| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Deci eu am citit din Sfanta Scriptura dar asa doar un pic cateva pasaje. Cum trebuie sa procedez? Citesc mai intai Noul Testament si pe urma pe Vechiul?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Începi cu Vechiul Testament.
Îți recomand și cartea "Patriarhi și profeți", apoi "Profeți și regi", care îți explică Biblia.
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
Sau o găsești în aplicația EGW Writings 2 de pe Google play.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De la bun omule, incepand cu geneza, dar nu ai tu rabdarea asta, tu ai rabdarea sa o faci pe Diana grasuta

| Celcestietot a răspuns:

Cum doresti. Recomandat ar fi sa incepi cu inceputul. Geneza este usor de inteles din punctul meu de vedere.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când citești un roman citești ultima parte pentru a vedea cum s-a terminat acțiunea sau il citești de la inceput?
Daca citești doar pentru a vedea cum se termina nu mai ești interesat de cum a decurs toată acțiunea.
E părerea mea, tu alegi.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cred că ar trebui să începi cu „Vechiul Testament".

| gratargratar a răspuns:

Mai intai se citeste Noul Testament!
Incepi cu evanghelia dupa Marcu, apoi Matei, Luca si Ioan. Apoi citesti Faptele Apostolilor si Epistolele. Apocalipsa nu o citi.

Vechiul Testament se citeste mereu dupa Noul Testament, caci asa recomanda sfintii parinti, spunand ca VT este mai greu de inteles, si se poate intelege doar in lumina Noului Testament.
Sunt anumite carti care nu pot fi intelese fara exegeza: de exemplu Cantarea Cantarilor.

| Helper07 a răspuns:

Eu spun sa le citesti pe ambele. Tu hotarasti pe care Il citesti primul. Vechiul e mai greu de inteles pentru unii.