| AstroAlex59 a întrebat:

Deci sa recapitulam...d-zeu a creat pe Adam si Eva= primi oameni, iar acestia aau avut 2 fii: Cain si Abel. Cain la omorat pe Abel... iar acum un citat din biblie „16. Si s-a dus Cain de la fata lui Dumnezeu si a locuit in tinutul Nod, la rasarit de Eden.
17. Si dupa aceea a cunoscut Cain pe femeia sasi ea, zamislind, a nascu pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate si a numit-o, dupa numele fiului sau, Enoh.„Facerea cap.4
Deci daca ei erau doar 3 oameni pe pamant (pe Abel omoerandu-l Cain) unde a gasit el femeia aia in tinutul Nod? Nu prea are logica. Poate imi expilca si mie un crestin!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu ai ce face si pierzi timpul degeaba ca ateu de ce pui intrebari religioase, pentru ce

| AstroAlex59 explică (pentru RAY):

Pai am observat cam multe contradictii in „scrierile sfinte„laughing pe care desigur crestinii nu le observa dar nu mai imi bat capul cu ei ca tot nu observa aceste chestii

| anonim_4396 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu vad la in intrebarea ta o contradictie din moment ce ti-am expilcat.

| martzian a răspuns (pentru AstroAlex59):

Probabil nu ar mai aparea daca nu ai citi pe diagonala. Sau daca ai folosi functia de "search" fie pe "Goagal" fie pe TPU sa vezi cati sarmani care nu citesc au pus aceeasi intrebare inaintea ta si de cate ori s-a raspuns la ea...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima familie formata din Adam Eva Cain si Abel. Cain la ucis pe Abel. Pe urma Cain casatorit cu sora sa mai mica si la nascut pe Enoh acum are logica?

| AstroAlex59 explică (pentru anonim_4396):

Pai spune ca si-a gasit femeia in tinutul Nod si ce draci cauta sorusa in acel tinut, in biblie de unde e si citatul nu spune nimic cum ca tipa ar fi sora lui.
mai intai te documentezi apoi faci afirmatii. laughing Si tot nu are logica laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Bun o sa-ti explic mai simplu: Biblia nu numeste nasterea fetelor reproducerea numaradu-se in linie barbateasca asfel nu este numita nasterea sotie lui Cain, dar presupun ca el si-a luat sora si au plecat in Nod* si la nascut pe Enoh, iar Biblia nu afirma ca el si-a casit sotie in Nod. 16. "Apoi Cain a iesit din Fata Domnului si a locuit in tara Nod la rasarit de Eden.
17.Cain s-a impreunat cu nevata-sa; ea ramas insarcinata si la nascut pe Enoh.El a inceput sa zideasca o cetate si a pus numele acestei cetati numele fiului sau Enoh." Nod-Fuga

| viavo a răspuns:

Acum te intreb eu: e scris undeva in Biblie cum ca Dumnezeu ar fi creat doar pe Adam si pe Eva?

| SakonSIUkon a răspuns:

Pai si-a gasit femeia peste mai mult timp ca nu a trait acolo 2 secunde gata i-a aparut femeia.

Răspuns utilizator avertizat
| A2895 a răspuns:

Scrie undeva in biblie, si acum chiar nu o sa ma duc sa caut, dar poti tu sa cauti daca tot de plictisesti, ca Adam si Eva, in afara de cei doi baieti a mai avut o gramada de copii si s-au inmultit intre ei. Acum tu probabil o sa vii sa afirmi ca suntem rezultatul unui incest, si in lumea de azi, da, asa s-ar crede. Noroc ca pe atunci nu erau mutatii genetice ca acum.