| anonim_4396 a întrebat:

Deci daca nu crezi in dumnezeu. nici in diavol unde poti ajunge? dupa moarte

Răspuns Câştigător
| eueueueofda a răspuns:

Ce raspunsuri de oameni f "inteligenti". Pai daca voi,ateii sunteti atat de destepti de ce nu puteti face diferenta intre suflet si corp? Corpul intr-adevar ajunge in pamant, sicriu si unde mai vreti voi dar sufletul nu va ramane acolo. Se vede ca va duce capul f departe! Deci sunt sigura ca intrebarea era unde ajunge sufletul, nu corpul.

72 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va uri pe unul si va iubi pe celalalt; sau vatinea la unul si va nesocoti pe celalalt. Nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona" (Matei 6:19-24).

Evanghelia succesului nu numai ca prezinta o imagine deformata a lui Dumnezeu, dar perverteste doctrina biblica despre Persoana si lucrarea Domnului Isus Christos. Domnul Isus n-a murit ca sa ne faca sanatosi, bogati si fericiti; El a murit ca sa ne faca sfinti si sa ne mantuiasca. Sa transformi Calvarul intr-o carte de credit sfintita, care sa ne dea ocazia sa risipim in placeri, inseamna sa ieftinesti cel mai costisitor lucru pe care L-a facut Dumnezeu vreodata.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema iar ai luat droguri femeie?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu consum nici un fel de drog,nici tutun, nici alcool.O singura cafea pe zi.Dar tu, cred ca ai uitat sa iti iei pastilele.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema acum vb serios cu tine fi atenta / 1 daca ma gandesc mai bine chiar nu stiu cand am facut un pacat ultima oara / fi tu cu afirmatia ca il slujesc pe diavolu mistic daca eu fac bine cum naiba sal slujesc pe ala rau cu coarne?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu nu iau pastile / si daca as lua nu esti tu dumnezeu sa judeci lumea pe TPU

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,poate ca esti un om moral, dar acest lucru nu iti garanteaza mantuirea.Eu nu pot sa iti spun parerea mea, pentru ca acest lucru nu atarna de mine, ci trebuie sa iti spun din perspectiva lui Dumnezeu.Omul prin propriile lui puteri nu se poate mantui.De aceea a murit Domnul Isus.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai spus primul ca m-am drogat.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu erai acolo cand a murit? nu exista dovezi care sa valideze ca a existat acel personaj mistic recunoaste nu exista / ba chiar papa de la roma spunea ca biblia e din gura in gura adica se poate ca multe sa fie lucruri false sau inventate

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoria afirma ca Domnul Isus a existat cu adevarat, ca El a murit, si ca exista martori oculari care L-au vazut ca a inviat.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ciudat in istorie nu scrie de vreun dumnezeu stiai

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai intrebat de Domnul Isus.El a murit pe cruce la Golgota pentru pacatele intregei omeniri!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nici nu apare in istorie

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Curbet Alexandru despre creaţie, evoluţie … şi nu numai. Dovezi istorice a faptului că Isus Hristos a trăit pe acest pământ. mai 13, 2008 in Istorie Deoarece sunt şi unele păreri că Isus nu a existat şi că acesta este o invenţie a unor oameni (în special al apostolilor ), vreau în acest articol să aduc argumente că Isus a fost pe acest pământ. Într-o serie de articole am adus argumente pentru faptrul că Isus a fost Mesia promis de Vechiul Testament, deci am adus argumente biblice. Începând cu acest articol vreau să încep să aduc argumente pentru a demonstra că Isus a existat cu adevărat – a venit pe acest pământ, a murit şi a înviat a treia zi. Dar de data aceasta mă voi rezuma la dovezile extrabiblice. 1 Iosefus Flavius (născut în 37 d. Hr.) – istoric evreu, la 19 ani a devenit fariseu; în anul 66 a fost comandantul, trupelor evreieşti din Galileea. După ce a fost capturat, a fost ataşat cartierului general roman. El spune într-un citat foarte contestat : „Cam în timpul acesta s-a ridicat Isus, un om înţelept dacă este corect să-l numim om, deoarece el era un făcător de lucruri minunate, un aşa învăţător încât oamenii primeau adevărul cu plăcere. El a atras la el pe mulţi evrei cât şi pe mulţi dintre neamuri. El era Hristosul, şi atunci când Pilat, la sugestia fruntaşilor noştri, l-a condamnat la moarte de cruce, cei care l-au iubit de la început nu l-au părăsit, căci el li s-a arătat viu din nou a treia zi; după cum profeţii divini proorociseră aceste lucruri şi alte mii de lucruri minunate despre el. Şi gruparea creştinilor, numiţi astfel după numele lui, nu s-au stins până azi." (Antichităţi, XVIII.33 ) 2 Lucian de Samosata, un satiric din secolul II, care se referea batjocoritor la adresa lui Hristos şi a creştinilor. El i-a asociat cu sinagogile din Palestina şi făcea aluzie la Hristos ca fiind : „… omul care a fost răstignit în Palestina pentru că a introdus acest nou cult în lume …. Ba mai mult, primul lor legiuitor i-a convins că erau fraţi între ei după ce păcătuiseră odată pentru totdeauna lepădându-se de zeii grecilor şi închinându-se acelui sofist crucificat şi trăind după legile lui." (The passing peregrinus) Deşi vorbeşte în mod batjocoritor, acest satiric fără să realizeze a lăsat o dovadă a faptului că Isus a existat cu adevărat. Mă miră aroganţa unora care afirmă că Isus nu a existat şi care ajung să-I batjocorească Numele. Dacă şi Biblia afirmă că El este Mesia, şi istoricii autentifică faptul că El a existat – ce motive vei mai găsi pentru a nu crede în EL.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema isus nu apare in istoria evreilorc sau a romanilor / nu ma intereseaza parerea lui nea ion care dupa secole afirma ca crede astea is abureli

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......istos.html Nu sunt doar pareri, ci aduce si argumente.De ce nu ai rabdare sa citesti?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Mai mult nici evrei nul recunosc ca a existat vreun personaj ca mesia / mai mult daca ar fi existat nu s-ar fi scris ca a inviat un om dupa moarte tu ma crezi asa prost

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu nu vreau argumente si parerei / eu vreau dovezi istorice ca a existat nu ma intereseaza ce spune un ortodox cu 5 vile care fura de numai poate in timp ce copii din africa moare de foame

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Daca e asa cum scrii tu tu cum ai rezolva o crima dupa argumentele lui nea ion?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomand sa citesti cartea,, Marturii care cer un verdict,, de Josh McDowell.Vei gasi marturii istorice in sprijinul credintei crestine.Cauta-o la o Biblioteca crestina, este extrem de interesanta si sunt sigura ca te vei convinge de adevarul Scripturilor.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Imi imaginez cate am sa descopar in carti da tu o dovada stintifica si gata

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Enciclopaedia Britannica. Ultima editie a Enciclopediei Britanice foloseste 20000 de cuvinte pentru a descrie aceasta persoana, Isus.Descrierea Lui a necesitat mai mult spatiu decat a fost acordat lui Aristotel,Cicero,Alexandru,Iulius Cesar,Buddha, Confucius, Mohamed sau Napoleon Bonaparte.Privind marturia multor relatari seculare independente referitoare la Isus din Nazaret,scrie:,,Aceste relatari independente dovedesc ca,in timpurile vechi,nicichiar oponentii crestinismului nu s-au indoit niciodata cu privire la istoricitatea lui Isus,care a inceput sa fie pusa la indoiala pentru prima oara si fara vreun temei, de cativa autori de la sfarsitul secolului XVIII-lea, in sec.al XIX-lea.

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa ce ca te baga in seama Ema mai te iei si se ea.
Nu era mai bine sa nu te babe in seama? Ateu rautacios.

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Insasi faptul ca afirmi ca nu ai mai facut pacate de mult, este un pacat.

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Istorie? LOL

Incearca istoria religiilor.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Povesti sf

| anonim_4396 explică (pentru victoreanu):

Apare in istorie ca a inviat isus?

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

De unde sti tu ca am facut pacate?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci oamenii de stiinta scriu sf?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ai fost tu in anglia si ai citit cumva ce au scris aia?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit cartea pe care ti-am recomandat-o cu multa caldura!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cartea aia e scrisa de un crestin logic ca apara crestinismul

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproximativ 5000 de ore au fost necesare pentru a stabili documentatia de mana intai.In bibliografia de la sfarsitul fiecarei sectiuni, cititorul are la indemana sute de surse documentate care pot fi folosite cu incredere.Aceasta carte este scrisa de Josh Mc Dowell care a absolvit Whean College si a obtinut titlul de licentiat Magna Cum Laude de la Talbot Theological Seminary.Este unul din cei mai cunoscuti conferentiari la universitatile de pe tot cuprinsul Americii din zilele noastre.Tot nu este credibil pentru tine?

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt pro darwinism si de-alea alea da daca mai vad mult avatarul cu snobul ala comercial innebunesc, asta a prosos de carti ca imi amintisi de ceasornicarul orb

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema tu crezi ca imi pasa de ce zic americani? eu vreau dovezi ca exista o finta supranaturala nu litere scrise

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Acele litere scrise atesta existenta Domnului Isus pe acest pamant.
http://www.youtube.com/watch?v=ccAL-40W1Zw

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si eu scriu ca exista mos craciun ma crezi?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce ti-am scris eu sunt documente autentice care atesta existenta Domnului Isus. Adica El chiar a trait, nu ca mos craciun al tau.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Lasa-ma cu documentele tale alea is inventi ce nu face omul pentru baniii

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt scrise de savanti, de oameni de stiinta, se poate verfica veridicitatea celor scrise.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La purgatoriu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La doi metri sub pamant, unde ajunge aproape toata lumea. Sau intr-o urna, pe semineu. Exceptie fac cei pulverizati de explozii.

| Rapunzell a răspuns:

Indiferent ce credinta ai, indiferent daca Il negi sai nu pe Dumnzeu, indiferent daca Ii urmezi poruncile, variantele de vesnicie raman doar doua: Rai si iad. Altceva nu va exista dupa moarte. Faptul ca ateii Il neaga pe Dumnzeu nu va schimba realitatea.

| sandra2012 a răspuns:

Tot unde vrea Dumnezeu vei ajunge dupa moarte, nu conteaza daca pe pamant ai crezut in el sau nu. Poti sa crezi si in iepurasi e problema ta. Dumnezeu e unul singur

| aliceinchains a răspuns:

Pai in cazul in care exista dzau, ajungi in iad pentru ca nu ai crezut in el, chiar daca ai fost mai moral decat sunt multi crestini. Biine, cel mai probabil nu exista nimic si atunci nu ajungi nicaieri. Pur si simplu mori si gata.

| florin1979 a răspuns:

2 metri sub pamant, la "garsoniere"

| ML001 a răspuns:

Legea lumii e simpla si un pic dura..." crezi in Isus sau te duci in iad pe veci" asta e raspunsul corect nu exista "purgatoriu" sau altceva inventat de catolici! Biblia ne spune ca exista doar Rai si iad

| ML001 a răspuns:

Orice ai alege in afara de Dumnezeu ajungi cu siguranta in iad si nu va mai consolati cu purgatoriu ca nu existabig grin

| Catalinnna a răspuns:

Vei fi judecat de Dumnezeu, desi nu ai crezut in El. Motiv pentru care nu ai de ce sa ramai in imparatia Sa, in Rai, pentru ca nu o meriti.

| Coconutz a răspuns:

Practic dupa o minte evolutionista. Nu mergem nicaeri. 2 metri sub pamant si aia e. Cum nu avem nici un scop pe lumea asta si ai putea spune ca suntem o greseala oribila si fata a naturii deoarece suntem pricipala molima e mediului inconjurator, singurul loc care ne va astepta dupa moarte va cel intre 4 scanduri. Si cum mia mai zis un prieten. Cand mori, mori. Mintea ta inceteaza de a exista si aia e. Cum am zis. dintr-un punct de vedere evolutionist. Pe scurt trist.

| Dreamer a răspuns:

Pai sa zicem ca eu sunt credincios iar tu ateu, eu toata viata ma distrez, cu femei, bautura, droguri, tigari, fur si nu fac absolut nicio fapta buna. Dar ascult muzica de pocaiti, merg la Biserica ma rog, tin post, citesc Biblia si par un sfant in ochii celorlalti. Tu esti ateu, spui din start ca nu crezi in Dumnezeu, nu te rogi, nu tii post, nu mergi la Biserica si nici nu-ti pasa de cartea aia numita Biblie. Dar in schimb tu nu-ti inseli nevasta, nu te droghezi, nu ai furat niciodata, vorbesti frumos si esti respectuos, iar uneori iti mai ajuti si parintii cu niste bani la datorii sau atunci cand sunt bolnavi. In acest caz, dintre noi 2, mai este nevoie sa zic cine si unde merge dupa moarte?

PS: Exista mai multe feluri de a crede, tocmai din acest motiv nu va lasati indusi in eroare de faptul ca ateii nu cred in,, prietenul nostru imaginar'' - pentru ca ceea ce spun si ceea ce gandesc nu este acelasi lucru cu ceea ce fac. Respecta atat credinciosii cat si ateii!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Asteapta si vei vedea!

| JeSa a răspuns:

Tot in pamant.

| eueueueofda a răspuns:

Ajungi la cimpanzeu :))
Ca doar din el te tragi nu?
Sa stii ca daca ma uit bine la poza asta chiar semanati;))

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| RubikSD a răspuns:

In iad, deoarece nu crezi in Dumnezeu! Nu conteaza daca crezi sau nu in satana, daca nu crezi in Dumnezeu tot acolo ajungi.

| anonim_4396 explică (pentru RubikSD):

Daca il reneg pe diavolu cum naiba sa ajung la el / tu daca ai fi nevinovat de o crima ai face pedeapsa 20 de ani?

| RubikSD a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, zi atunci... cum sa ajung undeva intre cei doi? Mi se pare imposibil.

| anonim_4396 explică (pentru RubikSD):

Si biblia e imposibila sa crezi in ea

| anonim_4396 explică (pentru RubikSD):

Nu exista liberu arbitru in religie cine nu-i cu mine in iad sal arda diavolu ti se pare corect?

| Karinakari99 a răspuns:

Păi,cred că în iad.

| klau95 a răspuns:

Ma da dc ai ceva cu ia din moment ce vrea sa te ajute

| Adrian4123 a răspuns:

In iad

| niku93 a răspuns:

In pamant.

| master77 a răspuns:

In purgatoriu poate si ramai acolo

| soupflood123 a răspuns:

În pământ şi inconştient ca pământul, fiindcă în general ateii nu cred într-o "viaţă după moarte".

| anonim_4396 explică (pentru soupflood123):

Nu cred in viata de dupa. Dar eram curios de parerile crestinilor

| soupflood123 a răspuns (pentru anonim_4396):

De altfel,

| soupflood123 a răspuns (pentru soupflood123):

Credinţa în viaţa după moarte există dinaninte de Creştinism sau Iudaism, si în mod ciudat primii creştini nu credeau în ceva imaterial care supravieţuieşte morţii.
Abia prin secolul al IV-lea "creştinii" au împrumutat credinţa în viaţa după moarte, o dată cu "legalizarea creştinismului" de către acel împărat Roman.

| anonim_4396 explică (pentru soupflood123):

Ai dreptate pai cam la toate religile apare viata de dupa

| odorash a răspuns:

In sicriu big grin

| alexe1 a răspuns:

Dumnezeu e cel mai sfant lucru din lumea asta! Pe cand deavolul e pacatul de pe pamant. Te sfatuiesc sa incepi sa crezi in DUMNEZEU! sa stii ca sufletul merge unde decide dumnezeu nimeni nu stie unde ajungi decat dumnezeu!

| marin223311 a răspuns:

Uite ce zicea o profetie si asa iti raspund la intrebarea ta
http://www.efemeride.ro/profetii/profetia-lui-melchisedec/

| cipilica1 a răspuns:

Eu cred ca sufletu ramane pe Pamant...