| anka89 a întrebat:

Deci eu ma intreb:din cate stiu eu Adam si Eva au avut doi copii si mai exact baieti pe nume Cain si Abel.Si acum intrebarea:Cum s-a continuat lumea mai departe?, deoarece din cate se stie altii in afara de Adam, Eva, Cain si Abel nu mai erau.Acestia doi si anume Cain si Abel cu cine au facut copii mai departe? Singurul raspuns pe care il gasesc este cu Eva.Pai daca ii asa deoarece alta femeie nu exista pe atunci in afara de Eva, atunci pacatele au cam inceput de pe atunci.
Care carte bisericeasca poate sa explice acest"fenomen"?
Eu una alt raspuns nu am gasit.
Voi ce ziceti? adica de pe atunci a plecat lumea spre rau, deoarece noi si in ziua de azi, nu ne gandim sa facem copii cu parintii nostri.

Răspuns Câştigător
| Barney a răspuns:

Fiecare e cu teoria lui, uite-o pe a mea.

Se spune ca Dumnezeu a creat pamantul, dar nu prea cred ca e asa.

Universul a fost creat de o explozie (Big Bang-ul), dar inainte de aceasta explozie, totul era intr-o gaura neagra uriasa. Intr-o gaura neagra, din cauza fortei gravitationale foarte mari, timpul nu exista. Daca arunci un ceas intr-o gaura neagra, acel ceas se opreste. Deci daca inainte de Big Bang totul era intr-o gaura neagra, nu exista timp, asta insemnand ca Dumnezeu nu a avut cand sa creeze universul.

Vorba unui fizician : "Fiecare cu credinta lui, dar eu cred ca Dumnezeu nu exista, ca nu exista rai sau iar, ca nu exista viata dupa moarte. Avem doar o singura sansa de a ne bucura de viata, de splendoarea universului."

53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele fiinţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| Sisoco a răspuns (pentru EmaS):

Ema, data viitoare da te rog si linkul de unde copiezi. Plagiatul e ilegal si imoral, si, crestineste vorbind, sa loveste de un "sa nu furi".

| anka89 explică (pentru Sisoco):

rolling on the floor am vazut ca ii copiat, ca l-am citit pe cel adevarat chiar in momentul cand am pus inrebarea!rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru Sisoco):

Bine,asa o sa fac.

| 19marian60 a răspuns (pentru EmaS):

EMA,nu te supara, dar cu ceva timp in urma decretai ca un copil nu trebuie sa mearga la Planetariu sa vada un documentar despre Bing-Bang si acum ne vurbesti despre "anomalii genetice"Spune-ne ceva despre acea boala numita "sange albastru"de care sufera "regentii Europei"care s-au casatorit RELIGIOS cu toate ca erau veri si de religii diferite si totusi au fost Binecuvantati! Care de Papa care de Parintele patriarh de Constantinopol!

| Bia_8599 a răspuns:

In primul rand,
daca citesti cu atentie Biblia vei observa ca Adam si Eva au avut 3 fii numiti cu numele: Cain, Abel si Set, dupa care in Genesa 5:4 scrie asa:
¨Dupa nasterea lui Set, Adam a trait 800 de ani; si a nascut fii si fice.¨
Adam nu a avut numai băieţi. El a avut şi fete. Cain s-a casatorit cu una dintre surorile lui.

In al doilea rand,
la vremea aceea incestul pana avea sa se populeze pamantul nu se considera pacat. Scriptura nu ne spune cit de mulţi fii şi fiice li s-au nascut celor doi, dar considerînd durata lunga a vieţilor lor (Adam a trăit 930 de ani vezi, Gen.5:5), ni se pare logic sa credem ca au avut mulţi.
Şi mai aduceţi-va aminte ca li s-a poruncit "cresteti şi înmulţiţi-va" (Gen.1:28). Dumnezeu nu se poate contrazice spunand; cresteti si inmultitiva, si tot deodata casatoria intre frati sa fie incest. incestul pana avea sa se populeze pamantul nu se considera pacat pana cand Dumnezeu avea sa opreasca casatoria intre frati, pana cand omul se imultea atat cat Dumnezeu credea ca este necesar.
Este foarte simplu; Ca omul sa se inmulteasca era necesar ca Cain sa se impreuneze cu sora lui.
Si NU s-au impreunat parintii cu copii!

| 19marian60 a răspuns (pentru Bia_8599):

Asta o mentionezi tu acum! Nu sunt adeptul incestului dar acolo se trateaza de incest; Rezulta :omenirea este produsul unui sir dnesfarsit de legaturi incestuoase!(Familiile regale sufera de "sange albastru)

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Totul este spus în traducerewinking "Adam" (pământ) și "Eva" (viață)
Cum ceri o referință,îți recomand o carte,pe care mi-aș dori să o cunoască cât mai mulți (ortodocși) "Femeia și mântuirea lumii", îi zice, de Evdokimov.Cum să spun-e genială.Are un capitol despre dezvoltarea istorica a societății umane,începând cu matriarhatul-din punct de vedere istoric,pentru că începe chiar de la Adam și Evahee hee și despre transformarea în patriarhat de-a lungul timpului, în fine, este o analiza destul de clară. Lectură ușoară îți doresc(în caz că te-ar interesa).

| Hombre a răspuns (pentru miradoniz):

Cunoaste-ma, vei simti patriarhatul in toata splendoarea lui, desii esti componenta a matriarhatului vei parasii cu drag aceasta gintă unde este numai cleveteala. laughing

| miradoniz a răspuns (pentru Hombre):

se pare că ai rămas marcat de timpul petrecut la Lycomede, Ahilehee hee

| Hombre a răspuns (pentru miradoniz):

Eeee, mi-ar place sa fiu ca Achile deghizat in femeie intr-un grup de femei frumoase dar sa fii si tu printre ele. laughing Ti-am mai spus, predicator s-au politician trebuia sa fii.

| miradoniz a răspuns (pentru Hombre):

S-ar părea,după spusele micului prinț,că ce înfrumusețează deșertul, e fântâna care se găsește pe undeva, pe acolowinking

| francesca89 a răspuns:

Cine mai crede in Adam si Eva?
e ridicol!

| iEmonel a răspuns:

Nu scrie nici unde ca Adam si Eva nu au mai avut alti copii si nici ca nu au mai fost creati alti oameni. Deci nu ai de unde sa stii cum au aparut ceilalti oameni.
Asa ca bonus, stiinta de ce nu poate explica miracolele din medicina?
Sunt unele intrebari prea grele pentru unii.

| ahileintaiul a răspuns:

E doar o poveste din epoca bronzului. In acele vremuri ca si acum uneori, cand oamenii nu stiau sa explice ceva inventau povesti.

| anka89 explică:

Pana la urma ii asa cum cred eu,nu te poti lua dupa Biblie, na cum le-a scapat acest "mic detaliu", adica nu au precizat ce s-a intamplat exact.Tocmai de aceea trebuie sa stim ca si Biblia a fost scrisa de oameni,de unde stim noi ca astia ce au tradus-o in toate limbile,is siguri de ceea ce au scris? de unde stiau ei dialectul ce se vorbea in urma cu mii de ani?
Asa de bine au tradus Biblia ca au uitat sa scrie cum s-a format lumea mai departelaughing
S-au corcit pe acolo frati cu frati,copii cu parinti si acum ce intrebi de ce tragem noi cate odata pacate, pai se zice ca pacatele nu le trage acel ce le-a facut, ci urmasii lui.Si cum noi sutem urmasii lui Adam, Eva etc platim pacatele lor.
Ia sa vad credinciosii ce zic?

| francesca89 a răspuns (pentru anka89):

Nu au precizat fiindca nu s-a intamplat asa ceva.

| anka89 explică:

S-au intors toate pe dos,pana la urma ii asa cum zic eu,adica:ei s-au imperecheat intre ei de mai stiai cine ii cu care,atunci nu era pacat,azi ne gandim ca ii pacat sa faci copii cu fratii sau cu surorile tale, deoarece am invatat la biserica, la scoala si acasa ca ii un foarte MARE PACAT.Pana la urma mi s-a explicat despre anomalii genetice,de ce se intampla numai in zilele noastre? de ce nu a fost si atunci? dupa cum am zis :noi astazi platim pacatele stra-stra-stra-stramosilor nostri care pur si simplu asa au avut chef sa se ****intre ei(scuze)
Am vrut pur si simplu o explicatie sigura,dintre cele serioase de la oameni care citesc Biblia si stiu mai multe decat mine despre aceste lucruri,mi se pare ca mi s-a raspuns cam pe ocolite.
De ce nu putem sa recunoastem ca, daca Dumnezeu a creat lumea, a facur aceasta GRESEALA? de ce ne este frica?
Sunt multe semne de intrebare la care si un preot sa intreb o sa imi raspunda pe ocolite si o sa ajunga sa zica la urma ca astea au fost vremurile atunci.

| gaby37 a răspuns:

Si eu ma gandesc de multe ori la asta si nu gasesc un raspuns

| push2gl a răspuns:

Acum ai inteles definitia celei mai vechi meserii

| Marinush123456789 a răspuns:

Citeste Biblia Cain si Abel nu au fost singurii copii ai Evei.Pt a se inmulti specia incestul nu a fost pacat la inceput iar dupa ce existau nu stiu cate neamuri,a inceput sa fie pacat sa te impreunezi cu o ruda care iti este apropiata, frate, sora verisoara s.a.m.d.

| Cristian95Alex a răspuns:

Citeste Biblia draga mea happy

| anka89 explică (pentru Cristian95Alex):

Oricum nu ma ajuta.Degeaba o citeschappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia spune asa inainte de asta sa stii religie = ipocrizie mare de tot inainte era permis sa faci sex cu fratele sau sora acum nu-mai se poate ca suntem prea multi na e pacat vezi cata ipocrizie anka daca am fi 2 oamenii de ce avem grupe de sange diferite eu daca cu tine fac un copil copilu va mosteni grupa mea si tot asa pana la nesfarsit tata-fiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pai tu ai citit cam putin.mai incearca, fiindca o sa gasesti raspunsurile necesare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cam putine happy Adam si Eva au avut zeci de copii. In Biblie este mentionata doar partea barbateasca care nu se opreste la Cain si Abel. Citeste si convinge-te. Puteai sa faci asta inainte de a pune intrebarea tongue

Fiind primii oameni, Dumnezeu le-a ingraduit sa se inmulteasca intre ei, frate cu sora, fara sa fie pacat. Ei, de altfel, nici nu aveau notiunea adulterului. Adulterul a aparut abia cand Dumnezeu a zis Stop! De acum nu mai e voie sa aveti relatii trupesti neam cu neam. Atunci a intervenit ascultarea si orice este impotriva ascultarii este pacat.

| 19marian60 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eelleennaa,pentru neascultare au fost izgoniti din Rai cei doi pacatosi primordiali, asa ca!

| VanillaBl a răspuns:

Eu am auzit ca cain si abel mai aveau si surori. Dar si asa ar fi pacat sa faci copil cu fratele/sora,,

| VanillaBl a răspuns:

Ca sa intelegi astfel de lucruri trebuie sa fii la un nivel mare din punct de vedere spiritual happy cel mai bun raspuns mi s-a parut al lui Bia_8599 happy

| N1m3n1 a răspuns:

Eu cred asa ca dumnezeu a inventat o curva de pe atunci si aia a lucrat foarte multlaughing
nu stiu ce sa zic nu ma pricep la religie nici nu stiam ca au avut fiilaughing
dar poate domnu a creat mai multi oameni

| FarrellBull a răspuns:

De atunci au inceput pacatele.

| Andrei777 a răspuns:

Iti spun eu... Adam si Eva au trait in jur de 900 de aniwinking in timpul asta au avut mai multi copiiwinking

| anka89 explică (pentru Andrei777):

Si asa sa fie tot intre frati, surori si nepoti s-au inmultit.Nu?

| DomnulZ a răspuns:

Povestea primilor oameni e o parabola, nu trebuie luata literalmente.

Dar totusi, exista raspuns la intrebarea ta: vezi ca in primul capitol din Cartea Facerii, se vorbeste despre crearea oamenilor, barbati si femei in ziua a cincea, iar despre facerea lui Adam si a Evei se vorbeste abia in capitolul doi. Adam si Eva au fost primii oameni in Gradina Edenului, nu primii oameni pe pamant...

| 19marian60 a răspuns (pentru DomnulZ):

Daca tu crezi ca inainte de nasterea lui Iisus si chiar in timpul lui oameni de rand aveau timp si minte sa descifreze parabole e treaba ta, dar nu-ti rade de noi. taci ca nu stii ce vorbesti! pa!

| DomnulZ a răspuns (pentru 19marian60):

Marian,
Oamenii din Orientul Antic de felul lor vorbeau in parabole,
Acesta era modul lor de a fi,
Nu fi habotnic, deschide ochii si incearca sa citesti lucrurile in contextul lor firesc.

| daniel13 a răspuns:

Deci parerea mea este ca nu au existat Adam si Eva... oamenii au aparut datorita evolutiei tot este dovedit stiintific,