| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci,Dumnezeu stie ce va face omul in viitor?

23 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cică, persoana Dumnezeu știe tot ce va face omul că el le scrie viitorul, în funcție de cum are el chef.Real, hai să fim serioși.Nu exista așa ceva, ci asta se numește paranoia cre(ș)tină

| AC4S4 a răspuns:

Da, Dumnezeu știe.

Care e rolul conjuncției conclusive acolo? (deci)

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Deci cu toti predestinati spre un anumit viitor, deci nu exista liber arbitru

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Deci El stie deja cine merge in iad si cine merge in rai. Atunci ce rost mai are sa traim? Eu zic sa ne omoare pe toti pana diseara daca exista si daca stie, sa fie ca un semn.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru mentholinks):

"Deci El stie deja cine merge in iad si cine merge in rai"
Da STIE TOT.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Pe ce baza afirmi asta? Stii ca nu e biblica omniscienta lui Dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ajungi unde vrei, asta se numeste Liberul Albitru.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum spui tu, suntem oameni deci supusi greseli.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Ma bizui pe Biblie, uite ca Omniscienta lui Dumnezeu ESTE Biblica. (mai sunt si alte versete care arata ce am spus dar ajunge unul)
ISAIA 8, 19. Dacã vi se zice însã: "Întrebati pe cei ce cheamã mortii si pe cei ce spun viitorul, care soptesc si bolborosesc", rãspundeti: "Nu va întreba oare un popor pe Dumnezeul sãu? Vai întreba el pe cei morti pentru cei vii?

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Greu de dedus din acest verset ca Dumnezeu chiar stie tot. De versetul asta ce zici? "Au zidit* şi înălţimi lui Baal, ca să ardă pe copiii lor în foc ca arderi-de-tot lui Baal – lucru pe care nici nu-l poruncisem**, nici nu-l rânduisem şi nici nu-Mi trecuse prin minte." Ieremia 7:31.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

1 Samuel 2, 3. Nu mai vorbiti cu atâta îngâmfare, Sã nu vã mai iasã din gurã cuvinte de mândrie; Cãci Domnul este un Dumnezeu CARE STIE TOTUL, Si toate faptele sunt cântãrite de El.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La ora actuala traim in perioada Noului Testament, zi ceva despre cele enuntate de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ma ma iau dupa ce se intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La ce te referi? Daca te referi la evenimente vezi ca este o intrebare pusa recent la care se raspunde bine.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Asta sigur nu.i locul potrivit pentru intrebarea asta.