| lolium a întrebat:

Deci... in perioada craciunului m-am gandit si eu sa mai vizitez biserica. Si venind prea devreme, cand practic nu era nimeni acolo am avut timp sa studiez mai indeaproape icoanele. Mi-a atras atentia in mod special una legata de Judecata de apoi, iar pe persoanele care urmau sa fie trimise in iad,scria si motivul : curvari,betivi, atei, si... rock. Nu vi se pare o lipsa de respect sa se specifice, intr-o icoana,ca daca asculti un anumit gen de muzica, vei ajunge in iad?. Stiam ca rockul e considerat de multi (ignoranti) muzica de satanisti, dar sa apara asta intr-o icoana din biserica mi se pare o exagerare straight face

23 răspunsuri:
| Dumitru73 a răspuns:

Daca asculti muzica rock nu ajungi in iad, ci printre prieteni.

| MMihai a răspuns:

Fiecare „ pictor de icoane ", scrie ce îl taie capul!
Prostia este cam nelimitată!

| Zenit313 a răspuns:

Religia vorbeste despre serpi vorbitori, Bau-Bau, oameni facuti din LUT, pamantul are 6000 de ani,tufisuri vorbitoare,mers pe apa!
Pe tine te mira o icoana care interzice un anumit tip de muzica? rolling on the floor))))

Relatia cu Dumnezeu(daca exista) este personala si directa,nu are nevoie de intermediari(religie,obiceiuri, icoane, biserici, institutii,, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut parerea pictorului, in opera sa, despre genul respectiv.si la populara se zice, ca atunci cand salta jucaretii, ii lovesc dracii cu biciul peste picioare.in evul mediu la catolici, era interzis si rasul sau zambetul, fiindca se spunea ca seamana cu ranjetul lui satan.da. este o exagerare.a oamenilor.dar in biblie este scris; sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor ce retardati.
Vezi ce patesti daca mergi la biserica? Mi se pare ca era anume pentru enoriasi laughing "curvari, betivi, atei, si... rock".

| casablanca40 a răspuns:

Majoritatea crestinilor sunt prosti. Cu cat le dam mai multa atentie cu atat ei simt ca punctul lor de vedere este unul important, de care trebuie sa se tina cont. Crestinii ar trebui pur si simplu ignorati, trebuie lasati sa-si traiasca fantezia in privat, nu in public influentand un numar mare de creduli si superstitiosi.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Din cauza ca muzica aceastade obicei are cuv urate sau isi mai bat joc de Dumnezeu

| M25M a răspuns (pentru TomaSorinel1974):

Aha... si muzica pop/club house, care promoveaza "desfranarea"(tot tacamul de nasole) unde sunt femeile in chiloti este ok, nu? Daca ascult Pink Floyd, Led Zeppelin ajung in iad dar daca ascult Ruby - Ucide becu sau Anna Lesko- Ia-ma (si cu totii stim la ce trimite acea "melodie") ajung in rai?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu te poti numii crestin ascultand muzica lumeasca.Tu crezi ca sfintii care au patimit pentru Hristos si care acum au moaste ascultau muzica? Astea toate sunt lucruri nefolositoare care indeparteaza pe om de Dumnezeu.

| TomaSorinel1974 a răspuns (pentru M25M):

Cine a zis ca eu mja duc in club aaasi nici odata nu am ascultat Pink Floyd, Led Zeppelin si ce vrei daca in masina mea cu care merg la scoala da melodii cu Ruby crezi ca eu pot sa-i zic la sofer so opreasca

| M25M a răspuns (pentru TomaSorinel1974):

Nu am insinuat ca tu asculti cutare gen de muzica sau altul, doar am facut o comparatie pe care am transpus-o intr-o intrebare.

| lolium explică (pentru TomaSorinel1974):

Fii ma serioasa. de manele ce parere ai? " pe la spate, pe la spate, asa vor fetele toate "straight face

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Tot ce dauneaza organismului e pacat!

| lolium explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Muzica dauneaza?

| Zenicide a răspuns:

Si ce? Chiar daca ar fi adevarat asta nu m-ar determina sa renunt la rock laughing

| martzian a răspuns (pentru casablanca40):

Eu sunt crestin. NU stiu cat de prost sunt, dar nu sunt mai prost decat tine. happy

| casablanca40 a răspuns (pentru martzian):

Probabil, nu ma consider o persoana foarte desteapta. Nu este rusinos in a fi mai prost ca altcineva. Sunt fericit ca societatea ne-a lasat cel putin dreptul la libera exprimare.

| martzian a răspuns (pentru casablanca40):

Nu te consideri o persoana desteapta? Pacat, eu te consider. Dar afirmatia ta anuleaza judecata de mai devreme nu crezi? Te decredibilizeaza in generalizarea ta...

| casablanca40 a răspuns (pentru martzian):

Generalizez si o fac im mod constient, fiecare persoana vede lumea din unghiuri diferite si isi exprima parerile astfel. In opinia mea, generalizarea da un pic de personalitatea omului, si arata ca persoana isi poate sustine convingeriile, netinand cont de parerile celorlalti.
Exista multe persoane destepte care inca se confunda in crestinism, nu au dat prea multa atentie religie si dealtfel nici nu ii intereseaza.
50 de crestini sunt prosti = generalizez
100 de crestini sunt prosti = generalizez. Dar daca spun ca 51% din crestini sunt prosti mai generalizez? Nu este nimic rusinos in a fii prost, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii in lumina reflectoarelor, contaminand pe altii.

| martzian a răspuns (pentru casablanca40):

Cum definesti termenul "prost"?

Daca te iei dupa DEX: "(Om) lipsit de inteligență, fără judecată, fără minte; nătărău, nerod, tont, prostănac" si dupa rezultatele de la ultimul BAC, vei vedea ca "majoritatea" la care te referi nu e deloc mai proasta decar restul maselor. Din contra, crestinii au fost singurii care au depasit media pe tara, iti dau rezultatele daca vrei. (apropo, avem "o majoritate, doua majoritati")

| TomaSorinel1974 a răspuns (pentru lolium):

Yac yac eu uras tigani astia care canta manele la televizor

| casablanca40 a răspuns (pentru martzian):

Termenul "prost" poate avea mai multe sensuri, si eu am folosit unul dintre ele, respectiv : natarau, fara judecata, tont.