| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci.Painea e trupul lui Iisu si vinul sangele lui? Si cum s-a ajuns la aceasta idee?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la cina cea da taina. Cand a stat Isus alaturi de apostoli si a frant painea spunand ca este trupul lui, si sa bea vin pentru ca este sangele lui. Este simbolic. La sfanta liturghie se face o rememorare a vietii mantuitorului prin frangerea painii si sfintirea vinului.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e simbolic, ci real, Mantuitorul nu a zis Luati mancati acesta simbolizeaza Trupul Meu

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ideea e ca Iisus le-a transformat prin rugaciunea de multumire in insusi Trupul si Sangele Sau, nu toata painea si nu tot vinul sunt Trupul si Sangele Domnului, ci numai cele sfintite la Epicleza cand Duhul Sfant se coboara peste painea si vinul pregatite transformandu le in insusi Trupul si Sangele Domnului in mod real, ci nu simbolic cum considera protestantii

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, nu simbolic

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu inteleg, contesti Noul Testament?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Excelenta remarca happy Asta e logica adevarata nu fantezie.