| CEA a întrebat:

Deci nimeni mi-a putut explicastraight face. De ce copiii sunt cei care platesc pentru pacatele parintilor.Mai pe inteles pacatul stramosesc...Am intrebat si preotul si nu am inteles...

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acum fiecare va da socoteala pentru felul lui de vietuire.Nu mai este valabil ca parintii au mancat agurida si copiilor li s-au strapezit dintii.Fiecare va da socoteala pentru pacatul lui.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi nu plătesc, e o abureală...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Aberatii...

| Angel0 a răspuns:

Nici nu ai cum sa intelegi. Daca Biblia ar fi fost completa era totul mult mai simplu. Daca descoperi pe unde a umblat Iisus in perioada uceniciei spirituale ai sa intelegi.

| miradoniz a răspuns:

Păcatul strămoșesc? nu e păcat,e o stare de slăbiciune.
păcatul se face prin consimțământ.
Păcatul strămoșesc este doar o înclinare,care vine de la Adamhee hee de a alege o prăjitură cu ciocolată,în locul unei rugăciuni(deși nu știu de ce să nu poți să le ai pe ambele).E un fel de a spune că nu e vina ta,că ești departe de Domnul-dar toate generațiile păcătoase care te-au precedat își împart responsabilitatea cu tine.Mie asta mi se pare uneori minunat,pentru că, înseamnă și să te asumi ca om etern-om efemer.
Bine, dacă tai gâtul cuiva...nu mai are legătură cu Adam

| CristiB93 a răspuns:

Pai asta numai dumnezeu stie daca parintii au pacate mari si nespovedite pica si pe copiii dar si daca parintii au fapte bune si au foat placuti lui dumnezeu i va rasplatii pe copiii

| BrD a răspuns:

Nu platim nimeni nimic. Ne'am nascut si ne traim viata. Nu exista pacat stramosesc, nu mai crede in basme. P.S. Legendele Olimpului sunt in genul Bibliei. Adica BASME

| dudumihai a răspuns:

Daca studiezi cele 10 porunci in detaliu vei vedea ca porunca a 2-a da un posibil raspuns.

,, Sa nu-ti faci schip cioplit...caci eu Eu Dumnezeul tau imi aduc aminte de pacatele parintilor tai si le voi inscrie in copii pan la al patrulea neam pentru cei ce ma uresc pe Mine si ma voi indura pana la al miilea neam pentru cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile mele...''
Din punt de vedere stiintific copilul mosteneste :

50% din gene de la parinti

25% de la bunici

12-13% de la strabunici

5-6% de la strastrabunici

Eu am mostenit atat de la parinti cat si de la strastrabunici.

Ideea este ca tu ca duci o viata echilibrata, pozitiva nu haotica astfel vei putea tine cat de cat sub control mostenirile genetice.
Si desigur sa-ti cunosti limitele, ex:,, daca sunt predispus la varici mai putin stat in picioare, evitat sporturi ca tenis, la sala bag mai usor ca apoi sa nu ma trezesc cu insuficenta venoasa sau varicocel.''Multe ti le faci cu mana ta fara sa-ti dai seama.De ce vrea God asta, e gresit sa spui ca asta tine de el.Toti suntem diferiti, unii sunt mai frumosi altii mai urati, inalti /pitici, grasi /slabi,/bruneti/blonzi, uni sunt mai destepti altii mai prosti, unii sunt mai lenesi altii sunt mai harnici, unii mai sociabili altii mai inchisi, unii mai sanatosi altii mai bolnavi, unii sunt mai sociali altii antisociali, unii sunt mai dedicati altii mai flecmatici. Daca toti am fi la fel ce s-ar intampla cu lumea asta.

| FollowTheLight a răspuns:

Sa zicem ca parintii tai au avut 2000 de dolari datorie la stat.Si nu si-au platit-o.Si au murit.Statul tot isi vrea banii.Asa ca tu, ca succesor, va trebui sa le platesti datoriile.That make sense?
Cam asa e si cu pacatul stramosesc!
Asta e explicatia cea mai logica pe care o pot da!
Scuze, daca nu te-am lamurit, asta e treaba ta.
Byez!winking

| ica2011 a răspuns:

Eu am citit in Biblie aşa:
Eze 18:2 „Pentruce spuneţi voi zicătoarea aceasta în ţara lui Israel: „Părinţii au mîncat aguridă, şi copiilor li s'au sterpezit dinţii?"
Eze 18:3 „Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu că nu veţi mai avea prilej să spuneţi zicătoarea aceasta în Israel.
Eze 18:4 Iată că toate sufletele sînt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
De aici inteleg ca fiecare e raspunzator in fata lui Dumnezeu pentru el
insusi, pentru propiile alegeri. Deci: copiii nu platesc pentru pacatele parintilor si nici viceversa. Adevarul este ca pentru pacatele noastre s-a platit deja un pret: viata fiului lui Dumnezeu. Orice pacat marturisit si parasit e iertat in virtutea acelei jertfe.
Sper ca ti-am fost de ajutor... Iti stau la dispozitie daca mai vrei sa ma intrebi in legatura cu asta.

| MâţaD a răspuns:

Pacatul stramosesc este primit de catre toata lumea, aici nu sunt de vina parintii.Dar prin botez, acesta se sterge.Iar faptul ca unii copii se imbolnavesc din cauza parintilor este pentru a realiza acestia calea cea dreapta sau in scopuri de indreptare.Insa Dumnezeu nu ingaduie aceasta suferinta decat celor ce o pot duce, si vor avea de castigat in viata de apoi.Asta e parerea mea...happy

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Primii oameni au pacatuit si au fost trimisi pe pamant drept pedeapsa sa se chinuie pentru a trai
si noi suntem oameni si avem acel pacat pur si simplu in sange
acest pacat se iarta prin botez

| pepy63 a răspuns:

Si eu imi tot pun aceasta intrebare de o mie de ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea efectul pacatului se transmite genetic de la adam pana la noi.

| CEA explică:

Inca nu m-a lamurit nimeni.In fiecare ora ma cert cu profesorul meu pe tema asta.

| lifeForJesus a răspuns (pentru CEA):

Nu te mai certa cu nimeni...
Faptele apostolilor 2:38 „Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veți primi darul Sfântului Duh!
Ce omul nu poate sa facă, Dumnezeu prin Duhul Sfânt face, si te va învață toate lucrurile! Increde-te in Domnul din toata inima si El va lucra!

| monstrulet a răspuns (pentru CEA):

Pentru ca asa scrie in biblie! asta e raspunsul "crestinesc".
Adam si Eva au muscat din "marul" ala si i-a scos in suturi din gradina. Si nici copii lor nu au mai avut voie si nici copii copiilor, etc. Asta cica e pacatu stramosesc.
Pe ideea asta au scos o groaza de tampenii, cum ca daca parintii sunt pacatosi si nu cred in Dumnezeu, nu are ce sa le faca lor. Asa ca Dumnezeu sa razbuna pe copilul lor, asta fiind singura cale sa-i faca sa se inchine la el. Si mai zic ca "Dumnezeu" e corect si nu e razbunator.
Totul suna de parca ar trebui sa fim cainii lui credinciosi. Ai libera alegere: Ori ma asculti, ori te duci in Iad laughing cel mai tare e ca pe langa asta ne iubeste. Ca si cum ai avea cainele tau, si daca face mai multe prostii, il torturezi o eternitate, dar tu il iubesti. laughing Sau te razbuni pe puii lui.
"Necunoscute sunt caile Domnului".

| Maidanezul a răspuns (pentru CEA):

Stai putin nu are rost sa te incaieri cu el ca se duce si el suparat acasa si il mai ai pe constiinta, Am auzit ca o profesoara de matematica la cititul evaluarilor a facut infarct, Motivul ca nu ii venea a crede ca cei de a 8 a nu stiau regula de 3 simpla. Vorbesc serios deci nu este gluma (gasesti la conversatii tot unul de a 8 a care nu stie de ce poezia lacul se cheama lacul, arunca tu ochisorii tai aia frumosi si vezi daca am dreptate). Uite si un raspuns partial in care trag copii pentru prostia parintilor. Chiar pe aici sunt 2 veri care sunt impreuna de.luni si nu o scot ei la cap cu gura lumii baga si Parintele si Sf Biserica.Ce sa mai zic Toma si Tomita necredinciosi amindoi.Asculta de sfatul lumii si se duc la doctor si intreaba.Raspuns daca vor face copii ei fiind cosanguini or sa aiba un bebelus cu carnet de handicapat ca ei parintii sunt cosanguini.Fii tu fata cuminte si la culcare Dai un Tatal nostru mai te insemni si cu Sf Cruce si ai cuvintul meu ca nu vei pati nimic dar sa nu te lauzi la prieteni ca vor ride de tine ca ei sunt fraieri sa nu te iei dupa ei ca esti fata desteapta. Sunt convins ca un Doamne ajuta ai zis la viata ta deci vezi ca nu este greu

| DomnulNeexistent a răspuns:

Pentru ca este o mica posibilitate sa aiba legatura cu renasterea,, reincarnarea,,, platesti mai tarziu pentru ce faci.