii.

| AC4S4 a răspuns (pentru minrest):

Tinerii folosesc cuvantul "comunist" cand se refera la "invechit", "batran", "traditionalist".

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Unii tineri, asa este, si sunt motive pentru aceasta utilizare, dar este gresita si da nastere la confuzii. Eu sunt departe de crestinii bigoti, habotnici; si sunt departe si de comunisti, dar nu imi place confuzia. Foarte multi tineri pot face distinctie intre aceste ideologii, si asta ii face sa nu foloseasca termenul ''comunist'' in mod eronat.

| SG1995 a răspuns:

Da, cei care zic că rock-ul e muzica diavolului sunt fie ignoranți, fie proști.

| ElisaAna a răspuns:

NU, NU ESTE
Mai mare pacat fac acele.persoane care te judeca. E adevarat ca mersul la biserica este important in viata unui crestin, insa nu mereu avem timp sau ocazia sa o facem. Asta nu inseamna ca suntem satanisti. Dumnezeu este bun si intelege!
Iar apoi...asta sa fie pacatul tau cel mai mare, muzica pe care o asculti. Daca ne-ar judeca Dumnezeu "la sange" nu ar mai calca nimeni in Imparatia Cerurilor. Dumnezeu sta 23/24 de ore pe "tronul iubirii" si doar o ora pe cel al dreptatii
Ramai un om bun cu iubire si credinta in Dumnezeu. Nu te schimba datorita unor babe...crezi ca ar merita?

| RAY a răspuns (pentru ElisaAna):

E adevarat ca mersul la biserica este important in viata unui crestin
unde scrie in biblie asa ceva?

| RAY a răspuns (pentru ElisaAna):

Acum o oră | ElisaAna a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):
Dumnezeu a creat, nu nimicul a creat laughing asta era ideea. Una e sa faca DUMNEZEU ceva din nimic, alta sa faca nimicul ceva din nimic.

cat de ilogic gandesti, cum a aparut dumnezeu si cum a creat totul din nimic?

| Ghostrider332 explică (pentru RAY):

Ateu?

| RAY a răspuns (pentru Ghostrider332):

Da,dar nu asta conteaza si ca biblic nu conteaza ce asculti nici daca nu mergi la biserica, important e de sabat sa nu lucrezi, adica de vineri seara pana duminica

Răspuns utilizator avertizat
| Ghostrider332 explică:

Merci multora dintr-e voi, dar daca sunteti credinciosi nu ma mai judecati prin comentarii, ok?
Si va asigur pe cei care spun ca am note mici la religie ca educatia mea e decenta.

| CarolineF a răspuns:

Nu înseamnă că dacă asculți cutare gen de muzică ești satanist. Există multe melodii rock/metal care chiar exprimă mesaj bun. Nu toate sunt la fel, doar pentru că poate sună sau arată mai "altfel" ca să zic așa nu înseamnă că e neaparat rău. Am un prof la școală care e pocăit și ascultă foarte mult rock si metal laughing Ne-a pus odată și la oră ceva din ce ascultă el. laughing Nu mi se par ok totuși acele melodii cu mesaj satanist, într-adevăr, ca și creștin nu cred că e ok să asculti melodii care sunt în contradictie cu credința creștină, Dumnezeu etc. Poate doar pentru linia melodică, instrumente etc să zicem... până la urmă, astfel de mesaje cu conținut murdar se găsesc în orice gen de muzica, chiar și pop, rap, manele, populară, doar că de alea nu prea văd să se lege lumea, nu înțeleg de ce.

| blackmd a răspuns:

Ascultă rock liniștit și nu te lăsa influențat de așa oameni + citește Biblia și o să ai ce le răspunde la așa persoane. Succes!