| anonim_4396 a întrebat:

Deci ma adresez ateilor. Eu sunt ortodox si am si prieteni atei si ma inteleg bine cu ei. Deci nu am nimic cu ateii. Dar am observat ca exista un anume stil de asteism. Eu l-am numit "stilul ateului plictisit in stil barbar" care de altfel este si cel mai enervant si imatur. Aceasta specie de ateu (deci repet, ma refer strict la acest stil de ateism nu si la restul ateilor care dupa cum am spus nu am nimic cu ei), deci acesta specie de ateu se plictiseste in mod ingrozitor si se gandeste sa piarda minte pretioase punand intrebari (pe TPU de exemplu), dar el stie deja raspunsul acelor intrebari. Si deducem ca stie raspunsul pentru ca orice raspuns ar ptimi la intrebarea pe care a pus-o, el trebuie sa contrazica dand argumente slabe sau la misto definind maturitatea lui. Deci daca da argumete inseamna ca stie raspunsul intrebarilor. De aici tragem concluzia ca el e foarte trist pe viata de obicei si simte nevoia bagarii in seama definindu-si inteligenta contrazicand raspunsurile pe care le-a primit de la crestini. De ce de la crestini? Pentru ca era o intrebare adrtesata crestinilor. Deci de ce acest tip de ateu vine aici si pune intrebari la care va primi raspunsuri unde va incepe sa injoseasca pe toata lumea aratand ca el are dreptate dar de fapt nu arata nimic? Simplu. Pentru ca se plictiseste si are chef de cearta. Si din saptele monitorului are mai mult curaj. Ca nu are curajul sa zica ceea ce zice in fata unei persoane ca persoana aia i-ar baga mana in gat si l-ar intoarce pe dos. Daca noi crestinii credem in ceea ce credem, sa ne lasa sa fim asa, care-i problema lor? Cum procedam cu acest gen de atei(sau troli daca vreti sa-i spuneti asa?) Simlu. Ignoram intrebarile tampite puse de el cu scopul de a starni cearta si insulte. In felul asta el poate sa se "trolaiasca" cat vrea. Macar nu ii hranim pofta de galceava. Deci cum si in padurea crestinilor exista uscatur asa si in cea a ateilor exista uscaturi. Va urez o zi buna si crestinilor si ateilor( de treaba) si "ateilor ce va plictisiti in stil barbar". Doamne ajuta!winking

26 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Sunt doar cativa atei cum zici tu.Este suficient sa vezi cine pune cate 5 intrebari pe zi la religie.Au intre 12 si 19 ani, si se cred super experti in stiinta si religie din simplul motiv ca ei sunt atei.Dar toti ceilalți sunt de treaba.

| Nordic a răspuns (pentru Angel0):

E bine de stiut. Cum am zis, cu ateii de treaba nu am nimic. Ii respect ca si persoanehappy

| Angel0 a răspuns:

Incearca sa dai cel mai imbecil raspuns la o intrebare despre religie si poti numara cererile de prietenie de la toti retardatii de pe site.

| Nordic a răspuns (pentru Angel0):

Buna asta laughing

| Laura a răspuns:

Și eu am observat "stilul creștinului plictisit pseudo-intelectual", care se crede inteligent când comentează asupra întrebărilor ce le consideră fără sens (?!), când poate doar să le evite și să nu "irosească minunte prețioase". Nu crezi? Faci același lucru ca și ei.

| Nordic a răspuns (pentru Laura):

Nu, nu credbig grin. Eu cred, de fapt eu stiu ca-mi apar ce este al meu :->. Tu acumi aperi ateii despre care vorbeam. Faci cumva parte din categoria aia?happy Nu raspunde te rog. Intrebarile retorice nu necesita raspuns.

| Laura a răspuns (pentru Nordic):

Și ce este anume al tău? Nu apăr pe nimeni, nu judec pe cineva după credința lui. Dar nu-mi plac aerele de superioritate.

| Nordic a răspuns (pentru Laura):

A mea este Biserica din care fac parte. Si nu numai a mea ci a tuturor celor ce fac parte din ea. Si uite, nici mie nu-mi plac aerele de superioritate de aia am scris ce am scris despre acel tip de atei care se cred superiori si judeca pe altii dupa credinta lor. Daca ai inteles alt ceva imi cer scuze.

| mgtow a răspuns:

Daca tot vorbesti de acel ateu care pune intrebari la misto cine e?

| Nordic a răspuns (pentru mgtow):

A, pai nu am vazut un singur utilizator de genul asta. Rasfoiam intrebari si ma uitam la raspunsuri. Si am vazut astfel de intrebari de la mai multi utilizatori ce "se plictisesc in stil barbar".

| Birjaru a răspuns:

Nu e chiar asa, e una sa relationezi cu oameni care folosesc gandire limitata la cunostintele generale, cat de cat rationale in luarea deciziilor de zi cu zi si alta sa fii inconjurat de o multime care baga pe sistem si o doza de misticism. A nu exista cat de cat o miscare de rezistenta inseamna ca nimanui nu-i pasa de pericolul pe care il reprezentati.

| Nordic a răspuns (pentru Birjaru):

Da poate si noi credem ca reprezentati un perico si nu prea ne bagam in treburile voastre. Dar acel "ateul plictisit in sil barbar" se tot baga in seama nedemonstrand nimic si devenind penibil.

| CandyTetris a răspuns:

Religia e o filosofie.Si filosofia nu e pentru toti.Nu toti au capacitatea de a intelege o intrebare filosofica,si mai ales de a-i cauta un raspuns,fara sa apeleze la surse deja existente(precum stiinta).Din pacate in ziua de azi, ateii nu mai au nici bunul simt de a se documenta, pentru. a-si sustine principiile.Si de aici specia "ateului plictisit in stil barbar".happy
Daca ateul de zi cu zi e elevul ce isi prezinta tema luata de pe net.,ateul plictisit e elevul ala ce vine cu un tupeu ingrozitor in fata profei si ii zice "nu mi-am facut tema ca am avut chestii mai interesante de facut".Nu e pofta de galceava,e doar un sictir dus la extrem.
Nu ii putem ignora,doare cand vezi pana unde poate merge prostia umana, le raspundem in speranta ca lenea si incultura pot fi vindecate, fara sa ne coboram pana la violenta specifica lor...Hope I helped.happy

| Nordic a răspuns (pentru CandyTetris):

Sunt de acord cu ce ai spushappy Si da, le raspundem in speranta ca lena si incultura pot fi vindecate. Asta daca intrebarile sunt de la persoane care chiar vor sa afle ceva. Dar cei ce pun intrebari doar asa ca sa se amestece in treaba(si se recunoaste o intrebare de acest fel), nu cred ca merita sa le raspunzi deoarece te vor lua la misto, la un moment dat te enervezi si tu ca doar esti om si uite asa se fac pacatele. Orice ateu e interesat de vreun raspuns, sa puna intrebari serioase si normal ca va primi raspunsuri de la crestini daca e adresata crestinilor. Si daca probabil nu e de acord cu ce raspunsuri dam noi, nu e nevoie sa ne injoseasca. Trebuie sa citeasca sa analizeze si sa inteleaga ca asta e punctul nostru de vedere. Am dreptate?happy

| CandyTetris a răspuns (pentru Nordic):

Un ateu autentic cu siguranta nu se va injosi, eventual va incerca sa-ti puna o intrebare incuietoare, atunci cand se simte atacat sau cand i-ai demonstrat ca greseste.Pe cat posibil insa, eu incerc sa raspund si intrebarilor puse la misto, intrebarilor puse de "atei plictisiti".Am crescut intre specimene, am invatat in timp sa am rabdare cu toti si sunt constienta ca fiecare are limitatiile lui, asa ca in afara de cativa prieteni de la care am pretentii de inteligenta si bun simt nimeni nu ma poate enervahappy.
Cat despre "sa NE injoseasca", singurele cuvinte care te pot injosi sunt ale tale.Insultele si vulgaritatea lor sunt doar niste indicii pentru tine, ca sa stii cum sa ii iei, cum sa vorbesti cu ei astfel incat sa le dai impresia ca vorbiti de la egal la egal.happy

| Nordic a răspuns (pentru CandyTetris):

Nu e vorba ca ma injoseste neaparat pe mine ca pana la urma cui ii pasa? Ideea e ca nu injoseste doar un crestin sau ma rog crestinii. Ci injoseste religia crestina si, Biserica. Si e normal sa imi apar ce-i al meu si al celorlati frati crestini.

| CandyTetris a răspuns (pentru Nordic):

Intrebarea e cum aperi? Nu cred ca un conflict nu poate fi rezolvat cat timp intelegi cu cine ai de-a face.Din pacate de cand e rubrica, la religie e plin doar de insulte reciproce intre atei si crestini.Si de multe ori daca nu ar face declaratia de rigoare inainte nu mi-as da seama care sunt unii si care sunt altii...
Atei ataca.E datoria lor.Intrebarea e de ce in loc sa intoarcem si celalalt obraz incepem sa atacam inapoi? Nu poti spune nebunului nebun.Trebuie sa-l intelegi tu pe el ca apoi sa te inteleaga el pe tine.
E putin ca lucrul cu copii.Nu astepti de la un copil mic sa inteleaga ca daca nu-si duce jucariile la loc tu trebuie sa strangi dupa el.Nu il bati ca se le duca. Faci un concurs, cine poate pune mai multe jucarii la loc.
Asta nu intelegem noi.Noi asteptam automat sa ne inteleaga si daca nu ii atacam.Si uitam ca de fapt noi trebuie sa fim exemplu, chiar daca asta mai inseamna sa mai iei cate-o palma nemeritata, sa mai inghiti in sec cand vezi cate-o insulta(sa pui in cutie trei sfert din jucariile lui).

| VladimirPutin a răspuns:

Nordic, care e mesajul tau?

| Nordic a răspuns (pentru VladimirPutin):

Daca te referi la cel din intrebarea postata, ei bine... vreau sa nu mai fim jucniti. Nici noi crestinii nu trebuie sa jicnim si sa judecam pe atei si nici ateii sa nu ne jicneasca si sa ne judece pe noi. Iar de se iveste un crestin sa va faca diavoli sau mai stiu eu ce, ei bine el a zis asta din cauza acelor atei care ne jignesc degeaba. Desi era mai bine sa se refere si el strict la acei atei si sa nu generalizeze. Dar totusi daca un crestin face greseala de a generaliza ateii, ei trebuie sa stie ca nu crestinismul si nici Dumnezeu nu e de vina ci acel crestin e de vina si va fi judecat dupa faptele lui. Iar cand noi suntem insultati e normal sa vrem sa ne aparam. Deci cred ca intelegi ce vreau sa zic...happy

| Hohenheim a răspuns:

Iti raspund doar pentru ca ma regasesc putin in descriptia ta de "ateu care se plictiseste in stil barbar".
Citeste intrebarile mele.
Sunt eu un "ateu ce ma plictisesc in stil barbar"?
Adica eu am pus niste argumente care mi se par ca au sens dar daca pe tine te deranjeaza intrebarile mele atunci ignorale si move on. Am postat niste argumente doar pentru a afla opinia altor oameni si nimic mai mult.
Aparte cele 2 "troll" intrebari ale mele celelalte sunt acceptabile si discutabile.

| Nordic a răspuns (pentru Hohenheim):

Frate, eu nici maca nu stiu ce intrebari ai pus tu. Eu nu m-am referit aici la o persoana anume. Ci la acest stil si specific inca odata, DOAR ACEST STIL de atei.

| Nordic a răspuns:

A da si scuze pentru ca am mancat niste litere in ceea ce am scrisbig grin Nu de alta dar imi veti sari in cap "analfabetule, invata sa scrii, incultule...etc"

| Bezea a răspuns:

Wow nu stiu cum am rezistat si am citit tot textul. Sa fiu sincer la ce ai scris tu acolo nu meriti nici macar un raspuns cu da sau nu(asa e nu e asa).

| Nordic a răspuns (pentru Bezea):

Tu crezi ca aveam nevoie sa-mi raspunda cineva? De fapt la ce sa-mi raspunda, ca nici macar nu am pus o intrebarelaughing

| cristina_6005 a răspuns:

O singura observatie: chiar si troll fiind, are curaj sa spuna cuiva fata in fata ce gandeste el. Pentru ca zice, nu da cu parul. De regula crestinii (mai ales partea ortodoxa) sunt cei care baga pumnul in gura, iar asta a fost demonstrat inca de cand a aparut crestinismul, *traditia* fiind pastrata pana in zilele noastre.

| Nordic a răspuns (pentru cristina_6005):

Pai ma, a bagat pumnul in gura sustinand ca are dreptate atunci cand a fost intrebat. Ca si eu daca voi contrazice un ateu nici el nu se va lasa convins. Si sigur ca si trollul are curaj sa zica ce gandeste fata in fata si e foarte bine. Ma refeream ca risca sa fie intors pe dos trollul tunci cand baga raspunsuri de alea la misto care deja nu mai au logica si nici prea mare lagatura cu intrebarea. Dar el cica raspunde asa ca sa para istet sau comic cand de fapt raspunde asa pentru ca nu gaseste alt argument mai plauzibil pe moment.