| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci,Dumnezeu l-a facut pe om din tarana, nu? Dar cum de avem majoritatea apa in noi, celule, bacterii, fier si asa mai departe?

91 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Posibil sa fi amestecat tarana si cu apa inainte. Destul de dificil sa modelezi ceva din pulbere.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Uh, ce coincidență.
Uite un răspuns dat de mine pentru un mare fan al creștinismului:
"Wow, cum ai ajuns să rîzi spunând că evoluția și relațiile de nutriție ale organismelor vii se bazează pe existența "creatorului" pomenit?
Așa cum am mai spus cândva, din cauza mediului și norocului, s-au format primii compuși chimici organici, acești compuși organici s-au legat între ei, au format ARN-ul, proteinele, etc. și toate acestea prin norocul pomenit mai sus, au format prima celulă procariotă, adică bacteria.
După ce a apărut bacteria, un milion de ani mai târziu se vor forma, tot din întâmplare și din cauza compușilor chimici organici existenți, celulele eucariote, celulele adevărate. De aici s-au format și evoluat, cu ajutorul timpului, fungii, virusurile, algele, și restul organismelor vii unicelulare sau pluricelulare.
Cât despre ceea ce bolborosești despre "creator", vreau și eu să te întreb, cum dacă creatorul ți-a dat absolut tot dintr-o bătaie de palme tot ceea ce reprezintă evoluția, de ce poți observa că aceste organisme sunt alcătuite din celule? De ce am găsit forme primitive de viață în fosile, forme ce au existat cu mult înaintea pretinsei creări a lui Adam și a Evei?
Dinozaurii, ce poți spune de dinozauri? De ce găsim atâtea schelete, atâtea fosile ale acestor organisme? Știind că după cum susțineți voi, spălații pe creier, că totul a-nceput cu omul și creatorul i-a dat rezultatul evoluției, cum explici existența fosilelor, a scheletelor organismelor pluricelulare ce au existat înainte de noi?
Un lucru este cert, pe când voi credeți că un creator a plesnit ceva și a creat omul cu restul dovezilor evoluției(în afară de fosile), noi, ateii, avem fosilele și tehnologii prin care putem, într-adevăr, să atestăm că evoluța a fost "ceva", putem atesta ceea ce voi, spălații pe creier, credeți, că nu există.
Exceptând idioții (zis și "fanaticii religioși") care spun că fosilele/scheletele dinozaurilor sunt numai carton cu aracet pictat de atei, mai ai alte dovezi prin care poți atesta existența unui "creator"?"

| Steregoi a răspuns:

Tarana contine si apa imbibata in ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tarana cu apa e tot tarana. Omul e tarana cu apa. happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noroiul tot tarana e. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Acum 2 ore | Steregoi a răspuns:
Buna intrebare!

De fapt nici nu au avut cum sa supravietuiasca. Virusii nu s-ar fi putut multiplica fara celule. Iar prima bacterie ar fi murit de foame. Deci ideea de la simplu ( mai putin complex ) la complex nu avea cum sa aiba loc fara un creator. rolling on the floor

ce manaca bacterile? bacterile manaca virusi ma ))))))))))) cate prosti scrii

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca tu esti repetent. Tu sustii ca bacteriile pot dezvolta in timp ochi si picioare. happy

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

De unde ai mai scos-o si pe asta? Si virusii cum s-ar fi multiplicat fara bacterii? Vrei sa spui ca virusii au devenit bacterii pentru ca s-au saturat sa fie mancati. Asa ceva nu se intampla. Si totusi virusii au nevoie de o celula gazda pentru multiplicare. Ce evolutie mai e si asta?

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tarana a fost si este materia prima din care a fost facut omul. Materie prima prelucrata si transformata care nu mai seamana cu materia prima initiala. Fara pamant sau sol omul ar muri. Pe Marte nu e sol. Apa poate sa fie dar nu e sol nu e tarana. Astia cauta apa in loc de sol. Cata prostie in stiinta asta! happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Pamantul sau solul e praf concentrat. Si cu ce schimba ce am spus eu? happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce nu e? Ce motiv ai sa crezi ca nu e? In orice tarana e o anumita cantitate de apa chiar si in cea mai mare seceta. Daca nu ar fi apa deloc in tarana, tarana ar fi ca nisipul formata din fire de praf in loc de fire de nisip. Tarana retine apa.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul e tarana modificata sau prelucrata. happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu vorbesti de gandire logica? happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poate omul dar Dumnezeu poate. happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul e tarana prelucrata cu apa. happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca asa a facut-o Dumnezeu. happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da happy

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul traieste indirect din tarana si se amesteca cu tarana dupa ce moare.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tarana prelucrata. Stii limba romana? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai citit numai cuvantul "tarana" si nu si cuvantul "prelucrata". happy

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai citit tot ce am scris. Ai luat doar ce ai vrut. happy

| Nilsson a răspuns:

Deci... tu incepi cu o concluzie, interesant :)

Apropo, stiai ca solul in general este umed, deci contine o cantitate insemnata de apa?
Cand e uscat, majoritatea plantelor nici nu se pot dezvolta.
http://www.horticultorul.ro/legume/umiditatea-solului-determinarea/

De asemenea, contine numeroase elemente chimice, in proportii variabile in functie de tipul acestuia, si se gasesc si multe bacterii in sol, altfel nu a ar recomanda medicii degeaba sa te speli pe maini cand esti murdar.

Cred ca tu esti cel care ar trebui sa mai citeasca, te faci de ras.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Se refera la elamentele pamantului, acelea din tabalul lui Mendeleev, plus combinatiile chimice dintre acestea, care deasemeni se gasesc tot in pamant. Una dintre aceste combinatii este apa

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Tu vrei sa spui ca ei stiau asa ceva, e o aberatie sa afirmi asa ceva, biblia nu este un document stiintific

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Nu e nici o aberatie, Dumnezeu a facut pe om din elementele care exista pe Tera si neavand cum spune asta unor oameni care nu stiau ce inseamna asta, a spus ca a facut pe om din pamant. Ai o alta explicatie?

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

In primul rand dovedeste ca dumnezeu a creat ceva si ca exista asa ceva, tu imi ceri o explicatie tu care deja afirmi multe, e absurd, si asa nu o sa crezi, pentru ca esti dogmatic

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Am spus de foarte multe ori, dar poate ca e greu de inteles : - Credinciosii CRED ca exista Dumnezeu (nu au certitudini) si nu pot dovedi faptul ca ei cred, si nici nu pot demonstra stiintific acest lucru. Cei ce CRED in Dumnezeu CRED si ce spune El, iar El spune ceea ce scrie in Biblie, iar in Biblie scrie ca pe om l-a facut din tarana (pamant)
Acume e cat de cat clar?

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Pe adam pe eva din coasta lui adam

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Nu cunosc amanunte, si nici nu prea ma intereseaza ce scrie in Vechiul Testament

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Mircea08):

"Se refera la elamentele pamantului, acelea din tabalul lui Mendeleev, plus combinatiile chimice dintre acestea."

E rahat, doar bati campii. In sol exista o multime de elemente chimice care nu fac parte din compozitia corpului uman, ba mai mult, prezenta lor, chiar in cantitati mici e incompatibila cu viata.
De fapt cei care au scris asta erau niste cretini. Dar nu asta e curios pentru ca te astepti la unii de acum cateva mii de ani sa aiba astfel de idei tampite. Curios e ca mai exista unii astazi asemeni lor care chiar cred povestile astea si incearca sa le sustina cam cu aceleasi minunate aberatii...

| Mircea08 a răspuns (pentru Holiday):

Oamenii de stiinta au afirmat ca in compozitia corpului uman sunt ABSOLUT TOATE elementele din tabelul lui Mendeleev inclusiv cele radioactive, evident in propotii mai mari sau mai mici - probabil ca bat campii, eu nu am de unde sti ca nu am cercetat asta

| Mircea08 a răspuns (pentru Holiday):

Oamenii de stiinta au afirmat ca in compozitia corpului uman sunt ABSOLUT TOATE elementele din tabelul lui Mendeleev inclusiv cele radioactive, evident in propotii mai mari sau mai mici - probabil ca bat campii, eu nu am de unde sti ca nu am cercetat asta
http://www.cunoastelumea.ro/din-ce-este-facut-corpul-uman/

| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e nici o aberatie - oamenii de stiinta spun asta
http://www.cunoastelumea.ro/din-ce-este-facut-corpul-uman/

| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zaaaau?, Mai sa fie! uite ca nu stiam!
Cand contrazici pe cineva este obligatoriu sa vii si cu argumente. Cu lozinci merge treaba in Piata Victoriei nu intr-o discutie serioasa

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Mircea08):

Nenea, chiar acceptand articolul ala ca fiind corect, tot nu sustine teoria ta. Acolo se spune ca ar contine 60 si ceva de elemente din care unele dobandite prin contaminare. Deci doar putin peste jumatate din cele prezente in tabelul de care pomenesti. Despre ce naiba vorbim?!

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Holiday):

Depinde de autor, iar daca autorii au pareri diferita nu e vina mea (nu eu am facut analiza corpului uman) - iata un citat dintr-un alt articol " De fapt aproape toate elementele tabelului lui Mendeleev par a fi cuprinse în corpulomenesc! " Citatul il gasesti aici:
https://www.scribd.com/......3-a-omului
Eu nu am o teorie in privinta asta pentru ca nu ma intereseaza componentele chimice ale corpului uman, am spus si eu ce am citit - cert este ca organismul uman este facut cu elementele care se gasesc pe Tera

| Holiday a răspuns (pentru Mircea08):

"...cert este ca organismul uman este facut cu elementele care se gasesc pe Tera"

Si ce legatura are asta cu povestea evreiasco-musulmano-crestina despre spiridusi?
Mai degraba confirma aparitia vietii pe alta cale decat cea "divina".

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Holiday):

Si cu stiinta ce legatura are? Daca tu nu vrei, si clar nu vrei, nimic nu are legatura cu nimic. Nimic nu este asa, si din nimic nimic rasare. Spor la munca!

| benny7 a răspuns:

L-a făcut pe om din ţărână, si se întoarce tot în ţărână în putrezire, nu în univers... asta e dovada!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Ce dovada? multi sunt arsi, omul nu contine anatomic vorbind tarana

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Da este şi varianta de ardere care după cenuşa se îngroapă în pământ ca să putrezească! Putrezirea e importantă şi dovedeşte!
Nu moare omul si dispare trupul in univers e absurd!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Ai murit cumva? o data mort numai ai constiinta deci nu poti stii de propia ta existenta

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Tot putrezeşte nu mai rămâne nimic!
Antiputrezirea descoperită vreau dovezi ştiinţifice!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

De mumi ce spui?

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Mituri legate de mumii au sau nu un sâmbure de adevăr.

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Eu nu vorbesc de mituri si de faptul ca nu putrezesc

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Da nu sunt cărnoase. ce organe au!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Ca putrezeste e ceva natural care nu dovedeste nimic nu se tranforma in pamant

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Vrei transformare face natura. universul...
Ştiinta nu oferă antiputrezirea!
Dovada dovezilor :
Un corp alcătuit din carne şi oase, E supus putrezirii!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru benny7):

Beny daca ingheti un corp el numai va putrezi

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Proces natural

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Putrezirea dovada e dovadă!
În momentul morţii începe şi procesul de descompunere a trupului uman iar frigul îi va distruge celulele...

| benny7 a răspuns (pentru benny7):

Aş vrea şi eu da nu putem fugi de putrezire...

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Ce dovada omule? e dovada ca omul putrezeste ca un creator la facut din tarana? omul nu se tranforma in tarana, este supus unui fenomen natural de descompunere

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Dovada de putrezire nu de transformare!
omul daca ar fi supus unui fenomen natural de descompunere atunci ar fi supus si unui fenomen natural şi de reînviere! e absurd!
ŞTIINŢA nu a descoperit încă aşa ceva!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Faza cu reinvierea este pura imaginatie umana, cum sa invie aia 6 milioane arsi in lagarele de concentrare

| benny7 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adică nu in univers asta e in groapa rece...

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Prin fenomene naturale!***