| Vernusio a întrebat:

Deci cum as putea sa ma pocaiesc?

Sa devin pocait ca altii.

Imi doresc de ceva timp.Simt ca vreau sa fiu mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.

Care sunt pasii pentru a deveni pocait? Vreau sfaturi si explicatii de la cei ce sunt deja pocaiti.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ești de apreciat ca îți dorești să te apropii de Dumnezeu. Studierea atentă a Bibliei te va ajuta sa intelegi ce anume cere Dumnezeu și sa identifici religia adevărată. Isaia43:10-12

| Mădă0611 a răspuns:

Nu trebuie sa apartii vreunui cult ca sa te simti aproape de Dumnezeu, pocainta inseamna cainta. "Durere a sufletului și repulsie față de păcatele săvârșite, împreună cu hotărârea de a nu mai păcătui în viitor."

| milan9 a răspuns:

Pocainta adevarata este aceea in care lucreaza harul lui Dumnezeu: Taina Spovedaniei.
Orice alte pretentii referitoare la "pocainta" ce nu au legatura cu Biserica nu sunt altceva decat gargara sectanta prozelitista. Dar stii de ce iti zic acest lucru? Pentru ca Mantuitorul nostru ne-a lasat o singura Biserica. Singularitatea si unicitatea ei ca si cult ce pastreaza in lume transmiterea harului Duhului Sfant au fost cubliniate de Mantuitorul Hristos aproape OBSESIV:

"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Nu exista "secta pocaitilor", asa sunt denumiti peiorativ in special cei din sectele protestante de catre crestinii ortodocsi, catolici si de altii la care regulile nu sunt chiar atat de tampite ca la "pocaiti", sau chiar de catre atei sau agnostici.
"Pocaiala" asta e, daca vrei, o forma de fanatism religios crestin, nimic mai mult.

| mentholinks a răspuns:

Incepi sa te duci la adunare si sa citesti Biblia, apoi te botezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este pocainta? Cuviosul Pimen spune ca pocainta este parasirea pacatului. Sfantul Ioan Gura de Aur crede si el ca pocainta este topirea pacatului. Sfantul Vasile cel Mare spune ca se pocaieste cel care implineste cuvantul psalmistului: "Nedreptatea o urasc si o dispretuiesc, iar legea Ta o iubesc". Iata trei raspunsuri la aceasta intrebare.
Intelesul pocaintei este acesta: schimbarea mintii omului, metanoia. A te pocai inseamna a trai dupa minte; bineinteles, dupa o minte imbunatatita. Sfantul Marcu Ascetul spune si el: "Sa nu asculti de inima ta cata vreme n-ai scos din ea patimile, pentru ca cele ce le are inlauntru, pe acelea ti le pune inainte". Metanoia inseamna sa traim dupa o minte superioara, adica sa fim rationali, cum ar zice Sfantul Antonie cel Mare.
Pocainta trebuie insotita intotdeauna de nadejdea in Dumnezeu si in ajutorul sau pentru mantuire, nu asa cum a facut Iuda care s-a cait de vanzarea Mantuitorului, a dus inapoi cei treizeci de arginti preotilor celor mai de seama si batranilor si apoi a cazut prada deznadejdii si s-a spanzurat. (Mat27.1-5)

| gratargratar a răspuns:

Pocait devii in fiecare zi.
Daca te scufunda pocaitii intr-o cada, esti mantuit? Te intorci la prostiile care le faceai inainte si ramai "pocanit" cu numele.
Pocainta se face in fiecare zi.
Vrei sa fi mai aproape de Dumnezeu? Citeste NT ca acolo stie tot ce trebuie sa faci. Participa la slujbe, fa milostenie, ajuta pe cei in nevoi, citeste pe Sf. Parinti, roaga-te acasa etc (asta daca esti ortodox).
Daca nu, trebuie sa devii. Alta cale nu este.

| dfeel a răspuns:

Pocainta este o stare de parere de rau pentru pacatele facute insotita de spovedanie si hotarare de a nu te mai intoarce la pacate. Pentru asta ai nevoie de un duhovnic.
Daca te referi la secte numite peiorativ "pocaiti" aia e alta discutie.

| kanechy a răspuns:

Bun, dar de ce religie esti?

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Acceptal pe Isus Hristos ca Domn si mantuitor al tau personal si citeste Biblia acolo vei gasi raspunsurile intrebarilor tale si mergi la biserica, daca vrei te invit la biserica mea

| BeliveinJesus a răspuns:

Dacă vrei să te întorci cu fața către Iisus Hristos și cu spatele către păcatele tale spune rugăciunea asta:

Doamne Iisuse Hristoase, vin în fața Ta așa cum sunt. Îmi pare rău pentru păcatele mele, mă pocăiesc de ele, te rog iartă-mă. În numele Tău îi iert pe toți ceilalți pentru ceea ce au făcut împotriva mea.

Renunț la Satana, la spiritele rele și la toate lucrările lor. Mă dăruiesc cu totul Ție Doamne Iisuse Hristoase de acum și pentru totdeauna. Vino în viața și inima mea și ghidează-mă pe calea cea dreaptă. Eu te accept ca Domnul Dumnezeul meu și Mântuitorul meu. Vindecă-mă, schimbă-mă, întărește-mă în trup, suflet și spirit.

Vino, Doamne Iisuse Hristoase, mă spală de păcate cu sângele Tău prețios și mă umple cu Duhul Tău cel Sfânt. Te iubesc, Doamne Iisuse Hristoase. Eu, Te laud, Iisuse Hristoase. Iți Multumesc Doamne Iisuse Hristoase. Merg și voi merge alături de tine în fiecare zi a vieții mele. În momentele cele mai grele ale mele pune mâna Ta pe umărul meu și mă ridică din neputință și mă întărește în credință căci Tu ești Domnul Dumnezeul meu și Mântuitorul meu și viața mea este în mâinile tale. Amin.

Maria, Mamă a durerilor, Regina Păcii, Sfinte Peregrine, toți Îngerii și sfinții, vă rog ajutați-mă să mă ridic când mă impiedic de pietrele ce vrășmașul mi le pune în cale, feriți-mă de întunericul ce vrea să pună stăpânire pe inima mea clipă de clipă și să mă păteze de păcat. Amin.

Acum ia Biblia si vorbeste cu Iisus Hristos. El te poate auzi si iti va raspunde cand nu te astepti. Fi sarguincios si rabdator. O sa vezi roadele tale, fi bun cu cei din jur si adu-i pe drumul cel drept pe cei pierduti. Ajuta cand ti se cere ajutorul si nu te astepta la nimic in schimb. Iarta pe cei ce iti fac rau si nu tine dusmanie, roaga-te la Iisus Hristos sa ii ierte si El.

O sa vezi cum te simti dupa ce stabilesti legatura cu Iisus Hristos. Cand il ai pe Iisus Hristos in inima ta parca nimic nu iti mai trebuie...